| Narfundo a întrebat:

Nu am fost niciodata iubit.M-am nascut intr-o familie violenta si manipulativa.Am trait intr-un colectiv parsiv si plin de nenorociti.Mi-am facut loc si am gasit calea dreapta"far de vicii ca sa imi prelungesc viata si sa gasesc iubirea.Nu am gasit-o.Defapt am gasit mai multa durere si manipulare decat as fi crezut vreodata.Pe langa asta m-am racit mai tare de cat eram la inceput.Nu a mai ramas nimic bun in mine si ma simt ca un criminal.Au fost vorbele care le-am spus duhovnicului.Nu mi-a zis nimic.Tu ce imi zici?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Căutând cu înţelegere umană cauzele comportamentului celorlalţi, înţelegând slăbiciunile lor (un întreg complex al circumstanţelor în care ne-am fi putut comporta identic), vei elimina frustrare şi sentimnetul vinovăţiei care nu este unul firesc.
Vei restabili raporturi odată cu restabilirea dialogului, dar a unuia firesc, într-un cadru total neutru. Dacă problema ţine de o persoană, un cadru special precum cel de la un local, la un pahar de vorbă, face minuni, elimină inhibiţiile, elimină tensiunea orgoliului, creează cadrul ideal pentru orice subiect, şi cel mai important, creează cadrul potrivit unei abordări obiective.

43 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns (pentru petriinna):

Mai bun decat al tau...Decat sa se minta singur ca cineva il protejeaza si il iubeste.

| Narfundo explică (pentru SaveOurSouls):

In afara de iisus nu mai stiu pe nimeni sa fi scapat de diavol. Poate de aceea cred cu tarie ca toti ne ducem dracu.

| OOOLEOOO a răspuns:

Vrei iubire? Nu alerga dupa iubire!
Daca alergatul dupa iubire ar aduce iubire...toata lumea ar fi plina de iubire.

Iubirea, fericirea, relatiile de cuplu, succesul vin odata ce tu devii un om valoros.
Valoarea ta ca persoana atrage cea ce se afla in exteriorul tau.

Nu te ajuta duhovnicul? Pe mine m-a ajutat psihologia dezvoltari personale.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Chiar astazi am citit un verset: "Caci tatal meu si mama mea ma parasesc, dar Domnul ma primeste." (Psalm.27:10)
Si in afara de acesta, imi aduc aminte de multe alte cuvinte ale Scripturii:
"Poate o femeie sa uite copilul pe care-l alapteaza si sa n-aiba mila de rodul pantecelui ei? Dar chiar daca l-ar uita, totusi Eu nu te voi uita cu niciun chip"... (Isaia.49:15)
Este datoria morala a fiecarui om de pe pamant ca sa-L cunoasca pe Dumnezeu, dupa cum este scris:
"El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr-unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamantului; le-a asezat anumite vremuri si a pus anumite hotare locuintei lor,
ca ei sa caute pe Dumnezeu si sa se sileasca sa-L gaseasca bajbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi." (Fapte.17:26,27) Iar daca nu te-ai silit pana acum sa-L cauti si sa-L gasesti, atunci acum este timpul.
Poate ca vei zice in inima ta: "La ce sa-L caut pe Dumnezeu? Cu ce m-a ajutat pana acum-caci pana acum m-am descurcat singur in viata? Ce nevoie mai am El acum?" Sau "Cu ce-ar putea sa ma ajute?" Eu iti spun: citeste de aici(incepand cu versetul 11): http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/luca/15/ pilda fiului risipitor; vezi daca Dumnezeu te iubeste sau nu. Convinge-te singur de lucrul acesta. Vezi daca tu te-ai descurcat singur pana acum; vezi(in versetul 4-7) daca El te-a cautat, si daca inima Lui tanjeste de dorul tau... Oare Dumnezeu e robot ca sa nu-I pese de fiintele create de El -facute dupa chipul si asemanarea Lui? Niciodata. El este tot ce avem nevoie -si tu, si eu, si fiecare om care citeste sau nu aceste randuri...
"Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se increde in El!" (Psalm.34:8)

| Narfundo explică (pentru SaveOurSouls):

Experimentez niste chestii ciudate in ultima vreme.E o adunatura energetica fascinanta si obositoare in acelasi timp.As avea nevoie de ajutorul tau.Imi poti lasa un id pe privat, sau iti las eu unul?

