| Vladi4ok a întrebat:

Nu pot intelege,cum poate fi scrisa biblia, evanghelistii au stat linga Hristos ca sa scrie biblia cuvint in cuvint fix asa cum spune Iisus? Sau Hristos le-a spus cum sa scrie biblia? Explicati-mi va rog.

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nici o varianta spusa de tine nu este viabila. Dumnezeu (Isus Hristos) I-a inspirat pe cei care au scris Biblia. In majoritatea cazurilor (cu exceptie acolo unde scrie in mod clar) Dumnezeu i-a prezentai respectivului IMAGINI iar autorul le-a transcris in cuvinte. Pentru confirmare poti citi inceputul de la cartile lui Daniel, Apocalipsa, etc. Mai sunt carti scrise si de participantii la anumite actiuni din perioada lui Isus Hristos, acestia nu au avut nevoie de sursa de inspiratie fiind participanti DIRECTI la evenimente (Noul Testament).

| RAY a răspuns:

Iisus nu a scris nimic nici apostoli lui, biblia a fost scrisa dupa 60 de ani de la moartea lui iisus de niste persoane care doreau o noua religie pentru a da o speranta evreilor asupriti de romani de aia ioan a si scris apocalipsa care o asteptau cu toti atunci, basmul se inspira din viata zeului vishna care se naste dintr-o regina si regele trimite ordin sal ucida ea trece apa cu copilu, nasterea este urmata de caduri,stele etc
buddha are si el multe semificati cu el cum e nasterea, botezul, vindecari, pilde, predici etc
numai vb de mitrha asa bine se aseamana cu iisus ca astia l-au inlocuit cu iisus
http://istoria-lumii.ucoz.com/video/vic/istoria_lui_iisus

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Prima evanghelie a fost scrisa in anul 42 la 9 ani dupa inaltarea lui Hristos, a patra a fost scrisa in anul 96, din ceea ce si-au adus aminte mai bine; fiecare minune a marcat un numar mare de oameni si totusi L-a rastignit

| sublime89 a răspuns:

Nici nu se stie cine a scris de fapt biblia. Ei practic au inventat o poveste care sa sune bine, si i-au bagat cuvinte in gura acestui personaj numit Isus. De exemplu, intreaga poveste despre copilaria lui e inventata. Ce trebuie sa intelegem e ca biblia e plina de mituri, de legende, de basme, si nu o putem interpreta si crede mot a mot. Asta e adevarul. Gandeste-te doar la Geneza, si-ti vei da seama si mai bine.