| Coconutz a întrebat:

Nu ai un suflet. Esti un suflet. Ai un corp. In opinia voastra ce puteti spune despre afirmatia asta?

13 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Zic ca este o afirmatie buna si adevarata. Adica corpul este un "obiect", sa zic asa.in care locuieste sufletul. De aceea nu e important corpul, ci sufletul. Corpul intra in pamant, putrezeste, dar sufletul ramane vesnic.

| Urzi23 a răspuns:

Teodor27 a răspuns:

Puteti dovedi ca avem suflet?

Urzi23 A raspuns cu intelepciune :

Daca tu poti demonstra ca ai minte si eu o pot vedea, pipai, masura dupa legea omeneasca. Imediat pot demonstra si eu existenta sufletului.

Răspuns utilizator avertizat
| Varahil a răspuns:

E adevarat.Desi corpul impreuna cu sufletul alcatuiesc un tot unitar,numit om,sufletul reprezinta partea cea mai importanta. Fiecare fapta,fiecare gest,gand, sentiment, se naste mai intai in suflet.Corpul are si el importanta lui, dar in timp se degradeaza, pe cand sufletul e nemuritor.Si inca un lucru: orice manifestare a sufletului se transmite trupului.Sufletul poate exista fara trup, dar trupul fara suflet se numeste cadavru.

| negru30 a răspuns:

Este ceva frumos

Răspuns utilizator avertizat
| Coconutz explică:

Nu iti pot dovedi. Este cam greu de dovedit. Poti sa cauti despre Out-of-body-experience. In mai toate culturile stravechi este povestita despre un ritual in care corpul astral paraseste corpul material. De asemenea multe cazuri in care persoane cu experiente aproape de moarte au avut un fel de vise sau viziuni in care isi paraseau corpul.
Probabil cea mai moderna forma prin care se poate demonstra sufletul sau spiritul este proiectia astrala prin care sufletul paraseste constient trupul. Multe persoane spun ca au reusit asta deci este foarte posibil sa fie ceva adevar.

| Nordic a răspuns:

Mi se pare logic ce zici. Suntem suflete si avem corpuri. Corpul moare, dar noi, adica sufletele, nu murim.

| BeastMaster a răspuns:

Pai cum unii oamenii inteleg prin suflet de fapt bunatate sau mila atunci nu, nu poti dovedi, nimeni nu poate.

| shadow1 a răspuns:

Pai.pui suflet la orice.ai corp ca toata lumeathinking