| Inferno a întrebat:

Pentru Crestini:
Din infinitul univers si multitudinea de stele si planete ce impanzesc spatiul, totul se rezuma la o singura planeta telurica numita Pamant? Daca totul se rezuma doar la atat, atunci de ce a mai creat Dumnezeu atatea Planete,Stele? Daca restul planetelor si stelelor nu conteaza, important pentru Dumnezeu fiind doar Pamantul cu oamenii ce-l populeaza, atunci de ce rost au atatea planete si stele?

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AxyTM a răspuns:

In primul rand Biblia spune: "omul este coroana intregii creatii". Apoi, acestea au fost create pentru om. Si apoi, de unde sti de unde sti ca nu exista si alte fiinte inteligente in Univers?
Nu suntem noi singuri, si vorba aceea: Universul nu se invarte in jurul Pamantului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hadesule,nu poti tu cuprinde cu mintea, si nici visa macar raspunsul la intrebarea ta, si nimeni de pe pamant nu poate.dar este scris; toate le sriga pe nume, una nu lipseste.deci stai cuminte si grijeste de lumea apropiata in care te invarti tu, pe care ti-ai creato din cele existente, si fii vrednic.fiindca peste putine vei fi vrednic, vei fi pus peste multe cand va veni vremea.fiindca daca dintr-un ceas iei o rotita l-ai oprit.asa si cu ceasul asta mare, pe care tu nu-l vezi in intregime, daca ar lipsi una singura nu ar mai fi ceas ci o rabla inutila.

| 1Mihai1 a răspuns:

Întrebarea asta cred că depăşeşte modul de gandire al oamenilor, nu cred că ştie cineva (de pe pamant) răspunsul la această întrebare (cu totuşi că a mai fost pusă pe TPU).
Noi, oamenii, vrem să le ştim pe toate, dar nu cred că se poate. Numai bine!

| mihaibrasov a răspuns (pentru 1Mihai1):

Draga Mihai te asigur ca sunt oameni care iti pot raspunde la astfel de intrebari cu un nivel al detaliilor si o complexitate naucitoare. Si te mai asigur ca iti pot face si demonstratii daca nu ii crezi, insa... ramanem aici, in ignoranta.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru mihaibrasov):

Vreun nume?

| mihaibrasov a răspuns (pentru 1Mihai1):

Raspunsurile vin atunci cand le cauti cu inima de la oameni pe care (foarte probabil) ii cunosti deja. nu-ti dau nume pentru ca nu asta e scopul cautarii spirituale, de a brava sau de a te lauda, ci de a scapa de suferinta acestei lumi...

| 1Mihai1 a răspuns (pentru mihaibrasov):

Bine zis!

| GuyFawkes a răspuns:

Aceasta intrebare nu are sens daca tu crezi in Dumnezeu. Religia spune "Crede si nu cerceta." Eu sunt ateu si privesc din afara lucrurile legate de Dumnezeu. Pentru ca noi stim o singura planeta populata avem impresia ca totul se invarte in jurul ei. Dar de fapt planeta pamant este o planeta nesemnificativa in comparatie cu infinitul si cu miliardele de alte planete asemanatoare pamantului.