| Mircea08 a întrebat:

"Şi fiind întrebat de farisei când va veni împărăţia lui Dumnezeu, le-a răspuns şi a zis: Împărăţia lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru."
( Sfânta Evanghelie după Luca – 17/20, 21)
Precizati, care este imparatia lui Dumnezeu, cum se face ca este inauntrul nostru si noi nu stim?

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E cum zic unii cu fericirea că e înăuntrul nostru. Dacă mă întrebi pe mine pare o simplă justificare a faptului că de fapt nu există. Pentru orice credul însă există, e în interiorul lui, e convins de asta. Pentru el va exista întotdeauna iar după ce moare nu va mai conta și nu va afla niciodată faptul că s-a înșelat. Pentru el ca individ împărăția cerurilor și speranța lui au existat mereu și l-a făcut să își pună nădejdea mai mult în ceva ce este de fapt fără vreun folos. Totuși asta îi poate ajuta, îi poate să îi facă să se simtă bine și importanți. Cam acel sentiment este de fapt împărăția lui Dumnezeu.

| Mircea08 explică (pentru T0T):

Era interesant ce spui tu, nu ce spun unii, mai ales ca ce spun unii nu prea ai de unde sa stii si nici nu stii care anume sunt aceia "unii", pe cand ce spui tu stii foarte bine!
Evanghelia, sau cuvantul lui Dumnezeu este parte din imparatia cerurilor si acesta este cel care se afla in noi. Aceasta evanghelia a fost propovaduita si de aceea se spune :
"Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi."
(Sfanta Evanghelie dupa Luca – 9/2)

| DeyCj a răspuns:

Simplu.În Biblie se folosesc cuvinte tri-sens, cu referire directă la o divinitate unic existențială ce real se referă la eul personal, o chestie satanică(da, e 100% satanică), cu sensul că orice om îl poate găsi pe Dumnezeu chiar în el însuși, fiind că omul este singurul Dumnezeu al lui, și nimeni altul.

| Mircea08 explică (pentru DeyCj):

Inteleg, dar hai sa gandim :
Cuvantul lui dumnezeu poate exista in memoria noastra? (evident, in cazul in care il citim si il intelegem ). Eu zic ca se poate! deci pot spune ca, cuvantul lui Dumnezeu se afla in noi (mai precis in creier)
Sa luam versetul :
"Duhul este cel ce dă viaţă; trupul nu foloseşte la nimic. Cuvintele pe care vi le-am spus sunt Duh si viata "
( Sfânta Evanghelie după Ioan – 6/63)
din care retinem ca cuvantul lui Dumnezeu (trimis prin Iisus) este Duh. Observi ca am scris Duh cu litera mare ceea ce inseamna ca este vorba de Duhul Sfant. Daca cuvintele care le avem in memorie fac parte din Duhul Sfant putem spune ca Duhul Sfant locuieste in noi? Da! Stim ca acelasi Duh Sfant este si in Dumnezeu, deci putem spune ca parte din Dumnezeu locuieste in noi.
Treaba ca omul este dumnezeul lui insusi este o cu totul alta abordare, diferita de cea crestina

| DeyCj a răspuns (pentru Mircea08):

Din punct de vedere al ideologiei creștine, așa ar trebui privită.Că în Biblie multe chestii din satanism au fost furate și transpuse sub formă divină, asta e altă treabă, care din păcate e reală, dar cei ce au scris-o au mizat pe faptul că omul creștin ce o va citii nu cunoaște satanismul, și o va lua ca atare.
Până și chestia cu Duhul sfânt ce e în memoria omului e tot o chestie satanică, și asta s-ar traduce ca fiind kharma fiecăruia din noi.
În Biblie există astfel de referiri.

| Mircea08 explică (pentru DeyCj):

