| morenciut a întrebat:

Oare Dumnezeu ne va ajuta si pe noi oamenii saraci? Adica ne vede tristetea si suferinta ..chiar daca noi suntem oameni pacatosi? Poate ca din cauza vietii si lumii din ziua de azi!?

Răspuns Câştigător
| Mikhtarian a răspuns:

Salut,am invatat cateva lectii de la viata in acesti ani.
Cea mai importanta este ca,niciodata sa nu te dai batut.
Cu cat treci prin mai multe rele,cu atat esti mai trecut prin viata.
Dumnezeu e langa tine si la bine si la rau,trebuie sa ai credinta,si vei fi rasplatit intr-un moment al vietii.
Dumnezeu nu-si ia privirea de la oameni,caci daca si-ar fi luat-o, eram dusi.
Morenciut, crede, ai incredere in El, si-ai sa vezi!

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Categoria gresita amice.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cauta ajutor in jurul tau..in oameni! Cauta sa ajungi mai sus! Stiu, e greu!
Dar esti singur! Am o veste: nu exista Dumnezeu! Nu astepta de la el!

| Încrucişătorul a răspuns:

Multa lume a uitat de planul divin.
Intrebare: de unde stiti voi ca planul divin include rugaciuni, posturi, acatiste s.a? E scris de planul divin dar nu stie nimeni care e ala. Ete, iac-asa...

| MarianWLF a răspuns:

Nici eu nu o duc prea bine, am 1000 de ganduri care nu am cui sa le spun si simt ca am sufletul facut bucati.
Pana acum Dumnezeu nu prea m-a ajutat in viata, nu stiu care e planul Lui pentru noi, de ce nu face nimic cand ne vede suferind in ultimul hal.
Spune sa mergem cu El ca ne va fi bine dar nu prea imi e...

| morenciut explică (pentru MarianWLF):

Eh uite...Eu sunt convins ca suntem prea suparati totusi datorita intamplarilor noastre din ultima perioada si d-asta ne varsam nervii si ura pe cine nu trebuie! Eu zic totusi ca cineva ne vede si va face sa fie bine si pentru noi.Remember : Si-a dat fiul Sau pentru noi!

| RAY a răspuns:

Nu te ajuta nimeni daca tu nu te ajuti singur in viata,dumnezeu e doar o inventie umana, daca ar exista nu ar exista rau, suferinta, boli, uite un exemplu 2 copii se nasc unu sarac in africa infectat cu malarie va muri in cele mai oribilie suferinte, alt copil usa dintr-o familie bogata va trai mult si bine, cum poti judeca 2 persoane daca din start ai pedepsit deja unul la moarte?
si sunt en exemple uni isi regasesc pacea prin autosugestie divina de pe urma lor se castiga banii multi, fi puternic, ambitios si nu te lasa pierdut, asta e ultima, unica viata care o vei avea vreodata daca nu faci nimic acuma cand vei face

| RAY a răspuns:

In antichitate se datea vina pe pacatele oamenilor, zeii le pedepseau ca erau pacatosi vezi asa zisul potop furat de la sumerieni, greci, azi se repeta istoria multi spun oamenii sunt de vina pentru tot uita ca si ei fac parte dintre ei si nu fac nimic

| Maxim96 a răspuns:

Multe sunt necazurile dreptilor si din toate i-i va izbavi pe ei Domnul.
Dumnezeu ne lasa sa suferim aici putin pe pamant sa ne curatim pacatele,ca mai apoi sa ne faca mostenitori ai Imparatiei Lui,toti trebuie sa ducem crucea noastre spre Golgota pentru a invia,asa a facut Domnul nostru Iisus Hristos, El nu a avut o viata dulce pe pamant, ci a suferit, dar El a fost fara de pacat, oare nu se cade si noi sa suferim putin pentru ca suntem pacatosi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Am mai spus asta azi, Domnul te incerca, te vrea aur curat, chiar daca crezi ca te-a uitat El te vegheaza. Habar nu am ce religie esti dar presupun ca esti ortodox [eu sunt de religie ortodoxa].
La biserica mergi? Daca nu faci bine, la biserica ortodoxa sa nu mergi, adica poti daca tie iti face bine.
Tine capul sus fiindca singur nu poti sa iesi din nisipuri miscatoare fara ajutorul Domnului.
Toti suntem pacatosi, nu exista oameni fara de pacat. [sa fi sfant inseamna sa implinesti cat mai bine legea Domnului nu sa nu ai pacate].
Nu e niciodata prea tarziu pentru a te intoarce acolo unde simti ca iti este locul.
Anturajul nu are de-a face cu tine.
Inca ceva sa nu fi caldicel, Domnul prefera sa nu fi pe calea lui decat sa fi caldicel.

Numai bine! happy

| morenciut explică (pentru anonim_4396):

Sunt ortodox insa imi place sa descopar, sa aflu lucruri noi... sunt un mini carturar si filozoflaughing! Glmesc..ms pentru mesaj!

| anonim_4396 a răspuns (pentru morenciut):

Give me five, then! laughing

| Lina1993 a răspuns:

TU esti cel care trebuie sa se ajute,nu vreun zeu. Lupta-te,capul sus, ai mai multa incredere in tine, ia si munceste, fii creativ, apuca-te de treaba, nu astepta vreun semn divin sau vreun porumbel cu o crenguta de maslin in gura ca sa-ti aduca vreun miracol.

| Dan10079 a răspuns:

Dumnezeu este cel ce toate suferinte si necazurile fiecaruia i le stie, El niciodata nu te lasa pana nu mai poti, ne da suferinte dar si rabdare pe masura.Tot timpu trebuie sa ai incredere in Dumnezeu si speranta oricum viata de pe pamant nu este pentru distractii ci pentru a ne putea mantui.

| sabrina103 a răspuns:

De ce nu e la categoria religie? Dumnezeu ajuta saracii in special. Numai ca depinde ce fel de saraci.