Răspuns utilizator avertizat
| IKUSOR831 a răspuns:

TE inteleg.Dar nu renunta sa cauti adevarata iubire.Ea exista si o poti gasi.De fapt Isus Cristos a spus ca adevaratii sai continuatori se remarca printr-o astfel de iubire (IOAN 13:34, 35). Sugestiile mele:1)roaga-te in mod deschis lui Dumnezeu sa te indrume sa gasesti aceasta iubire 2)studiaza cu atentie BIBLIA si vei vedea ca mesajul ei consolator si plin de speranta te poate ajuta si pe tine 3)incearca sa observi membri carei organizatii religioase abordeaza persoanele pe care le intalnesc oriunde si le spun adevarul incurajator din BIBLIE si i-a legatura cu acestia 4) mediteaza la aceste versete Ioan 17:3, 2Timotei 2:3, 4; Apocalipsa 21:3, 2 si Matei 28:19, 20

| roxyyrox a răspuns:

Stai linistit. daca vrei sa gasesti adevarata fericire incearca sa te apropii de dumnezeu.el e singurul care nu minte si iti este alaturi si la bine si la rau.incearca sa vezi si partea buna a lucrurilor.multumeste-te cu faptul ca traiesti s vei putea face ce vrei tu. incearca sa-ti afci prieteni sinceri cu care poti vorbi orice.stiu ca amintirile urate se sterg greu adr incerca sa treci peste. apropie-te de dumnezeu si vei vedea cum viata ta se va schimba in bine.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
În condiţiile din prezent nu e uşor să înţelegem care lucruri ne pot face cu adevărat fericiţi şi cum putem găsi scopul vieţii. Mulţi oameni care au încercat aceleaşi sentimente ca tine au găsit mângâietor răspunsul care îl oferă Biblia cu privire la sensul vieţii.

| milan9 a răspuns:

Vinovat nu ai de ce sa te simti daca ai fost adeseori victimizat de contextul familial sau social. Zbaterea ta pentru a ieşi la lumină este lupta sau eroismul tău pe care nu ţi-l poate fura nimeni.
Progresul este meritul tău (alături de ajutorul lui Dumnezeu care nu te-a părăsit, indiferent de aparenţe).

| milan9 a răspuns:

Chiar dacă aparent progresul nu e unul vizibil, el există. Însăşi depăşirea momentelor dificile este un semn al progresului.
nu pot să cred că duhovnicul nu ţi-a spus chiar nimic. Poate că nu a reuşit să-ţi spună ceva concret, să pună punctul pe i, dar încearcă în altă parte. Însăşi căutarea unui duhovnic este în sine un lucru important.

Cu cât are mai multă experienţă dar şi timp la dispoziţie (să nu fie o situaţie "în fugă" când este prins cu mai multe servicii sau solicitat de alte cazuri ce necesită soluţionare) cu atât va fi mai explicit în a oferi soluţii. dacă în general el a cunoscut mii sau zeci de mii de cazuri, a ajuns şi practic să cunoască (nu numai teoretic) fenomenul anumitor probleme spirituale, emoţionale, incepând de la cauze, desfăşurări şi sfârşind cu concecinţele...

| milan9 a răspuns:

Toate situaţiile conflictuale din viaţa ta reprezintă poate un întreg lanţ al urmărilor, al consecinţelor unor erori, lipsuri, lipse de experienţă (în materie de comunicare în familie, de moduri de exprimare a empatizării, a afecţiunii-care nu cred că a lipsit- dar care dacă nu s-a exteriorizat a fost ca şi inexistentă).

Vei fi părinte (sau eşti deja) şi îţi poţi imagina că doar experienţa ta deja trăită este factorul determinant care te poate face să te comporţi altfel. Dacă ai fi sincer (şi dacă aş fi sincer, în mod similar, trăind un caz asemănător, îmi dau seama că aşa este) ai constata că o serie întreagă de erori le-ai fi putut face şi tu dacă nu le-ai trăit efectele pe cont propriu…