| Kajun a întrebat:

Nu sunt ateu sau ceva... daca Dumnezeu vrea doar binele de ce exista oameni săraci? Sau bătrânii care au o pensie mică și așteaptă o minune pe o zi pe alta. Poate nu au muncit la viața lor dar de ce nu ii ajuta Dumnezeu?

51 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ce liber arbitru poti avea daca dumnezeu a predestinat totul? El stie tot ce se va intampla desi nu exista liberul arbitru

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Intr-adevar El cunoaste totul si in viitor, dar prin faptul ca El stie ce se va intampla, El nu influenteaza deciziile noastre. De exemplu, daca voi lua o punga de pufuleti si un iphone 11 pro, si merg cu ele la verisoara mea de 12 ani, si ii spun ''Alege ce vrei'' cu siguranta ca pufuletii ii voi manca eu, pentru ca o cunosc foarte bine.
El ne cunoaste perfect, si cunoaste toate lucrurile, El stie tot ce se va intampla dar nu influenteaza decizia noastra libera. Exact cum un copac are tulpina si din tulpina pana sus apar foarte multe crengi si ramuri, presupunanad ca acel copac este o decizie, o problema, o alegere, Dumnezeu cunoaste toate combinatiile si variantele posibile de alegere, dar fiindca ne cunoaste perfect stie in ce vom fi inclinati sa alegem. Atotcunoasterea nu este acelasi lucru cu predestinarea.

| danut a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Numai ortodocsi pot fi habodnici deoarece cuvantul le apartine, nu un neoprotestant ca mine, mai studiaza iar faptul ca ma blochezi nu ma deranjaza, este alegerea ta dar limbajul tau "suna" foarte habodnic.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru danut):

Nu am inteles, cum suna habotnic? Sau nu stii ce-i aia habotnic? Orisicine poate fi habotnic.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Zau? Asa e? Cum de nu am aflat pana acum ca Dumnezeu este mai rau de cat un om normal: se supara pe cei care nu-l asculta si ii pedepseste crunt, inclusiv cu moartea, ca este respingator cand ii arati dragoste si el nu o vrea. Pe mine nu m-a facut sa-i aud cuvantul. Apropos, un bastinas de ce este negru, daca Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa? Dumnezeu este si partinitor: la uniele popoare le-a dat mai mult decat la altele.
Daca Dumnezeu este atotputernic, de ce pe cei care nu cred in cuvantul lui propavaduit de alti oameni ni li-l transmite peronal? Ca in acest fel as crede si eu ca ce este scris in biblie este cuvantul lui si nu niste alegatii scrise de unul si altul si adunate ca sa fixeze o carte de religie cu care sa ma supuna.
Cat priveste despre viata vesnica prefer sa nu dau cioara din mana pentru pasarea de pe gard.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru danut):

Eu am studiat putin mai mult religiile. Ma habotnici decat cei care fac parte din sectele religioase nu am gasit.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cum naiba nu este, daca el stie totul, el a creat totul, rl a predestinat totul simplu

| Irinel15123532 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Draga prietene, daca asa il vezi tu pe Dumnezeu, da-mi voie sa-ti spun ca nu-l cunosti pe Dumnezeu bibliei. Citeste noul testament, citeste ce a spus Domnul Iisus si apoi judeca, nu judeca inainte o carte fara a o fi citit, sau fara a o fi inteles. In ce priveste oamenii negrii, un profesor spunea asa ''Corpul nostru se adapteaza, poate ai fost la mare, pe litoral, in caldura aceea imensa, pielea ta a dobandit o nuanta de negru, de bronz, desigur acea nuanta a disparut, imagineaza-ti ca vei sta acolo 100 de ani, pielea ta seva adapta si se va schimba.''
Asta ar fi una dintre explicatii, desigur, sunt mult mai multe.

In ceea ce priveste afirmatia ta ''nu dau cioara din mana pentru pasarea de pe gard''
Da-mi voie sa-ti spun ca acea ''cioara din mana'' va zbura oricum de la tine, noi suntem trecatori pe acest pamant, acea ''cioara'' traieste 90 de ani cu medicamente si conectata la aparate, avand in vedere cata poluare am creat noi prin progresul nostru, si ce alimente absolut oribile mancam, daca ai studia ce mancam noi cu adevarat, ai fi ingrozit, dar ''pasarea de pe gard'' reprezinta vesnicia, sufletul tau, si este vesnic.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Povesti! Nimic concret. Cat priveste despre schimbarea culorii corpului, sunt negrii care locuiesc in zone temperate de sute de ani si nu li s-a schimbat culoarea pielii, decat prin relatii cu albii. Stii la ce relatii ma refer, ca aici nu pot sa scriu cuvantul.

