| OctavianDanielMaria a întrebat:

Nu vad rostul notelor date la desen, muzica si religie, voi ce credeti? Si dogmele ar trebui sa fie scoase din scoala, sa se predea ora de istorie a religiilor,nu? Daca eu ca ateu vad o icoana in scoala,imi e jignita inteligenta asa si daca sunt un musulman mi-l jigneste pe Allah, etc. si invers.Nu e normal?

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Ma, daca la desen/muzica s-ar lua materia in serios poate ar merita. Dar 1 ora pe saptamana in care canti imnu' si iti da 10 chiar daca il canti fals... e bataie de joc. La fel si la desen. O ora pe saptamana in care te pune sa desenezi o vaza cu flori pe care daca i-o arati cuiva se sperie si totusi primesti 10 doar ca sa-ti ridice media... e cam degeaba.

Mare pacat. Le baga istorie, filosofie, literatura si alte tampenii pe gat, lucruri pe care oricum le uita dupa ce dau BAC-ul, pe cand muzica/desenul sunt niste abilitati universale, niste abilitati spectaculoase chiar, pe care le pastrezi cu tine toata viata. Nu ai cum sa uiti muzica, nu ai cum sa uiti desen. Te dezvolta mult mai mult ca persoana si intelect decat sa stii ce-a facut Stefan cel Mare sau sa stii ce-a vrut sa spuna Eminescu in nu stiu ce poezie.

Cu religia ai dreptate, nu mi se pare ok sa pui icoane prin scoala/clasa. Nu-i biserica. Imi amintesc de cand eram eu la liceu, aveam un coleg ateu mai nebun asa si a luat icoana si-a dat-o jos de pe perete. Daca tin bine minte ( c-a trecut ceva, nu-mi mai amintesc exact ) profa de religia i-a propus o cale de mijloc: nu mai tine icoana pe perete la vazul tuturor, o pune pe pervaz in spatele perdelei.

Dar astea sunt detalii printre detalii. Vezi ca in majoritatea scolilor nu e sapun la baie, cui ii mai arde de icoane si d-astea. Sunt scoli in 2020 cu WC turcesc, care iti dai seama ca nu sunt in cea mai buna conditie.
P.S: Nu am nimic cu WC-urile turcesti, de fapt e mai natural pentru oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| GdX a răspuns:

Note de umplutura sa intrii la un liceu mai bun sau la o facultate mai buna. Te ajuta poate sa tragi si la bursa.