| Popa_George_1996_u2Sd a întrebat:

Daca un om nu a muncit cu acte o zi in viata lui in Romania, va mai primi pensie? Exista pensie minima garantata?

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Adica la negru sau in alta tara?

| Celcestietot a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Deci, la negru?

| Popa_George_1996_u2Sd explică (pentru Celcestietot):

Da, la negru.

| Celcestietot a răspuns (pentru Popa_George_1996_u2Sd):

Nu vei primi, trebuie sa cotizezi ca sa primesti.

| SilentRain a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva, ca sa ieși la pensie trebuie sa ai ani munciti

| gemeni6226 a răspuns:

Eu am muncit o viata intreaga (40 ani)si totusi daca acum as iesi la anticipat as primi foarte putin dapoi cine nici nu are ani munciti, deci nu nu are de unde primi nu se garanteaza nici o pensie daca nu ai cotizat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca sa primești pensie trebuie sa ai minim 15 ani cotizați in tara. Daca ai muncit in alta tara cu contract de munca vei primi de acolo pensie daca ai cotizat. In Romania nu exista pensie minima garantata ci acel venit minim garantat care se mai numește si ajutor social. Pensia minima garantata este pentru acei care au cotizat sau au obținut pensie de boala si care la calcul este mai mica decât cea garantata, diferență fiind in acest caz susținută de stat. Cred ca m-ai înțeles!