| Inferno a întrebat:

Noi teorii pot explica aparitia si inceputurile universului mult mai bine decat restul. Si din cercetarile in domeniul mecanicii cuantice s-a contatat ca este posibil ca o particula de energie de marimea PLank sa apara din nimic. Deci T big Bang este posibila. Nu este o mai buna varianta de a explica aparitia universului decat sa spui ca Dumnezeu a creat universul?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu nu tot din nimic a aparut? nu tot din nimic a creat totul? e da vezi tu stiinta nu ofera rai/iad de asta nu cred in stiinta ca are ca baza realu nu fictiunea

| WR104 a răspuns:

Da, este posibila teoria asta dar asta nu inseamna ca este adevarata.
Cercetarile in domeniul mecanicii cuantice dureaza de prea putin timp, nmulte se pot schimba, mai sunt multe lucruri de descoperit in domeniul asta deci nu trebuie sa ne pripim.

| Inferno explică (pentru WR104):

Nu este o teorie este o CONSTATARE.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Nu este o constatare, este o presupunere, o posibilitate dintre multe altele.

| Inferno explică (pentru WR104):

Ha ha. Daca eu spun ca este oconstatare. S-a constat ca particule apar de nicaieri si dispar nicaieri. Vorbesc de principiul incertitudinii al li Heinsenberg care este o constatare clara.
Daca nu stii nu mai fa afirmatii.
S-a constatat ca electronii apar si dispar sau chiar apar din nimic. Si o multitudine de ate constatari.
Daca fenomenul aceste nu exista tu probabil ai fi plutit prin spatiu, ba mai mult probabil nici nu existai.

| WR104 a răspuns (pentru Inferno):

Da probabil, probabil ai dreptate.
Oricum credeam ca te referi la teoria big bang cand ai spus ca este o constatare.
Eu astept cu nerabdare sa vad ce mai descopera oamenii de stiinta in domeniul asta.

| DyNo a răspuns:

Nu cunosc in detaliu teoria Big-Bang, dar da este mai logic decat teoria creationista. Iar acum crestini o sa zica ca din nimic nu poate aparea ceva. Ei bine sa analizam teoria creationista. Deci Dumnezeu, a stat degeaba o eternitatea intreaga in nimic, pentru ca se presupune ca nu este creat, apoi din plictiseala a creat Universul...
PS: Eu consider ca Universul este infinit, necreat, etern si unic.

| werewolfbruno a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu a creat universul dar noi am evoluat din maimute

| RAY a răspuns (pentru werewolfbruno):

Suntem maimute de atatea ori tot repet asta