| Anonimulcredincios a întrebat:

Nou episod din "Întrebări ispititoare pentru Atei"!
Ateii cred că nu există vreun zeu ori dumnezeu care să fi creat lumea. Bun! Atunci cum explicați voi că Homo Sapiens Sapiens este specia dominantă de pe planetă. Cum explicați faptul că oamenii sunt dominanți pe planeta asta, și nu cimpanzeii sau gorilele? Veți zice: "pentru că oamenii sunt mai deștepți". Dar de ce sunt oamenii mai deștepți? În viziunea ateistă, oamenii sunt niște simple maimuțe. Cum au ajuns niște simple maimuțe să conducă planeta? Se aude, @dany1988 și @halogen001?

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Intr-o dimineata s- au gandit pre- gorilele ca o jumatate de cromozom in plus le-ar ajuta sa fie mai destepte si mai capabile sa conduca planeta, au gasit unul ratacitor, l- au convins cumva sa intre in propriul adn si iata- ne!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În viziunea ateistă, oamenii sunt niște simple maimuțe.
Eronat.
Oamenii fac parte din regnul animal, sunt înrudiți cu maimuțele, avînd un strămoș comun.
Astfel cu două specii de maimuțe avem ADN-ul comun în proporție de 99%, deci veri apropiați.
Simplu, când ți-e foame și nu ai supermarket, venit minim garantat și- sau ajutor social de la primărie, cauți soluții. A durat cam 8 milioane de ani. Așa am ajuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Ma simt foarte dezamagit ca dany si halogen au fost nominalizati, dar eu nu.

Oamenii sunt specia dominanta pentru ca au reusit sa isi asigure acest loc prin violenta.
Vezi tu crocodili cu tancuri sau egrete cu pistoale?

| halogen001 a răspuns:

Asa cum exista cel mai inalt varf de munte, tot asa exista si specia dominanta. Un spiridus inexistent dintr-o carte cu povesti neconforme cu realitatea, primitive, fanteziste si absurde scrise pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori nu tine loc de stiinta sau de adevar.

| Anonimulcredincios explică (pentru halogen001):

Da, dar eu întreb de ce oamenii sunt specia dominantă? Cum explicați "științific" de ce Homo Sapiens Sapiens e mai deștept și a ajuns specia dominantă? Cum ziceți chiar voi: "suntem doar maimuțe". Atunci de ce sunt maimuțele astea mai inteligente decât altele?

| halogen001 a răspuns (pentru Anonimulcredincios):

E rezultatul evolutiei in timp. Daca exista si alte cauze, vor fi descoperite stiintific, fara nici o legatura cu niste povesti false inventate pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu sunt ateu, dar fara suparare, asta nu e un argument prea bun...

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Da, că și celelalte " argumente" aduse de el.

| Panamax a răspuns:

Nu ai avansat prea mult de la maimute.Dovada intrebarile tale si conturile multiple.

| Anonimulcredincios explică (pentru Panamax):

Ce conturi multiple visezi?

| AteuI a răspuns:

Unde ai vazut tu vreun ateu sau om de stiinta sa spuna ca oamenii sunt simple maimute?
Iti spun eu de ce suntem specie dominanta. Suntem prin selectia naturala, prin faptul ca avem o inteligenta aparte care a evoluat de-a lungul a milioane de ani si care inca continua sa evolueze. Nu avem niciun pradator, niciun stres. Inteligenta noastra a depasit aceste lucruri clasandu-ne in varful lantului trofic. Nicio vietuitoare de pe Pamant nu e la acelasi nivel cu altul, toti sunt la niveluri diferite. Suntem atat de puternici incat putem distruge definitiv irevocabil intreaga planeta la modul cel mai serios. Totul s-a intamplat prin evolutie. Vrei dovada si demonstratia a ceea ce am spus? Eu in comparatia cu religia ta, o am. Uita-te in jurul tau, in Biblie, in cartile de istorie. Poti vedea ca omenirea nu stagneaza, evolueaza pe zi ce trece. Cum era viata cand tu te-ai nascut? Ce s-a inbunatatit de-atunci? Ce a mai fost inventat/lansat? cum era viata acum 500 de ani? Dar pe timpul asa zisului Iisus? Voi respingeti evolutia dar va mintiti singuri si nu realizati ca evolutia se intampla si acum. Cum vrei sa vorbim despre detalii tehnice care include evolutia cand tu esti un crestin fanatic care pentru tine Terra nu are mai mult de 6 milenii? Raspunsul la intrebarea ta este evolutia. Cand o sa fi mai realist si open mind voi vorbi mai in detaliu despre asta. N-am cum sa iti scriu 10 pagini ca tu oricum sa n-o crezi pentru ca esti crestin fanatic. Pt ce ma mai omor eu atunci?

| Meme10Memu a răspuns (pentru AteuI):

Stiinta e arma bogatului. Credinta e arma saracului.

Bogatul vrea sa umileasca pe sarac in ultimul hal cautand sa-i
submineze credinta saracului si cautand sa-l deposedeze pe sarac si de ultima lui arma adica CREDINTA.

Pana cand aceasta umilire?

Dumnezeu nu va tolera la nesfarsit trufia bogatului. In curand bogatul va disparea pentru totdeauna de pe fata pamantului cu trufia, inchipuita lui stiinta si cu bogatiile lui pe care nu le va lua cu el in pamant.

| sadrian46 a răspuns (pentru AteuI):

Mai este un factor decisiv. Faptul că cooperâm in structuri umane tot mai mari, de la grupuri mici, triburi, am ajuns să cooperăm în imperii mondiale. Iar în acest proces de agregare în decursul istoriei, religiile au jucat un rol important.