Kharma este cu totul altceva, este o balanta intre bine si rau, pe cand crestinismul se bazeaza pe iertare nu pe arderea kharmei. Stiu si eu cu ce se ocupa satana, dar in crestinism Duhul Sfant este ceva foarte complex ce un om nu poate defini. Faptul ca si cuvantul lui Dumnezeu este Duh Sfant, si darurile pe care le primesc oamenii sunt de la Duhul Sfant, si multe altele, Il fac sa fie greu de inteles de catre oameni.
Spuneam de memoria omului - Daca stii de Kharma cred ca stii si de faptul ca orientalii sustin ca informatiile sunt stocate intr-un corp energetic de forma corpului uman pe care il numesc corp informational. Personal cred ce spun orientalii deoarece din punct de vedere religios informatiile nu sunt stocate in creier, adica nu sunt pe suport material deoarece dupa moarte creierul putrezeste si odata cu suportul se pierd si informatiile. Cum va judeca Dumnezeu, la judecata de api pe cineva care habar nu are ce a facut in viata, ba inca nici nu stie ca a mai trait si pe pamant? Daca informatiile sunt insa stocate pe suport energetic atunci e clar ca sufletul pleaca impreuna cu acest corp, si este constient de tot ce a facut. E clar ca daca spui cuiva ca nu in creier se afla memoria va spune si el sa te duci la psihiatru. Toate lumea stie ca in creier se afla memoria! Lumea stie multe dar foarte putine sunt adevaruri, majoritatea sunt informatii de genul " de la lume adunate si iarasi la lume date " In Evanghelie scrie foarte precis de unde trebuie luat adevarul si cum ajungi sa stii multe lucruri - asta trebuie invatat

| iurii75 a răspuns:

Este înăuntrul nostru?
Versetul 20 arată că el le vorbea fariseilor pe care îi numea ipocriți. A vrut el să zică dar că regatul era în inima lor? Sigur că nu!
Traducerea lumii noi - 21 nici nu se va spune: «Uite-l aici!» sau: «Acolo!» Căci iată că regatul lui Dumnezeu este în mijlocul vostru".
Cornilescu - „Împărăţia lui Dumnezeu este în mijlocul vostru"
în mijlocul vostru, BG; înlăuntrul vostru, BS; între voi, SS 1874
Regatul, reprezentat de Cristos, Regele acestui regat, era în mijlocul lor.
Despre unii Isus a spus că nu vor intra în regat, nu că nu va intra regatul în ei.
La Daniel 2:44 s-a profețit ce va face acest regat - „În zilele acestor regi, Dumnezeul cerului va ridica un regat care nu va fi nimicit niciodată. Regatul acesta nu va trece în stăpânirea altui popor. El va zdrobi şi va pune capăt tuturor acestor regate şi el însuşi va dăinui pe timp indefinit".

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

"Căci împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci dreptate şi pace şi bucurie în Duhul Sfânt."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 14/17)
Imparatia este dreptate, pace si bucurie in Duhul Sfant, adica exact ce propovaduia Iisus, de aceea si spunea :
"Şi El a zis către ei: Trebuie să binevestesc împărăţia lui Dumnezeu şi altor cetăti, fiindcă pentru aceasta am fost trimis."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 4/43)
ce a vestit Iisus? - Evanghelia, care este parte din Imparatie, ori daca evanghelia, adica cuvantul lui Iisus este in noi putem spune ca si imparatia cerurilor este in noi. Cand spun noi spun crestini deoarece celorlalti nu le-a fost dat sa cunoasta tainele imparatiei :
"Şi ucenicii, apropiindu-se de El, I-au zis: De ce le vorbeşti lor în pilde? Iar El, răspunzând, le-a zis: Pentru că vouă vi s-a dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei cerurilor, pe când acestora nu li s-a dat."
(Sfânta Evanghelie după Matei – 13/10, 11)
Daca Evanghelia nu ar fi parte din imparatia cerurilor cum se poate explica versetul urmator :
"Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi."
(Sfanta Evanghelie dupa Luca – 9/2)
Cum poate o imparatie, (tara unui imparat) sa fie propovaduita?

