| Saramhmm a întrebat:

Nu am citit Biblia foarte atenta mai ales Vechiul testament dar din cate am vazut nu se prea vorbeste de Iad acolo.Adica nu atat de aprofundata imaginea Idaului cat este in cel nou parerea mea(daca gresesc va rog sa ma scuzati si corectati) si ma intreb de ce. Stiu ca Biblia a fost scrisa de oameni dar ideile apartin Creatorului, scuzati-mi exprimarea.Dar oare ma intreb serios daca nu cumva este o imagine alterata a ceea ce ar trebui sa fie Iadul.Adica ma gandesc ca echivalentul Creatorului este Lucifer si din cate stiu el a creat Iadul.De unde si pana unde atatea alternative ale Iadului? Adica nu stiu daca e pertinenta ipoteza mea dar ma gandesc serios ca nici Biblia nu spune adevarul despre imaginea acelei dimensiuni(nici nu stiu cum as putea-o numi sincer). Adica nu poate fi posibil ca acea imagine sa fi fost creata cand crestinismul se raspandea destul de lent si pentru a face oamenii sa se indrepte spre divinitate au creat alternativa aceasta? Oare nu asta e scopul acestei imagini cam alterate, dupa mine?

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Deja ai început să gândeşti şi să-ţi pui întrebări. Continuă, eşti pe drumul bun.

| Mădă0611 a răspuns:

Paaaai, se pare ca cei care au scris biblia credeau ca cei buni o sa traiasca vesnic pe un Pamant paradisiac, idee luata din religia egipteana, iar ceilalti o sa moara, sufletul lor o sa moara, diavolul era ajutorul lui dumnezeu, prin el punea oamenii la incercare (vezi Iov), dar cum crestinismul e o colectie de furaciuni, odata cu dualismul, furat din zoroastrism, se pare, diavolul - rau, dumnezeu - bun, a aparut si ideea de iad - rai. Apropo, pentru ca in prezent lumea e ceva mai treaza, asta datorita stiintei, raiul si iadul au devenit stari sufletesti, si cum dumnezeu nu trebuie sa fie rau, cum reiese din biblie, adica sa pedepseasca pe cineva cu o eternitate in iad, unii crestini spun ca iadul e alegerea omului, si ca nu e chin cu focul, draci, cazane, ci doar departarea de dumnezeu, care inseamna durere sufleteasca, tristete, frica, s.a.m.d.

| milan9 a răspuns:

Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău:...

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

| DeyCj a răspuns:

E discutabil și depinde cum privești asta.
Bbibila este discutabila si interpretabilă.Dar ca și învățătură de viața și conduită generală este cel mai bun sfetnic.
Iadul
părerea mea este ca nu exista iad și rai și ca sufletul nu moare ci se transforma în funcție de vibrația energetică la care se află în momentul în care corpul fizic moare.
Deci spiritul nu ajunge în rai sau iad ci dacă a ajuns la un nivel de vibrație energetica superioară va evolula spre un nivel superior.Succes

| sublime89 a răspuns:

S-ar putea sa fie asa, dar subiectul e irelevant, dupa parerea mea. Iadul nu exista sub nicio forma. Oricum ar fi el descris sau nu in biblie, tot produsul imaginatiei umane este. Ca unii si-l imagineaza altfel decat altii, asta-i alta poveste.

| fllu07 a răspuns:

Nu. nu exista. Biblia il prezinta pe Dumnezeu ca fiind iubitor, nicidecum crud intratat incat sa ii arda pe oameni in foc. El a spus clar inca de la inceput: in ziua in care vei manca din el in mod sigur VEI MURI. nu a amintit nimic despre un chin vesnic. apoi biblia arata clar care este starea mortilor, inconstienta totala, nu mai simt nimic, nu mai ai sentimente, simturi (eclesiastul 9:5, 6,10) apoi Dumnezeu insusi afirma in Ieremia 7:31 ca nu a creat un loc unde sa ii arda pe oameni, nici macar nu s-a gandit la o asemenea atrocitate. iar in final in romani 6:7 se spune ca cine a murit a fost absolvit de pacat. prin urmare, la moarte ti se curata cazierul, devine alb, intr-un limbaj figurat, cf. cu romani 6:23a.
si da, ai dreptate, Iadul este o minciuna, sfruntata, inventata de crestinatatea falsa, care vrea sa ii tina pe oameni in teroare, sa ii manipuleze.

| TheDarkestBeauty a răspuns:

Pai fiecare om vede Iadul prin ochii sai.Fiecare are alta alternativa mai rea pentru sine decat pentru ceilalti.

| LoadingUsername a răspuns:

Desi am citit toata Biblia, nicaieri nu am intalnit cuvantul Iad. Am gasit doar cuvantul Iaz in Apocalipsa sau Revelatia, cum i se mai spune 20 cu 10, 14 si capitolul 21 cu 8 dar cred ca este vorba despre moartea definitiva.