| AvalohAlyn a întrebat:

Nu pot sa doarma noaptea ateii de ora de religie din scoli? In asemenea hal au ajuns?laughing)Vor mai multe ore de matematica,fizica si chimie si nu stiu ce sa faca sa le obtina? Cat de rau face o ora de religie in scoli incat unii nu mai pot sa doarma noaptea si de abia astept sa vada prin presa o lege care sa anuleze acea ora? Eu va recomand ceva de somn,ceai de valeriana,de tei sau daca vreti putin Sedatif PC sa dormiti mai bine.laughing

PS:Nu mai sunt nici macar crestinlaughingDar nu ma deranjeaza deloc ora de religie pe care o gasesc de o mie de ori mai interesanta si atragatoare decat o ora de matematica, fizica si chimie(nici nu mai fac asa ceva iupiii).

Intrebarea e, ce medicamente stiti ca sa aiba ateii un somn mai linistit fiindca eu ma gandesc la sanatatea lor, nu poti sa tii un savant in devenire nedormit..Astept raspunsuri.Militez pentru un somn mai linistit al ateilorlaughing)))))

De ce ii incomodeaza asa mult pe atei o simpla ora de religie in scoli? Le este frica ca le fura Dumnezeu militantii ateisti?laughing

Răspuns Câştigător
| megict a răspuns:

Deci am vazut numai raspunsuri negative la ceea ce a spus AlanTigerofAtlantic.Am avut 2 colegi de alta religie la scoala. Voi chiar credeti ca erau marginalizati? DELOC! Nimeni nu ziceau nimic de ei, sunt copii normali si lumea se comporta normal cu ei. In ora de religie ei invatau la alta materie si nu-i deranja deloc religia(ca dovada si ceea ce a scris AlanTigerofAtlantic mai sus). De multe ori ridicau si ei mana sa raspunda! Si intr-o tara majoritar ortodoxa vi se pare normal sa se scoata religia din scoli? NU. Am foarte multe cunostine care sunt profesori de religie. Ce o sa faca ei? O sa saraceasca si mai mult(salariul si asa era mic). Daca ateii considera ca nu exista D-zeu atunci sa ia ora de religie ca o ora in care asculta povesti(daca tot asta cred). Daca as fi atee nu m-as simti rau din cauza orei de religie. Eu, de exemplu, nu as vrea sa se scoata religia. Si de ce sa se scoata? Doar pentru ca 20-30% dintre romani sunt atei/de alta religie? Eu chiar vreau sa invat despre religia mea. Si chiar nu vreau sa fac mai multa matematica, in loc de religie. crying

36 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

The amount of stupid answers here is overwhelming.

| Inferno a răspuns:

Daca subtilitatea ar fi ideea de baza a siteului, atunci dreptul de a vota raspunsurile ti-ar fi suspendat pe motiv ca nu ai discernamant.
E remarcabil cum in ciuda timpului reusesti sa iti pastrezi ratiunea copilariei.

| Inferno a răspuns:

Eu doar te admir pentru faptul ca ti-ai pastrat luciditatea copilariei, nu multa lume reuseste.
Ce varsta ai?

| Filip23 a răspuns:

Lasa-i bai sa manance matematica pe paine.
Eu vad si un mic avantaj in asta, se inchide o linie gratuita de mancat cct.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Filip23):

Dea esti satul de religie si tot ce zice popa, de bine.Ar trebui in locul religiei sa bage ora de „cei 7 ani de acasa", sa te invete sa vorbesti frumos.

| Filip23 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am decat 6. Asa am prins, nu ca altii 9-10.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ina-2.html

La inteligenţa ta, nici nu mă miră că ai aşa opinii...

| AvalohAlyn explică (pentru NOname):

De unde stii tu inteligenta mea? Ma cunosti? Iar vorbesc resentimentele din tine.Ce sa-i faci.Ar fi trebuit o materie:dizolvarea resentimentelor.Sunt sigur ca tu nu treci la asta.happy Pa

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nimeni din cei de aici nu-ti cunoaste inteligenta, dar nici tu nu incerci sa arati ca o ai, asa ca...tragem concluziile in conformitate cu ceea ce ne arati despre tine.

| 愛日本 a răspuns:

Nu este vorba de atei, este vorba de alegerea libera.
Copiii sunt invatati de mici de la scoala in ce/cine sa creada.
parerea mea este ca ar fi mult mai bine sa poata alege ei daca vor sa faca religie sau nu, dar de la o varsta mai matura gen 14-15

| T0T a răspuns:

