| Hyacinth a întrebat:

Nu vi se par creștinii cam narcistiti? Se cam cred miezul universului? Dumnezeu nu a oprit holocaustul si te vindeca pe tine de nu știu ce boala?

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Religiosii fanatici in general sunt niste batuti in cap si rupti de realitate. Nu-i baga in seama.

37 răspunsuri:
| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Că biserica șantajează statul cu blesteme ca să îl oblige să o sponsorizeze?"

Nu. Biserica santajeaza partidele, nu statul, cu influentarea prostimii in felul in care sa voteze.

| StrongHeart a răspuns (pentru Holiday):

Inseamna ca ai citit vreo istorie iluzorie. Ai auzit de imparatul Nero?
Acum o sa vii sa imi zici de cruciade, care s-au intamplat dupa marele schism, ordonate de papa dupa ce catolicii s-au separat de biserica ortodoxa, biserica fondata de insusi IIsus Hristos si cei 12 apostoli.
De-a lungul timpului au aparut tot felul de secte, singura biserica care a reusit sa ramana neschimbata de 2000 de ani e biserica ortodoxa.
Cretinitate pentru tine, vad ca ai o frustrare legata de biserica, stii cum e, omului ii este frica de ceea ce nu intelege.
E normal sa arunci cu noroi, cand tot ce stii despre un lucru vin din parerile altora si minciuni foarte foarte complexe facute sa ignore singurul adevar universal, care odata descoperit, demasca pe toti cei implicati in ascunderea acestui adevar pentru a controla masele de oameni.
In loc sa dati vina pe biserici, mai bine dati vina pe statul corupt si pe cetatenii corupti care apartin acestui stat.
Crestinismul e identitatea noastra nationala, daca tu vrei o identitate globala, nici o problema, dar nu stiu daca te mai poti numi roman in adevaratul sens al cuvantului, daca pentru tine crestinismul e o cretinitate si o poveste de prostit oameni.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Că statul finanțează biserica? laughing care minoritare?
De ce n-ar finanța ceva ce interesează pe toată lumea? (majoritatea)"

Revenim la aceeasi discutie. Exista o gramada de lucruri pe care le fac majoritatea, dar nu sunt sponsorizate de stat. In plus s-a demonstrat clar in alte parti ca eliminarea sponsorizarii cultelor n-a creat nici un fel de probleme sociale, ba dimpotriva. Ideea e ca orice stat, daca ar face ce vrea majoritatea, acea tara in cativa ani s-ar duce naibii. Ia gandeste-te, cam ce idei are majoritatea asta, in general vorbind?! Te doare capul...Nici un stat nu isi permite sa asculte de ideile majoritatii...

| Hammurabi a răspuns (pentru Holiday):

După cum se vede că votează "prostimea" fără să o influențeze nimeni... poate ar fi mai bine să fie influențată. laughing

În fine.
Situația e așa cum e pentru că marea masă a românilor a hotărât că așa e bine și așa trebuie. (luptă-te cu asta dacă poți)
Iar biserica are putere și influență, nu pentru că poate manipula prostia, ci pentru că majoritatea românilor sunt religioși, sunt credincioși creștin-ortodocși.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"De-a lungul timpului au aparut tot felul de secte, singura biserica care a reusit sa ramana neschimbata de 2000 de ani e biserica ortodoxa."

Esti praf. Biserica Ortodoxa nu are 2000 de ani. Isus, nici macar conform povestii voastre, n-a infiintat Biserica Ortodoxa. Daca schizofrenicul de Isus ar fi prin absurd ceea ce Biblia pretinde, cred ca v-ar fte doua dupa ceafa de nu v-ati vedea cu ortodoxia voastra...

"In loc sa dati vina pe biserici, mai bine dati vina pe statul corupt si pe cetatenii corupti care apartin acestui stat."

Culmea e ca cele mai corupte state europene sunt cele unde ortodoxia e majoritara. Chiar crezi ca e o coincidenta? Neah, ortodoxia in sine e o organizatie corupta si retrograda care doar astfel poate supravietui. Adevarul e ca dintre marile organizatii religioase, bisericile ortodoxe, ca sunt de fapt mai multe, nu doar una, sunt printre cele mai infecte.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

"Situația e așa cum e pentru că marea masă a românilor a hotărât că așa e bine și așa trebuie. (luptă-te cu asta dacă poți)"

Ete na, parca nu era la fel si la altii acum 30, sau 50 de ani.

"Iar biserica are putere și influență, nu pentru că poate manipula prostia, ci pentru că majoritatea românilor sunt religioși, sunt credincioși creștin-ortodocși."

Pai exact asta spuneam si eu. Cele doua, prostia si credinta romanului fac casa buna. Sunt interconectate puternic una cu alta. Nu exista una fara alta. Deci practic daca spui una, automat e si cealalta.

| TheStrategist a răspuns:

Mai sunt și creștini narcisiști cu siguranță, dar nu sunt toți așa. La fel ar putea fi și un ateu, agnostic sau o religie oarecare. Fiecare are propria gândire, personalitate, indiferent de credințele personale.