| Inferno a întrebat:

Nu va este mila de acesti copii inculti care ataca stiinta farsa sa aiba macar capacitatea de a o intelege, introducand in schimb aberatii mitologice?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Nu imi este mila, imi este sila atunci cand iti raspund cu aroganta, cu superioritatea omului care desi intelege stiinta, ramane totusi un om spiritual bla bla bla...
Stii la ce ma refer, sunt acei care ataca stiinta cu, paradoxal, stiinta.

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Nu va este mila de acesti copii inculti"
De aici, trebuie, noi astia "incultii" sa intelegem ca domnia voastra este "culta". Oau! Dar poate domnia voastra sa ne explice ce e aia stiinta? Macar atat sa "capatam" si noi, astia incultii din "cultura" dumneavoastra. P.S. Nu faceti va rog copy si paste de pe net ca am citit din "alea", vrem ceva deosebit din vasta dumneavoastra "cultura".

| Inferno explică (pentru danut):

Prietene,oricum stiu toate definitle de pe net si din DEX, asa ca pot sa le reproduc exact fara sa deschid nici-o alta pagina, din memorie. Plus ca pot sa aberez pe originile termenului si sa filosofez pe subiectul acesta ore intregi, scotand stiinta ceva divin. Ca doar am pierdut nopti intregi cu subiectul asta-n minte pe vremea cand eram obsedat de monoloage filosofice.
Acum este amuzant si totodata penibil faptul ca apari aici si-mi ceri o definitie a stiintei. Sper ca esti constient de faptul ca daca as incepe sa discut despre stiinta acum ar insemna ca-s un idiot iremediabil.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, raspunsul tau spune totul. happy

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Vezi raspunsul lui "martzian" pentru tine, sunt in acelasi "gand" cu el.

| martzian a răspuns:

Inferno, nu se "ataca stiinta" - pentru ca nu stiinta il contesta pe Dumnezeu, ci doar oamenii. Si nici macar acestia nu sunt atacati, ci ideile lor crete, nesustinute. Aberatiile contestate sunt total nestiintifice. Iar stiinta are limitele ei, desi este esentiala pentru fiinta umana. Pe de alta parte "acesti copii inculti", daca te referi la copiii crestinilor, iau an de an note mai bune decat ceilalti la bac! Nu le plange de mila, ca sunt mai cititi decat marea masa a celorlalti. Eu am prezentat informatiile astea, daca ti le mai aduci aminte - si le voi oferi din nou anul acesta.

| Maxim96 a răspuns:

Da sigur ca trebuie sa ne fie mila caci nu sunt inca desavirsiti la minte ca sa poata intelege toate lucrurile.

| dracu14 a răspuns:

''Omul nu apreciaza ceea ce nu cunoaste''
Tin sa cred ca toti avem ''capacitatea de a intelege'', insa la unii este zdrobita de indoctrinare
Sa pui un om indoctrinat de religie sa inteleaga stiinta e ca si cum ai pune un ''om nou'' sa inteleaga idealurile fascismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E valabila si retiproca, ca de obisei.adica vitavercea.imi e mila de necredinsiosi,care abreasc stiintafic, fara sa-si dea macar osteneala si truda, sa priseapa ca credinta e noastra si stiinta e a Domnului.iar credinta ne e data sa slujim lui, slujind omenii, iar mintea ne-a dato sa slujim in mod intalept omenirea ca buni administratori ai ei.

| Mikhtarian a răspuns:

Ei nu stiu nici strada unde locuiesc,si ai vrea sa stie despre stiinta, nici macar ce e aia, si de unde cum ce provine.
Romania e o tara frumoasa, dar a ajuns in paragina din cauza celor care se afla in ea, adica noi. populatia.

Răspuns utilizator avertizat
| Crâstoşelul a răspuns:

Nu mi-e milă. Îmi este silă când văd copiii ăştia. Deşi mulţi fac asta. Cam toţi de pe categoria asta.

| andreiush25 a răspuns:

Nu.Unde ar mai fii distractia?:"

| MrStealYourGirl a răspuns:

Daca prin aberații mitologice te referi la Dumnezeu - da. Dar adevarul este Că toate aceste mituri au o Samanță de adevăr. Îți recomand Ancient Aliens, de pe History Channel.