E buna si matematica la ceva, te ajuta sa gandesti.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ori esti putin ironic, ori ai gresit categoria...
Nici ateii, nici crediciosi nu-si pot da acordul cu scoaterea religiei din scoli.O pot doar parintii
Nici pe crediciosi cum atat mai mult pe atei nu-i incalzeste acest lucru.Doar daca sunt parinti sau viitor parinti.

| Mădă0611 a răspuns:

1. Religia in scoli, chiar gradinite, incalca fix libertatea religiei (libertatea constiintei).
2. Educatia religioasa se face acasa; de ce sa imi indoctrineze sau marginalizeze copilul pentru ca tu, crestin, nu ti-l educi pe al tau? Povestile cu draci, iad, chinuri, pedepse nu sunt pentru toti copiii, nu sunt pentru cei pe care ii vrei sanatosi psihic.

| Holiday a răspuns:

Stiam si fara sa ne spui ca unii prefera orele de basme in locul altora din care nu sunt capabili sa inteleaga ceva. Nu degeaba la copii li se citesc povesti, dar unii si cand cresc tot doar povesti pot intelege.

| Holiday a răspuns:

"PS:Nu mai sunt nici macar crestin"

Nu esti tot tu asta de aici? :)) Uite cu cine ne pierdem timpul pe aici. :))

http://www.tpu.ro/......-cu-roade/

Pana cand nu mai esti, pana maine?!?

| AvalohAlyn explică (pentru Holiday):

Sunt liber cugetator mai nouhappyDeschis la orice credintawinking

| Holiday a răspuns (pentru AvalohAlyn):

laughing Orice, dar credinta sa fie, am inteles...laughing

| AvalohAlyn explică (pentru Holiday):

Dormi noaptea?

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cat timp crezi in geneza avraamica, adica Adam/Eva, sarpe, mar, pacat stramosesc, Moise, Noe, Iisus, inviere, apocalipsa, esti crestin, nu mai tot face pe interesantul.

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Sunt liber cugetator mai nou..."
Nu spun cum sunt acum, dar iti spun sigur ca as fi mult mai fericit daca ai binevoi sa nu mai folosesti termeni pe care nu ii cunosti si cu atat mai mult sa nu ii mai folosesti pentru a iti descrie convingerile religioase.

"LÍBER-CUGETĂTÓR, liberi-cugetători, s. m. Adept al unui curent ideologic care promovează o atitudine critică față de religie și față de biserică."

Atitudinea critica fata de religie pe care tu o promovezi numai critica nu este, asa ca te rog frumos, esti liber cugetator in aceeasi masura in care esti si inteligent.

| AvalohAlyn explică (pentru Inferno):

rolling on the floor

| drutzix a răspuns:

Pentru ca se practica indoctrinare la ora de religie. Pun pariu ca nu ai fi de acord sa se predea satanismul in scoli, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"o simpla ora de religie"... esti constient de faptul ca in scolu NU se face religie nu? Esti constient ca in scoli se face "doar crestinism"?

"nu ma deranjeaza deloc ora de religie"... n-ai facut in viata ta "religie" la scoala. E o diferenta intre "religie" si ce este predat in scoli.

"o gasesc de o mie de ori mai interesanta si atragatoare decat o ora de matematica, fizica si chimie"... pai normal ca pentru cei care nu pot intelege fizica sau chimia, raspunsurile gen "gods did it" sunt mai "interesante" si mai "atragatoare".

X - Ionut mama, vrei sa stai in casa si sa-ti faci temele sau vrei sa zici "gods did it" dupa care sa mergi la joaca?
Y - Gods did it.

Zi-mi ce intelegi tu prin "religie" si ce consideri ca trebuie sa inveti la acea materie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma deranjeaza orele de religie, dar cred ca amte e bine sa inveti mai presus de religie.Mai tariziu vei avea nevoie de loc de munca in care sa stii matematica, nu religie.Bine ca in duo e perfect, numai ca la orele de religie se baga sperieturi gen „te bate dumnezeu" daca nu tii postul.Desigur oate nu ai intanit astfel de sperieturi dar aici in scoala de la noi vin copii infricosati acasa, viseaza urat, frica lui dzeu nu trebuie bagata asa in cap de la o varsta frageda. Dupa ce ai terminat scoala si lceul, dupa ce ai reusit sa iti dai sema de importanta ta in societate si sa ai cohii mintii deschisi, poti sa inveti si religie cata vrei.Dar matematica si materiile importante trebuie sa fie pe primul loc.

| Filip23 a răspuns (pentru anonim_4396):

