| Nefarius a întrebat:

Conform Bibliei, evanghelistii au primit cunostinte de la Dumnezeu ( mai pe scurt har ) ca sa poata sa scrie despre Iisus Hristos, in contextul in care ei nu l-au intalnit niciodata. Iar crestinii cred cu ardoare acest lucru, bun pana aici.

Intrebarea este urmatoarea :

Daca ipotetic sa spunem o persoana oarecare va spune acum ca a primit har de la Dumnezeu si va transmite prin acel acel har ceea ce i-a spus El cu cuvintele Lui, cum le-a spus si evanghelistilor, o veti crede? In contextul in care persoana respectiva va spune lucruri strict crestinesti.

Presupun ca nu. Dar de ce nu o veti crede?

Adica voi credeti in niste evanghelisti care nu l-au cunoscut pe fiul lui Dumnezeu dar carora le-a dictat El ce sa scrie despre El insa nu credeti intr-un om care vine acum la voi si va spune ce i-a dictat Dumnezeu, asemenea evanghelistilor?

Ca nici evanghelistii si nici un om oarecare din ziua de azi nu l-au cunoscut pe Iisus, acesta fiind primul lucru pe care-l au ambii in comun. Iar al doilea lucru pe care il au in comun este ca Dumnezeu le-a dictat chestiile conform Bilbiei, nu?

Cu ce sunt mai speciali evanghelistii de un om oarecare din ziua de azi?

Practic va contraziceti intre voi.
Pai si in acest caz unde este logica fratilor sau preferati sa o aruncati la gunoi si sa va bazati pe cunoastere duhovniceasca?
Trist...

Acum vreau sa va vad daca sunteti in stare sa ganditi, sau poate a gandi nu intra in sfera voastra de "gandire" din moment ce dispuneti de iubire nelimitata si credinta oarba si doar de acestea doua sunteti capabili.

Pentru ca logica ar spune acum ca daca nu credeti in cuvintele dictate de dumnezeu unui om obsinuit din ziua de azi, nu credeti din in cuvintele evanghelistilor.

Sau poate aceasta logica este inamicul crestinismului?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Evangelistii sunt cei care au trait cu Hristos, singurul care nu a fost ucenic a lui Hristos a fost doctorul Luca dar si acesta a fost acolo. Dupa cum poti observa singurul care nu a fost aproape de Hristos a fost Pavel dar acesta era pregatit sa devina mare preot in aceiasi perioada iar Dumnezeu;-a chemat printr-un miracol cu martori. Noi evanghelisti nu mai sunt necesari deoarece Biblia este completa.

| danay72 a răspuns:

După încheierea scrierii Bibliei, nu mai era necesar acest lucru. Matei7:21-23,1Corinteni13:8.Dumnezeau le-a dictat celor40 de bărbați să scrie Biblia, atât.

| AC4S4 a răspuns:

Biblia spune sa cercetam orice auzim. Eu cred ca inca Dumnezeu mai vorbeste prin oameni, insa sa nu credem pe oricine spune ca vorbeste in numele Lui.

| Mclaren12 a răspuns:

Da confirm bibliei doar ca biblia minte cu tot ce afirma. Conform realitatii evangheliile n-au fost scrise de cine zice biblia. De fapt este foarte posibil ca nici cei 12 apostoli si lui Cristos sa nu fi existat pentru ca si asta este un mit furat de la egipteni si mai exista si in prezent sub numele de covan, adica o organizatie de 12 persoane care practica meditatia in grup, la care adauga liderul, al 13-lea. Mai toate miturile crestinismului sunt furate de la pagani. Noul Testament a fost scris de o familie evreiasca romana descendenta a dinastiei irodienilor.
https://www.bibliotecapleyades.net/sociopolitica/esp_sociopol_piso02b.htm

| Mclaren12 a răspuns:

Si dintr-o data hopa evreii sunt stapanii lumii printr-un plan care tot avanseaza de 3000 de ani incoace. Daca tie 3000 de ani ti se pare nimic atunci este problema ta. Ti-am zis ca momentan ai internet ca sa cercetezi, daca ti-e frica de pedeapsa de apoi care oricum nu exista atunci nu veni si bate campii nejustificat ca nu este adevarat.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Iata ce ne invata in realitate Biblia care este inspirată de Dumnezeu si de folos... (2Timotei 3:16, 17),-Isus Cristos i-a ales (chemat)pe,cei doisprezece discipoli ai sai:Simon-Petru,Andrei, Iacov, Ioan, FilipmBartolomeu, Matei, Toma Iuda,. (Citeste Matei10:1-5.)! Dar ce ne învață,? Isus i-a invatat,i-a organizat, i-pregătit pentru a fi continuatorii Lui, a facut miracole in prezența lor, au fost Martori la mărturia lui Isus despre Adevăratul Dumnezeu, si scopul Său cu privire la pământ si omenire,-Isus a încheiat Noul Legamânt cu cei unsprezece (dupa ce Iuda Iscariot a fost inlaturat), i-a cunoscut pe fiecare cu caracterul lui, i-a corectat in greseli, cu bunătate iubitoare, i-a trimis sa vestească Împărăția lui Dumnezeu si sa facă ucenici păna la marginile pamantului (Matei28:19,20; Matei 10:5-24).La Penticosta din 33.e.n.au primit, Spirit Sfânt, au facut lucrarea ce le-a cerut-o Isus, Matei 24:14, continuatorii sau ucenicii lor, fac astăzi la fel.Da creștinii adevărați, si nu numai cred in scrierile făcute de evangheliști, si apostoli, deoarece fiind inspirate de Dumnezeu, si de folos, iată se dovedesc si astăzi că, mesajul transmis de Sfintele Scripturi este adevarat Sa împlinit si azi se împlineste.Si suntem convinsi ca Dumnezeu nu minte, v-a împliniri lucrurile promise si in viitor.Si cum spui tu ca evanghelisti nu l-au cunoscut pe Isus?! Au mâncat,au băut, au cântat, s-au întrunit, au călătorit, l-au însoțit până la moarte, si înviere,! Au fost Martori oculari la miracole,, au participat alaturi de El la,, Predica de pe munte", unde Isus a pus bazele,, vietii vesnice"! Matei 5:1-10. Odata cu moartea ultimului apostol, (Ioan)s-a terminat de scris Biblia. Scrierile ei, sau sfaturile ei, niciodată nu au dat greş, in instruirea oamenilor.Deci sa nu uitam Isus a ales oameni imperfecti, care sa duca mesajul lui Dumnezeu, iar acestia au fost baza unei noi natiuni, a unui Regat de preoti care vor domni cu Isus din cer peste pamânt, si care vor înfăptui vointa lui Dumnezeu, precum in cer, asa si pe pamânt(Matei6:9,10).Astazi oamenii, care ascultă de Dumnezeu, practica inchinarea adevarata, fac vointa lui Dumnezeu.Dar nimeni nu mai scrie noi,, evanghelii"Dumnezeu care ne-a creat, stie de ce avem nevoie, si ne invata.Asa ca oamenii de la ei citire, nu pot da legi si viata, in felul lumiii.Nici nu pot adauga un cot la viata lor. (Isaia48:17-19; Ieremia 10:23).

