| IncorrectUsername a întrebat:

Nu stiu in cine si in ce sa mai cred...straight face Deci eu "momentan" cred in Dumnezeu.Dar astazi stateam si ma gandeam asa:Se zice ca Dumnezeu e atotputernic adica stie si ce se va intampla,si ce s-a intamplat s.a.Dar daca tot stie El atatea, daca stie si ce se va intampla in viitor, de ce nu la oprit pe diavol sa se "transforme"? Sau de ce nu i-a oprit si pe Adam si Eva sa manance din mar?

12 răspunsuri:
| denrazvan a răspuns:

Pentru ca tu sa dovedesti ca meriti sa mergi in rai

| RAY a răspuns:

Eu cred ca esti deist, un zeu a creat big bang apoi nu a mai intervenit in evolutia universului, iar faza cu diavolu, adam si eva =fantezi umane
sau esti ateu
crezi ca exista o entitate ca dumnezeu?

| mentholinks a răspuns:

Daca se zice nu inseamna ca asa si este.

| Anarhia a răspuns:

Exact aceeasi intrebare mi-o pun si eu de fiecare data cand ma gandesc la dumnezeu. Si sunt mai multe intrebarri fara raspuns gen: Daca D-zeu stie ce se va intampla, de ce nu ne opreste din asavarsi pacate? dar la intrebarea asta e urmatorul raspuns: El ne-a creat, si ne-a lasat sa alegem intre bine si rau. Dar omul se duce pe calea raului, caci sa faci un bine "este greu". Nici eu nu cred in dumnezeu, deoarece nimeni si nimic nu poate dovedi ca exista, doar ca religia si cei credinciosi l-au numit asa, deci pentru credinciosi e un ZEU UNIC. ..sunt mai multe explicatii pe tema asta, si e cam mult de scris.Dar eu te sfatuiesc sa faci ce vrei, sa crezi ori in stiinta ori in religie, e numai alegerea ta. si oricum, n-ai nimic de pierdut daca crezi in dumnezeu sau nu. Conceputul de "dumnezeu" e o inventie stupida pentru a-i face pe oameni sa creada si in ceea ce nu exista. happy

| mihaitaLGP a răspuns:

Tot ce insiri tu sunt niste ineptii create de un sistem bolnav pentru indoctrinarea si manipularea maselor.
Normal ca se contrazic si nu au logica.

Dupa cum mentionezi si tu rugaciunea e de-a dreptul hilara.
Dumnezeu daca este atotputernic stie ce iti doresti, nu?
Sau adora sa-l implori si sa cersesti?

Am sa incerc sa-ti explic intr-un mod logic si rational ce se intampla cu tine.

Daca mediul de viata in care traiesti este corespunzator, idei bine plantate in subconstient la varste fragede cand nu exista discernament si capacitate de intelegere, de catre persoanele din jur, teorii religioase sau pur si simplu tema ca Dumnezeu exista, atunci chiar ajunge sa existe.
Intr-o mai mare sau mai mica masura.
Depinde cat de prielnic a fost mediul de viata. Cat de bine a prins "radacini" teoria respectiva.

Pe de alta parte, daca nu crezi in asa ceva, daca esti constient de ce e in jurul tau si nu te lasi cuprins de sentimentul de teama, il "observi" si constientizezi ca e doar o senzatie/sentiment creat de subconstient in functie de propriile prejudecati, atunci o sa incerci sa cauti o explicatie logica.

De asta iti este asa de greu sa te desprinzi de aceasta ineptie, din cauza fricii provocate de subconstient cum ca daca-l superi vei sfarsii in iad etern secat de un infinit chin intern.

Si asta e o aberatie totala, o data ce partea spirituala este desprinsa de partea materiala, partea spirituala nu mai poate simtii nici o durere materiala.

| Thunderstruck a răspuns (pentru denrazvan):

Deci Dumnezeu stie tot...Deci stie si ce-o sa facem toata viata, dinainte sa ne nastem.Deci stie ca o sa ajungem in rai sau in iad. Daca el ne creeaza chiar daca o sa ajungem in iad, nu e cam diabolic?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine zis,de ce s-a legat la cap fara sa-l doara? cei trebuia o lume? nu putea sa stea ca pana atunci? da acum,daca tu te-ai nascut,si esti inteligent? ce rost au toate? viata, zbucium, munca, greutati, suferinta.nu le poti pune capat deodata? nu ai acasa o priza de 380 v?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Este un impas normal daca iti pierzi timpul, pe aceasta pagina plina de atei (care sunt aici destui, insa in Romania 0, 003%) si nu esti foarte acomodat cu Biserica.
Trebuie sa te duci mai des si sa iti faci un duhovnic. Duhovnicului poti sa ii spui toate problemele pe care le ai, sau nedumeririle, si iti zic ca cu bunavointa lui, poate sa iti raspunda si sa te indrumeze in calea spirituala.

| gabrielagavrilas a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Dumnezeu este singurul care ne poate ajuta cu adevarat cand avem nevoie de ceva sau cand suntem intr.un impas...asta nu inseamna ca ceilalti nu te pot ajuta cu ceva si Dumnezeu nu la oprit pe diavol pentru ca noi sa deosebim binele de rau...

| dogee92 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu ne-a lasa dreptul de "liber-arbitru", de aceea!

| tasmania a răspuns:

Dumnezeu este delicat si nu se "baga" in libertatea noastra - fiecare alege ce considera de cuviinta (si in cunostinta deplina de cauza).