@""Mai tariziu vei avea nevoie de loc de munca in care sa stii matematica, nu religie"

Pullisor, eu am mancat 2 ani de analiza matem in liceu, inca 2 in facultate (cu integrale in complex, circulare si tot de trebuie), si pe urma inca vreo 2 aplicatii intr*un domeniu ingineresc. Din toti colegii de liceu si de facultate am 1 (unul) singur care lucreaza ceva cu adevarat ingineresc, care aplica un pic de desen tehnic, ceva cunostinte in domeniu instalatii-mecanica, si matematica la nivel de ecuatii- adica nivelul claselor IX-X de liceu, nicidecum analiza sau calcule matriceale.
Deci mancati matematica baieti, ca veti ajunge oameni mari!

| Holiday a răspuns (pentru Filip23):

Toate astea pentru ca traiesti intr-una din tarile alea cu populatia majoritar credincioasa unde toate merg ca dracu. Si pentru ca in loc sa fiti preocupati sa faceti ceva stati si lingeti oase si mai si platiti pentru asta.

| Filip23 a răspuns (pentru Holiday):

Un om care crede in viata vesnica sau cinsteste un om mai bun decat el care a trait acum 10 veacuri, nu e impiedicat de NIMIC sa studieze, sau sa isi faca bine treaba la locul lui de munca.

O explicatie idioata, de care sunt obosit, ca toate merg rau din cauza babei de la biserica si a lumanarii.

| Holiday a răspuns (pentru Filip23):

Nu are baba vina cea mai mare, cine a facut-o sa ajunga asa e vinovat. La fel si la tine.

| Inferno a răspuns (pentru Filip23):

A,si cei doi ani de analiza din facultate i-ai facut pe baza cunostintelor religioase dobandite in liceu, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Filip23):

Asa si ce ai de imi spui pullisor? Cu ce te-am deranjat de fapt.Ti-am spart roata la masina, ce ti-am facut? Esti un tip inteligent, pe bune, de ce jignesti asa? Te rog sa-mi explici.

| KodrutZ a răspuns (pentru Filip23):

Explicatia respectiva generalizeaza inutil si asimileaza automat crestinul "de rind" cu habotnici retarzi de-alde amish sau care pun botul la card - drac si nu accepta cardurile de sanatate. Un exercitiu de imaginatie foarte interesant ar fi sa ne imaginam lumea fara religie organizata in genul bisericii ortodoxe/catolice, ci mai mult in genul comunitatilor mici unde biserica aduce oamenii la un loc si actioneaza cu adevarat ca o organizatie non-profit (prin Bucovina inca sint multe zone de genul, si nu numai). Sa ne gindim la o lume unde miliardele de dolari aruncati pe straie bisericesti, candelabre, icoane si alte ineptii ar fi investiti in educatie, cercetare, crearea de locuri de munca. Acuma suna mai rezonabil?

| Filip23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai, din graba, puisor trebuia

| anonim_4396 a răspuns (pentru Filip23):

Nu din graba, asa esti tu, prost. Degeaba cartea care ai invatat-o.Nu esti angajat pentru ca stai acasa si bati curca.Astepti probabil secretarele directorilor sa iti vina la usa sa te angajeze.

| Lagorúthon a răspuns:

Abia astept sa te rapesc, sa te pun intr-o cusca si sa te hranesc cu oase de preot.

| vampyremisa a răspuns:

Sincer, mi se pare correct ca religia sa fie optionala. In scoala primara eram obligata sa imi fac rugacinea si ma enerva la culme. Sigur, nu strica media 10 la religie printre alte medii, dar nu ma simteam la locul meu, intelegi? Din punctual meu de vedere, scolile sunt'teritorii neutre'. Crestinii se mandresc cu religia lor, budustii cu alor s.a.m.d. Eu am mandresc, desi nu am o religie. Nu ma deranja ca invatam despre sfinti etc, ci ma deranja ca eram obligata sa raspund si sa spun 'Da, mostele sunt sfinte, da Dumnezeu exista, da icoanele etc'. Acum cu liceul nu mai fac religia si ma simt bine. Sa fiu sincera, sigur, opinia majoritatii este foarte importanta, dar minoritatea? Daca un singur elev nu se simte comfortabil la ora de religie trebuie schimbat ceva. Ar trebui sa fie la latitudinea elevului daca vrea religie, nu a profesorului. Sigur, asta e doar opinia mea.

| Sweet155 a răspuns:

Daca la atei nu le convine si nu cred in Dumnezeu macar sa taca din gura sau sa nu vina la acea ora..De ce sa nu se faca religia din cauza lor?