| Inferno a întrebat:

Nu este curios cum Dumnezeu a avut nevoie de o unitate de timp formata din "sase zile" pentru a crea Pamantul, planeta anodina a vastitatii spatiului, si doar de a sasea parte din aceasta Unitate de timp, realmente chiar mai putin de atat, pentru a crea restul stelelor, adica 300 de sextilioane de stele ce impanzesc spatiul?
Nu este curios cum acest punct derizoriu din imensitatea spatiului a avut nevoie de o unitate de timp de sase ori mai mare decat a avut intregul Univers?
Nu naste intrebari faptul ca Dumnezeu a preferat sa creeze miliarde de miliarde de miliarde de miliarde de planete, sextilioane de stele intr-un timp infinit mai scurt decat a creat ceva insignifiant, un nimic, numit de noi Pamant.

Exista 500 de miliarde de planete doar in Calea Lactee si 300.000.000.000.000.000.000.000 de stele in Univers.
Nu stiu ce sa spun, dar 500 de miliarde si 300 de sextilioane imi par a fi mai mari decat "1".

17 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

" Noi suntem inculti ca sa ne dam parerea noastra asupra negraitelor judecati Dumnezeiesti" ( spunea un mare sfant).
Ce insinuezi de fapt? happy

| Exilee a răspuns:

Inferno, imi poti spune si mie ce rol are ateismul in constiinta morala a omului? happy
Mai mult nu-l izoleaza de responsabilitati, de poruncile dumnezeiesti? happy

| Inferno explică (pentru Exilee):

Si cu toate acestea ne dam cu parerea. Ne dam cu parerea atunci cand spunem ca Dumnezeu a creat Universul numai pentru noi, ne dam cu parerea atunci cand spunem ca stelele exista doar pentru a lumina Pamantul, ne dam cu parerea atunci cand incercam sa expunem judecata lui Dumnezeu, ne dam cu parerea.
Crestinismul isi da cu parerea, toti crestinii de pe TPU isi dau cu parerea atunci cand spun ca ca e pe placul lui DUmnezeu sa faci cutare lucru, ba ca nu e pe placul sau, ba ca Dumnezeu crede ceva din considerentul X, ba ca ar crede asta din considerentul Y.
Incearca sa nu mai dai citate care nu fac decat sa-ti insulte "fratii", pentru ca in ciuda inculturii lor isi dau cu parerea.
Daca suntem asa inculti de ce ne dam cu parerea si nu ne rezumam la simpla fraza: "Dumnezeu poate exista."?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Exilee):

Atunci cum de a creat dumnezeu tot in 6 zile, tinand cont ca nu existau zile, ziua reprezinta miscarea pamantului. Ori daca dumnezeu a avut nevoie de timp sa creeze ceva, inseamna ca nu este in afara timpului, asta inseamna ca are un inceput... care e acela?

| Inferno explică (pentru Exilee):

Moralitatea necesita repere absolute pentru a fi valabila, ateismul exclude existenta unui reper absolut.
Asa ca nu vad cum un ateu ar putea crede in existenta moralitatii (adica a unor legi absolute) din moment ce excepteaza existenta unor repere absolute.
Asa ca nu are nici-un rol.

| sublime89 a răspuns:

Asta se intampla cand nu ai absolut nicio informatie despre universul in care traiesti si privesti totul de la nivelul pamantului. Ti se pare ca pamantul e cel mai important, cel mai mare, si ca celelalte corpuri ceresti sunt mai mici decat el si se invart in jurul lui. De aici tragi concluzia ca pamantul e foarte important. Iar cand te uiti in jur si vezi ca tu esti singura fiinta care gandeste si are constiinta de sine din intreaga lume, tragi concluzia ca si tu esti foarte important, chiar cel mai important din tot universul. Deci practic totul a fost facut pentru tine. De cine a fost facut? Bineinteles ca de zeul tau care te protejeaza pe tine si pe poporul tau de sus din cer.