| Nefarius explică (pentru PorumbRodica1965):

Răspunsul tău nu are valoare deoarece nu ai fost în stare să judeci singur, mai pe scurt sa te străduiești sa gândești și mi-ai aruncat în fața citate din biblie sperând că așa "mă voi lumina". Eu vreau să-mi răspunzi la întrebare cu propria ta părere fara sa te inspiri din biblie sau din alte surse. Dar daca ți-e rău să gândești, lasa pe altul mai capabil sa răspundă.

| Nefarius explică:

Le-a ieșit flăcări din căpățână? Uite și eu iti spun acum că am primit de la Dumnezeu apirpi de foc și zbor cu ele. O să mă crezi?

| Nefarius explică:

Se pare ești pe lângă întrebarea mea și nu poți să dai un răspuns axat strict pe subiect.

| Nefarius explică:

E posibil? Daca vine un necunoscut și îți spune sa te arunci de la 4 că așa i-a spus Iisus, tu îl crezi și chiar te arunci în speranta că îl slăvești pe Dumnezeu? Iarta-ma, dar daca îl crezi pe un astfel de om inseamna că nu ai capacitatea de a discerne între real și imaginar, bine și rau, nu-ți conștientizezi existența și ești asemenea animalului, că și el face același lucru. Cu diferenta fata de tine că animalul nu are capacitatea de a conștientiza daca este animal și deci nu poate raționa pe când tu ai capacitatea de a raționa și conștientiza ca ești ființă umană și cu toată astea negi aceasta capacitate bazandu-te pe credința oarbă, asemenea unui câine care face orice pentru recompensa, neavând capacitatea de a-si pune întrebări.

| Postolache_Larisa_2001 a răspuns:

Dar tu cum ne poți demonstra nouă că ție nu ți-a pus satana aceste bazaconi în cap?

| Postolache_Larisa_2001 a răspuns:

Indiferent ce har ar primi un om de la Dumnezeu nu mai are voie sa completeze cu nimic in plus la biblie deoarece este scris :Cine va adauga sau va scoate din biblie un cuvant i se va adauga urgiile care este scriisa in ea, pentru ca biblia nu poate fi comparata cu orice scriptura deoarece ea deține istoria lumii. Cei care cercetati biblia bagati de seama pentru ca Dumnezeu a împarțit istoria lumii in 2 ere diferite, cea dintâi Era Mozaică care a fost in vremurile stravechi pana la Moise iar de Moise se ia in calcul Era Legii data de Dumnezeu prin Moise, timp in care pana la Cristos s-a respectat legea lui Moise care era dinte pentru dinte si ochi pentru ochi, dar in timpul acela Dumnezeu a ridicat profeții care au avut descoperiri Dumnezeiești supranaturale, de ex :Moise a profetit despre Hristos el a spus Dumnezeu va ridica un prooroc ca mine si cine nu va asculta de el va muri dar de cand e lumea de la Moise incoace Dumnezeu n-a mai ridicat un alt prooroc sa fie ca Moise in afara de Isus Hristos. Un alt prooroc din vechiul testament pe nume Isaia a proorocit despre nasterea lui Hristos prin fecioara inainte de Hristos, un alt prooroc pe nume David a profetit pana si despre cei 30 de arginti cum avea sa-l vanda Iuda lucru care s-a intamplat! Apoi Hristos dupa ce a înviat din morți pe drumul Emausului cand a intampinat pe cei 2 ucenici le-a talcuit toate profetiile incepand de la Moise cu privire la el cum avea sa sufere Hristosul. Intr-un cuvant Hristos detine istoria omenirii si nimeni nu o poate schimba, si daca cineva doreste sa cunoasca foarte bine biblia ar trebui sa cunoasca istorie foarte bine sa cerceteze istoria romana pentru ca chiar si in istoria romaba daca se documenteaza acolo va gasi dovezi ca Hristos a exiatat lucru care nu poate fi contestat nici de oamenii de stiinta.