| danut a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sa inteleg ca tu ai "studiat" putin mai mult, eu INCERC sa studiez de aproximativ 50 de ani, se exclude adolescenta.
Extrase din DEX:
HABÓTNIC ~că (~ci, ~ce) și substantival pop. (despre persoane) Care respectă cu strictețe prescripțiile religiei; cuprins de o pasiune excesivă pentru respectarea prescripțiilor religioase; bigot; bisericos. /
habotnic a. și m. fam. fanatic, ortodox. [Rus. HABATNIKŬ, membru al sectei pietiste Habad a Evreilor din Rusia].

| Irinel15123532 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Inteleg ce vrei sa spui, dar eu nu vorbesc de doar 100 de ani, probabil am expus gresit ce a vrut sa descrie acel profesor, el s-a referit de perioadele indepartate in istorie, de mii de ani, cand se descopereau continente, noi zone, si populatia se ajesa, acei oameni au stat acolo si ei si copiii lor, mii de ani, culoarea s-a transmis pana a devenit genetica, asta era ipoteza lui. Desigur, sunt si alte ipoteze.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ipoteze.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru danut):

Era o figura de stil. Daca n-ai inteles, nu ma mira ca esti un bigot.
Iti dau un exemplu din viata reala' Discutii intre doua femei vaduve de fata cu un barbat. Una ii spune celelalte:
- Nu stiu de ce se lasa casa inspre drum, si parca zidul a intrat in pamant putin.
- Cheama si tu un mester sa vada ce se intampala si sa intareasca zidul - spune barbatul.
- Nu, nu! sare cealalta femeie. Intai cheama un sobor de preoti ca sa slujeasca pentru ca sigur este ceva necurat cu casa.
Asta inseamna habotnicie. Dexul este un dictionar slab. Are foarte multe definitii gresite.
Bigote sunt si acele femei de care un preot spunea ca au infiintat partidul babelor conservatoare pline de dracusori.
https://www.youtube.com/watch?v=W6x26DrQHqs

| danut a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Era o figura de stil. Daca n-ai inteles, nu ma mira ca esti un bigot."
BIGÓT, -Ă, bigoți, -te, adj. Care se conformează orbește riturilor bisericești; evlavios, pios.
Un om religios DACA nu este bigot in credinta lui, nu mai are ce cauta acolo, este doar un moft personal, nu are legatura cu Dumnezeu si tot ce tine de Acesta. Pe romaneste este doar o vopsitura de fatada.
Ceea ce ai spus tu cu zidul nu tine de bigotismul religios ci de TRADITII pagane amestecate cu religia, in mare astea sunt chesti ortodoxe ce tin de traditie si nu de Dumnezeu, tin de partea PAGANA a ortodoxismului. Faci confuzi impardonabile privind credinta, devi doar un comentatorr de nisa.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru danut):

Doamne, tu chiar crezi ce zici? Daca crezi suferi de ceva incurabil. Ba da, de bigotism tine problema cu zidul. Bigotismul nu este a crede in religie, in Dumnezeu, in general a fi religios. Bigotismul este ceva ce tine de fanatism. Tu ai dat doar o definitie din dex. Uite ce zice alta: bigot a. evlavios peste măsură și superstițios.
Sau alta: (Persoană) care urmează, în mod rigid, toate preceptele rituale ale unei religii Si: habotnic, bisericos. 3-4 (Prt; fig) (Persoană) care manifestă o atitudine rigidă, intolerantă în anumite chestiuni.

| danut a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Totate extrasele tale privin modul de abordare religios, RIGID, adica INTOCMAI CU cele scrise in Biblie, INTOLERANT, adica fara a iesi din LITERA CUVANTULUI, EVLAVIOS, adica dedicat celor indicate de CUVANTUL SCRIS, SUNT conditile MINIME pentru o LEGATURA REALA cu Dumnezeu.
Atentie, nu ma refer la CE SPUN POPII, adica zidsul tau, CI despre ceea ce SCRIE in BIBLIE. Fara aceste insusiri DEGEABA bantui pe aici, iti pierzi timpul INUTIL, TU trebuie sa faci ce SPUNE Dumnezeu, NU Dumnezeu te accepta cum iti place tie. Daca asta nu ai inteles DESPRE CREDINTA ADEVARATA, nu ai inteles NIMIC.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru danut):

