| Steregoi a întrebat:

Nu-i asa ca cine nu crede in puterea de restabilire a unui pacatos care se caieste, de fapt nu crede in puterea si in valoarea jertfei lui Cristos de a purifica dpdv moral un fost pacatos? Astfel cine nu crede e ca si cum nu asculta de Dumnezeu care a iertat pe fostul pacatos in timp ce el nu-l iarta. De aceea Dumnezeu ne cere sa-i iertam pe cei care se caiesc pentru ca altfel nici Dumnezeu nu ne iarta pe noi. Daca Dumnezeu iarta de ce sa nu iertam si noi? Daca Dumnezeu ne iarta de ce sa nu ne iertam si noi pe noi insine si sa ne impacam cu noi insine?
Cine nu respecta acestea face voia lui Satan care seamana deznadejde si care cauta si incearca sa-i slabeasca puterea cuiva care doreste sa se indrepte din tot sufletul catre Dumnezeu. Cine a pacatuit si se caieste si se indreapta are aceleasi drepturi inaintea lui Dumnezeu la fel ca cel care nu a pacatuit. A se vedea pilda fiului risipitor. Cel nepacatos avea dreptul si putea avea parte mereu la ospete. Insa cand s-a intors fiul risipitor a avut si acest fiu risipitor dreptul la ospete si tatal i-a pregatit ospat mare. Ce spuneti?

3 răspunsuri:
| Făgăraş a răspuns:

Foarte Adevarat happy Hristos a inviat si Sarbatori fericite!

| RecKinul a răspuns:

Credulitatea vine de la verbul " a crede" și nu este chiar o însușire pozitivă. E bine totuși să fim mai realiști și practici.

Răspuns utilizator avertizat