| iurii75 a răspuns (pentru Mircea08):

"Cum poate o imparatie, (tara unui imparat) sa fie propovaduita?" - simplu, a propovădui înseamnă a vesti ceva și ai învăța pe oameni despre acel lucru.
"Daca Evanghelia nu ar fi parte din imparatia cerurilor " - nu prea are sens expresia.
Am mai zis, evangelia înseamnă veste bună, și este vorba despre vestea despre regatul lui Dumnezeu, Regele său i ce va face prin intermediul regatului.
romani 14:17 nu este definiția regatului, citește contextul și vezi că e alt subiect în discuție. pavel spune că nu prin mâncar intrăm în el.

| Mircea08 explică (pentru iurii75):

"Iar de învaţă cineva altă învăţătură şi nu se ţine de cuvintele cele sănătoase ale Domnului nostru Iisus Hristos şi de învăţătura cea după dreapta credinţă,
Acela e un îngâmfat, care nu ştie nimic, suferind de boala discuţiilor şi a certurilor de cuvinte, din care pornesc: ceartă, pizmă, defăimări, bănuieli viclene,"
(Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel – 6/3-4)
Stim ca este un singur invatator si o singura invatatura pentru crestini - cum se numeste acea invatatura pe care a propovaduit-o Iisus - dau doua citate :
"Şi după aceea Iisus umbla prin cetăţi şi prin sate, propovăduind şi binevestind împărăţia lui Dumnezeu, şi cei doisprezece erau cu El;"
(Sfânta Evanghelie după Luca – 8/1)
"Căci împărăţia lui Dumnezeu nu este mâncare şi băutură, ci dreptate şi pace şi bucurie în Duhul Sfânt."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 14/17)
In acest citat se spune ca imparatia nu este un regat ci este pace dreptate si bucurie in suflet.
"Înţelegând, au fugit în cetăţile Licaoniei: la Listra şi Derbe şi în ţinutul dimprejur. Şi acolo propovăduiau Evanghelia."
(Faptele Sfinţilor Apostoli – 14/7)
Nu crezi ca "a vesti vestea " este un pleonasm? intreb deoarece apostolii propovaduiau (vesteau) Evanghelia (vestea)

Nu vreau sa ma lamuresti - trebuie sa intelegem ca avem pareri diferite in ce priveste sensul celor scrise in Evanghelie, si nu cred ca are rost sa purtam o discutie putin importanta prea mult timp. Eu stiu ce trebuie sa fac ca sa ma mantuiesc si fara a sti ceva despre regat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti pocait? (te dai de gol)
Daca exista dumnezeu voi pocaitii ati fi echivalentul Satanei laughing)

| Mircea08 explică (pentru anonim_4396):

Surpriza! nu sunt in nici o religie! Cred in Dumnezeu si ca orice om care crede cu adevarat am si citit, si am cautat sa inteleg care este voia Lui.

| Aurora99 a răspuns:

Buna! Din punctul meu de vedere, imparatia lui Dumnezeu este in interiorul nostru deoarece aceasta reprezinta capacitatea de a emite lumina.Lumina este creata de iubire, si deci iubindu-ne aproapele, ne iubim si sinele si viceversa.("dar din dar se face raiul"). Fiecare om este o versiune a altui om, dar cu o experienta distorsionata de timp, spatiu si circumstante.Prin urmare, suntem mai mult decat frati, suntem unul.Citatul din Evanghelie se refera ca daca iti schimbi mentalul prin a iubi tot ce exista, vei descoperi ca paradisul/imparatia lui Dumnezeu este pretutindeni in jurul nostru.Aceasta este imateriala, fiindca se refera la energii benefice, iar energiile nu se pot vedea decat antrenandu-ti anumite puteri psihice, inca considerate tabu.(iarta-mi cacofonia).Nu uita, "omul sfinteste locul". As adauga "sau il poate distruge dupa bunul plac". Mintea noastra este un generator extrem de complex si de puternic.O zi frumoasa!