| Narfundo a întrebat:

Nu am fost niciodata iubit.M-am nascut intr-o familie violenta si manipulativa.Am trait intr-un colectiv parsiv si plin de nenorociti.Mi-am facut loc si am gasit calea dreapta"far de vicii ca sa imi prelungesc viata si sa gasesc iubirea.Nu am gasit-o.Defapt am gasit mai multa durere si manipulare decat as fi crezut vreodata.Pe langa asta m-am racit mai tare de cat eram la inceput.Nu a mai ramas nimic bun in mine si ma simt ca un criminal.Au fost vorbele care le-am spus duhovnicului.Nu mi-a zis nimic.Tu ce imi zici?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Căutând cu înţelegere umană cauzele comportamentului celorlalţi, înţelegând slăbiciunile lor (un întreg complex al circumstanţelor în care ne-am fi putut comporta identic), vei elimina frustrare şi sentimnetul vinovăţiei care nu este unul firesc.
Vei restabili raporturi odată cu restabilirea dialogului, dar a unuia firesc, într-un cadru total neutru. Dacă problema ţine de o persoană, un cadru special precum cel de la un local, la un pahar de vorbă, face minuni, elimină inhibiţiile, elimină tensiunea orgoliului, creează cadrul ideal pentru orice subiect, şi cel mai important, creează cadrul potrivit unei abordări obiective.

43 răspunsuri:
| Scarbo a răspuns:

Nu exista iubire, degeaba o cauti, dar ura exista, traieste cu ea si vei deveni mai puternic mintal.

| ErrorFound a răspuns:

Ce ne spui noua toate astea, n-ai parin...O, stai. laughing
Zambeste gandindu-te ca si ceilalti traiesc in aceiasi mizerie ca si tine, doar ca ei nu au avut norocul sau mintea sa inteleaga asta. Fi fericit ca le esti superior si observand toata mizeria din lume, poti face ceva ca sa schimbi acest lucru.

Acum, daca vrei consolare spirituala, ti-as recomanda Reiki. "Doctor pentru suflet" scrie pe maestrii acestia.
Ce-ti doresc eu tie? Sa inveti sa te lasi iubit, ca sa poti iubi(si invers).

Fericirea ti-o poti alina in iarba, prieteni, glume, oameni prosti, comici si altele...

| KaIIa a răspuns:

Stiu cum e, ai incredere in Dumnezeu...el le va rezolva pe toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti singurul si eu trec printr-o situatie similara, dar daca esti destul de puternic vei rezista, viata nu e "roz", fiecare isi "coloreaza viata" cu ce "culoare" vrea, dar pentru acel "lavabil" trebuie sa muncim iar dupa aia trebuie sa ne "zugravim" viata cu "culoarea respectiva", nimic in lumea asta nu e gratis, nu are rost sa fii negativist, pastreazati speranta indiferent de context, ce nu te omoara te face mai puternic. Pa, pa.

| Purec a răspuns:

Era un vers intr-o melodie... " baga la cap ce vezi pe unde mergi, conteaza unde mergi, nu de unde pleci" Ideea e sa fi asa cum te taie capul pe tine. Daca poti sa iti urmezi visele, si sa devii tu in primul rand asa cum ai vrea sa fie ceilalti, atunci ai castigat... Nu incerca sa schimbi lumea. Daca vrei sa schimbi ceva, e bine sa incepi cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa ca iti imaginezi ca Dumnezeu te iubeste. Cred ca mai bine inveti sa nu iti pese daca te iubeste cineva sau nu.

| ILoveMoon a răspuns:

Majoritatea trăim în același rahat, adică o lume în care nu poți avea încredere în nimeni, iubirea e doar o iluzie care îi face pe unii să viseze la o lume mai bună, dar visul nu devine realitate și ce vezi tu în filme/seriale lumea reală e mult mai dură decât în filme și știu cum e cu violentă într-o familie și să fii trădat de cel la care ți cu adevărat...dar trebuie să treci peste ele viață e că o luptă, lupți în fiecare zi gândindu-te la un viitor puțin mai bun pentru tine

| Mikhtarian a răspuns:

Lupta ca sa traiesti.
Ideea e sa nu lasi capul jos niciodata,chiar daca e greu.
Nu prea ai cum sa gasesti iubirea,ea vine la tine, tu doar asteapt-o.
Lupta pentru ceea ce-ti doresti, si profita, doar o viata ai ( fac aluzie sa nu-ti treaca prin cap la idei de sinucidere ).
De esti credincios, roaga-te din suflet si poate poate. Dumnezeu te ajuta.
Sanatate!

| Crâstoşelul a răspuns (pentru KaIIa):

Şterge-ţi răspunsul.

| gingergirl1 a răspuns:

Wow,numai "sclavi ai satanei"pe aici! Scuzati-ma ca va spun asa, bine din cate observ cred ca va comvine sa fiti numiti asa sad
Nu are cun sa nu fi ramas nimic bun in tine! happy fi optimis, pune-ti incredrrea in Domnul, e si normal gandeste-te logic! Daca tu nu il iubesti pe Domnul e te lasa de capul tau si uite unde se ajunge! Daca IL vei cauta si El se va indura de tine!

