| tavadaresti a întrebat:

Nu se va zice: "Uite-o aici!" sau: "Uite-o acolo!" Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru." (Luc.17:21)
Din perspectiva planului de salvare, in viziunea crestina care este sensul vietii?

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Scopul vietii este ca am fost creati pentru a trai vesnic pe un pamant paradiziac si acest scop Dumnezeu il va duce la indeplinire prin intermediul imparatiei care va pune capat tuturor rautailor din prezent. Daniel2:44,Isaia65:20-25

| Zenit313 a răspuns:

Din perspectiva cresitina, sensul vietii pe pamant este sa fim sclavii lui Dumnezeu si sa marim Fan-Clubul lui.

Din perspectiva Ateista :
"Sensul vietii este sa ii dai un sens"

| tavadaresti explică (pentru Zenit313):

Care e sensul pe care il cauti? Apoi sa il daruiesti mai departe.

| Zenit313 a răspuns (pentru tavadaresti):

Sa ai incredere si respect fata de propria persoana.
Sa nu fii visator si sa nu crezi in iluzii.
Sa accepti realitatea chiar daca iti place sau nu.
Sa nu fugi de adevarul stiintific chiar daca iti place sau nu.
Sa nu crezi in nimic ce nu poate fii demonstrat,trebuie sa fii sceptic in legatura cu aceste lucruri.
Sa realizezi ca noi suntem responsabili pentru tot ce se intampla,nu fiintele magice.
Sa iubesti si respecti tot ce te inconjoara.
Sa fii propriul tau stapan.
Sa fii liber sa gandesti.
Sa fii liber sa faci totul cum, cand, unde, cat si ce vrei atata timp cat nu iti faci rau tie si celor din jur.
Sa fii responsabil si moderat cu lucrurile care iti fac placere, pentru a evita dependenta.

Aceseta sunt principiile mele personale! happy

Toti o sa murim mai devreme sau mai tarziu, conteaza cum iti traiesti viata si sa lasi ceva bun in urma ta.

| tavadaresti explică (pentru Zenit313):

Sunt de acord in unele privinte cu tine dar nu va mai dura mult pana toate aceste iti vor fi costranse (Sa fii propriul tau stapan.
Sa fii liber sa gandesti.
Sa fii liber sa faci totul cum, cand, unde, cat si ce vrei atata timp cat nu iti faci rau tie si celor din jur) de catre stat prin legi.

| RAY a răspuns:

Majoritatea din tara asta ar spune un loc de munca cat mai bun, de la banii porneste totul

| Zenit313 a răspuns (pentru tavadaresti):

Hmm..ba nu!

| tavadaresti explică (pentru Zenit313):

"Hmm..ba nu!"
Ai zis "nu", sunt multe de lamurit dar iti prezint doar una.
De ex:masina ta, casa ta...=>sunt ale tale? atunci de ce platesti impozit?
Ceea ce nu iti pot lua este doar sufletul.

| Zenit313 a răspuns (pentru tavadaresti):

Tu nu intelegi rolul impozitelor...nu este bun exemplu.

Sufletul nu exista, normal ca nu ti-l pot lua! laughing

| tavadaresti explică (pentru Zenit313):

Daca nu platesti impozitul, mai esti liber?

| Zenit313 a răspuns (pentru tavadaresti):

Nu are legatura plata impozitului cu libertatea laughing

| tavadaresti explică (pentru Zenit313):

"Sa fii liber sa faci totul cum, cand, unde, cat si ce vrei atata timp cat nu iti faci rau tie si celor din jur" Cu asta cum faci?

| Zenit313 a răspuns (pentru tavadaresti):

Prin bun simt, responsabilitare si moderatie! happy

Citeste mai bine ce am scris, aceste principii, se leaga perfect intre ele.