Sa stii ca nu am inteles nimic din ce ai scris. Cred ca tu bantui pe aici, deoarece gandesti ca acum 2000 de ni. Trezeste-te, lumea a evaluat. In rest chiar n-am ce sa comentez, ca nu am inteles ce rei sa spui. Tu amesteci trasaturi negative cu trasaturi pozitive si le asociezi legaturii cu Dumnezeu. Eu zic sa mai mergi sa mai studiezi cativa ani, studiu din care sa nu lipseasca logica si apoi sa mai dai sfaturi. Tu crezi ca doar tu stii sau numai ce crezi tu este credinta adevarata. Stii cine crede ca numai el detine adevarul? Cel fara discernamant.

| danut a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Exact cum am spus, nu itelegeti nimic si nu fiindca eu gandesc ca acum doua mii de ani, ar fi bine ci pentru ca ceea ce credeti voi ca se numeste evolutie este o imensa involutie. Cand te referi la logica foloseste logica lasata de Dumnezeu si nu eu detin adevarul ci Dumnezeu. Voi nici nu intelegeti CE este adevarul dar asta la rubrica de filozofie si cea de sarlatenie, eviti raspunsuri fundamentale scaldandu-te in neputinta omeneasca. P.S. Lumea a evoluat tot datorita religiei daca nu stiai.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru danut):

Nu zau? Stiinta n-a facut nimic? Dca tu imi demonstrezi concret ce a facut religia, asa cum a facut stiinta, atunci te cred.
Eu ma refer la logica exprimarii. Stii macar ce inseamna asta? Inseamna sa te exprimi in asa fel, incat ceea ce spui sa fie inteles si de altii si cee spuse sa nu se contrazica intre ele. Ideile sa fie legate intre ele. Asta n-are a face cu Dumnezeu, doar daca iti i-a mintile si nu mai stii cum sa te exprimi sa fii inteles.
Cu neputinta omeneasca s-a construit totul in lume. Sarlatania nu are a face aici. Folosesti cuvinte caare se potrivesc aici ca nuca in perete. Atata timp cat cineva imi spune sa cred si sa nu cercetez, asta este sarlatanie. Tu cand cumperi ceva, nu verifici ce cumperi, cumperi asa cum ti-l prezinta vanzatorul?

| danut a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Nu zau? Stiinta n-a facut nimic?"
Care stiinta, ce a facut stiinta acum 300 de ani in urma, dar cu 200 de ani? Da matale niste exemple concrete. Odata cu protestantismul apare renasterea si de aici si evolutia "stiintei", pana aici si pana pe la 1850 nema stiinta, EVUL MEDIU INTUNECAT sau nu ai fost la scoala? Eu citesc istoria din carti din vremurile respective, nu iau informatii de pe net. DACA citeai Biblia aflai ca exista FRAZA in care scrie: IN VREMURILE SFARSITULUI cunostiinta va creste. Sti cand incep "Vremurile Sfarsitulei in Biblie, iti spun eu ca sigur nu sti, incepand cu anii 1800, ce potriveala cu istoria, ca sa vezi.
Logica exprimari, eu m-am referit la logica ca la o gandire rationala, nu ca la un joc de cuvinte, asta treci matale la sectia de filozofie si comenteaz-o.
Folosesc cuvinte pe care tu nu le poti intelege sensul in care le flosesc eu fiindca tu nu ai trecut pe unde am trecut eu si sigur nici nu vei trece iar daca imi pui in gura afirmatii pe care NU le-am facut esti doar un sperjur: "Atata timp cat cineva imi spune sa cred si sa nu cercetez, asta este sarlatanie"
Daca si sigur nu stiai asta este o afirmatie facuta unul, LENIN, ai auzit de asta? Dumnezeu spune CLAR in Biblie: CERCETATI-MA.
Tefania 2, 1. Veniti-vã în fire si cercetati-vã, neam fãrã rusine,
1 Tesaloniceni 5, 21. Ci cercetati toate lucrurile, si pãstrati ce este bun.
Uite ce spune Dumnezeu, omul "stiintei".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru danut):

Hai, lasa-ma. Nu credeam ca esti atat de dus.
Stii ce zicea Napoleon? (Nu stiu daca nu am mai ziso.) Nu-i de vina cin nu intelege mesajul primit, ci este cel care l-a transmis. Si cu asta te las in lumea ta bigota si vise paradisiaice, vorba potului: priveste si viseaza la lumi ce nu exista.
Sa stii ca nu mai pot citi asemenea elucubratii.