Răspuns utilizator avertizat
| RaduMD a răspuns:

Chestia asta o aud de la fiecare drogat. Aceeasi poveste, intotdeauna. Anturajul e de vina.
Sunt si variante larg intalnite, de tip "americanii is de vina". Sau evreii. Ungurii. Legionarii. Comunistii. Etc.

Ce sa iti zic? Nu te mai droga cu autojustificari, fiule! Cerceteaza mai degraba barna din ochiul tau, decat paiul din ochii celorlalti. Cerceteaza de cate ori nu ai urmat cuvantul Domnului. Te miri ca Dumnezeu nu te asculta? Numara de cate ori nu ai ascultat tu, de El.

| EmaS a răspuns:

Chiar daca toti te-ar parasi, Dumnezeu nu te paraseste. Chiar daca nimeni nu te-ar iubi, Dumnezeu te iubeste. Dar sunt sigura ca parintii tai te iubesc chiar daca nu au stiut sa iti arate. Probabil ca muncesc mult ca sa nu iti lipseasca tie cele necesare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta mai profund.in tine insuti, in inima ta.vei gasi diamantul care straluceste in intunerec, vei gasi perla ascunsa si o vei scoate la lumina si ea va straluci si iti va lumina viata.este acolo.si nu cred ca duhovnicul nu ti-a spus nimic.

| petriinna a răspuns:

Nu poti sa-mi zici ca te simti singur, pacatos si numai stiu eu cum ATATA TIMP cat Il ai pe Dumnezeu AI TOTUL.

Răspuns utilizator avertizat
| Musique a răspuns:

Calea nu e duhovnic, calea e în tine.
O zi frumoasă!

| doctorandus a răspuns:

Daca tot cauti iubirea, indragosteste-te de Marilyn Monroe. Ea oricum nu-ti poate trada iubirea.

| petriinna a răspuns (pentru ErrorFound):

Reiki? ce sfat!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Tupeu,cuvinte,control mental si actiune.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru doctorandus):

Ce raspuns...

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru doctorandus):

Nu vreau sa crezi ca sunt un fanatic religios, dar ar fi bine sa-l cauti pe Dumnezeu. Oricum, ceea ce ai descris in postarea ta sunt rezulattele unei lumi in care mereu a dominat egoismul, manipularea si s-a pus accent numai pe lucrurile negative.De exemplu comunismul, manipularea in scoli, publicitate s.a.

Ca sa intelegi cum sta treaba uita-te la asta(uita-te la tot)

http://www.youtube.com/watch?v=D6UeLg-ASks

http://www.adevar.net/2011/01/adevar-crud-illuminati-si-fortele.html

http://www.youtube.com/watch?v=csuLTERpV_U

http://www.youtube.com/watch?v=rhqtLefUvA4

Stiu ca nu crezi.Dar din cate ai observat sunt mesaje subliminale detectate numai la nivel inconstient care iti influenteaza comportamentul intr-o mare masura.Nu te-ai gandit de ce este atata rau in lume? Cum altfel decat prin manipulare? E real tot ce ti-am trimis, n-ai decat sa nu crezi, dar esti influentat de ei fie ca o negi sau nu.Pana acum 3 saptamani eram ateu convins, dar totusi am ajuns la concluzia ca exista Dumnezeu.Dar n-am aflta intr-o clipa.M-am documentat toata vara si numai la asta m-am gandit.Imi da de gandit ca esti intr-o sfera de influenta vasta, si acest lucru nu te va indrepta decat spre frica/ura/dorinta de razbunare.E trist ca se intampla asta si ca cei care ar trebui sa faca ordine pun paie pe foc. Daca nu Il simti pe Dumnezeu si nu crezi ca poate fi nu prea il poti descoperi.Dar chiar si asa nu-i bai.Atat timp cat nu te lasi influentat mental, atat timp cat nu-ti schimbi caracterul din cauza acestor lucruri si stii cum sa te consolezi singur ai sanse foarte mari la un viitor mai bun decat crezi.Traind printre ei si raspunzandu-le la provocari nu faci decat sa devii unul din ei? Asta iti doresti? Sa ajungi unul dintre oamenii pe care ii urasti? Sunt multe concepte psihologice trebuie doar sa ti le formezi si sa ti le argumentezi in sinea ta.Raspunsul la problema ta se afla in creier, care este mult mai complex decat ti-ai fi imaginat vreodata.Nu mai cauta raspunsurile in topicurile prostesti.Cauta-l in tine.Raspunsul se afla in tine.

| Narfundo explică (pentru gingergirl1):

Cu totii suntem sclavii satanei.Ridicate si tipa si vei fi pus la loc

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Iarta-ma, dar aia cu "adevar crud" e o imbinare de teoria conspiratiei cu delir mistic.