| Kalla a răspuns:

NO.

| deeea28 a răspuns:

Logica ar fi asta: cand D-zeu a creat lumea, omul nu exista, deci cand a devenit omul capabil sa scrie a inceput sa fabuleze. Se zice ca omului i s-a aratat D-zeu si i-a zis ce si cum a facut (vrajeala), dar omul, fara o tehnologie ca azi si fara prea multa cultura a interpretat cum a vrut. Ca sa nu mai zic ca relagia, daca ne uitam in trecut are un anumit rol in istorie si din punctul meu de vedere, acela de a domina, de a supune omul prin reguli asa zise, create de D-zeu. Inchizitia tot de religie a fost creata, pe seama faptului ca preotii credeau ca pot extirpa vrajitoria, vezi doamne, ca nu e buna. Cine erau ei sa decida asta si cu ce drept, ca sa nu mai zic ca se bate cap in cap, ca tot ei in biblie au spus ca vrajitoria e mana satanei si ca ea nu exista de fapt si ca cel care crede in ea face pacat. Daca nu exista, atunci de ce incerci sa distrugi ceva ce nu exista? Vorbele astea cum ca D-zeu a creat lumea in 6 zile si a 7a a stat e zisa de om si pentru mine e sub semnul intrebarii. Tot ce-i facut de om e sub semnul intrebarii. Atata timp cat D-zeu nu mi-o spune in fata, eu una n-o cred. Si nu am de ce sa-mi fie rusine. D-zeu e puternic si e peste tot, daca vrea imi arata si imi zice. De ce ar spune numai la unii, cu ce sunt ei mai presus ca mine. Ca sunt mai credinciosi? Lol. Cine sunt ei sa masoare credinta mea. Doar ca zic ei, eu trebuie sa-i cred? Soo, nu este curios, este anormal si ilogic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Intrebarea se pune invers ce legatura are crestinismul cu a fi moral?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Cu alte cuvinte crede si nu cerceta, taica-meu a zis ca cand intrebi cine l-a creat pe Dumnezeu e ca si cu ai cere mamei tale sa iti arate pe unde te-a nascut (ce analogie stupida si indecentalaughing )in orice caz ideea e una nu pune la indoiala credinta, din fericire eu am facut-o.

| Mădă0611 a răspuns:

De fapt stelele sunt cat smochinele si nu sunt atatea din moment ce Universul e putin mai mare decat orbita Pamantul, dar masoneria se foloseste de mass media pentru a departa lumea de adevar. :> http://i3.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/471/542/069.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai mari decat 1.

| RAY a răspuns:

Universul e mult prea complex ca un creator aparut din nimic sal fi creat, multi spun ca universul are nevoie de un creator pi si creatorul nu are nevoie in fine basme

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Inferno, imi poti spune si mie ce rol are ateismul in constiinta morala a omului? happy

zi-mi tu mie ce rol are crestinismul in morala romanilor si ce rol are ateismul in rolu suedezilor cel mai pasnic popor din lume cu cel mai mare nr de ateii? sa comparam o tara crestina si una atee, sau zi-mi o singura tara crestina fara armata ca suedia? neutra in razboaie care nu omoara popoare pentru petrol ca americani crestini

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Mai mult nu-l izoleaza de responsabilitati, de poruncile dumnezeiesti?

da voi crestini cand pacatuiti cand va violati copii, va omorati, furati, placti prin ue la furat aici ma refer la romanii in general ce resposabilitati crestine aveti?

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu sa-ti raspund. Fiecare om are mentalitati diferite, este stapan pe propriile decizii. El este capabil sa decida ce este bine si ce este rau.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

A nu sti e una a nu vrea sa stii e altceva, ateismul nu are morala de acord cu tine dar eu nu cred ca tu nu mai ucide ca ti frica de iad acuma serios ai face tu asta si de ce?