| inflicted a întrebat:

Daca cred in Dumnezeu dar nu vreau sa am legatura cu crestinii ce sunt?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde in ce forma de creator crezi

deism =un creator creaza universul si atat
panteism = natura este insati acel creator ( einstein)
agnostic =nu stiu daca exista
ateism =nu am credinta
ateism + agnostic =nu stiu daca exista dar nu am credinta fata de vreun creator

| EmanuelT a răspuns (pentru RAY):

Crede în Dumnezeu, ce atâtea teorii? Doar unul există, puteți să-l numiți cum vr pl voastră, doar să nu ziceți că același Dumnezeu, doar că cu altă denumire, nu există.

| Andreeush a răspuns:

Ființă umană!

| Vio199 a răspuns:

Esti un om deschis la minte. Nu trebuie sa ii urmezi pe toti ca o oaie, doar pentru ca asa fac toti, asa e corect sa faci si tu. Si eu cred in Dumnezeu, dar nu merg la biserica de ceva vreme buna. Doar pentru ca m-am saturat sa trebuiasca sa ma imbrac in "hainele de duminica" alea elegante si calcate la dunga, sa imi aranjez parul sa nu par vreun ciudat, si sa ma uit la toti ceilalti fondositi care vin la biserica de zici ca e nunta. Copii multi ce urla, babe ce se folosesc de intalnirea la biserica doar sa mai barfeasca ce e nou in loc sa se ocupe pentru ce au venit: si anume sa asculte preotul ce predica ceva pentru sufletele lor. Nu zic ca toti sunt la fel. Doar ca ipocrizia si fatarnicia ma face sa-mi duc crezul meu si modul meu de a crede in Dumnezeu. Eu incerc sa fiu cat de bun pot, sa ajut, sa nu impart ura si chestii de genul, adica sa fiu un om bun la suflet fara sa ma mandresc public. Atata timp cat eu stiu ce fel de om sunt si cat bine am facut, sigur si Dumnezeu stie si ma vede. Sunt atat de multi oameni rai ce merg la biserica; criminali, violatori, batausi, femei barfitoare... ce sa mai zic? Chestia cu ati arata religia si ati impodobi casa cu icoane, sa mergi des la biserica doar de ochii lumii e degeaba. Am participat la activitati de reimpadurire, plantam copaci, si ghici ce? 85% DIN TOTI PARTICIPANTII ERAU ROCKERI. Oameni buni la suflet ce o sa ajunga in rai fac fapte bune fara a se mandri. Acuma depinde si ce vrei tu, pe ce "cale" vrei sa mergi.

| EmanuelT a răspuns:

Înseamnă că ești un om ce gândește dincolo de cutia în care încearcă să ne bage societatea de când ne naștem.
Bravo

| oldschool1999 a răspuns:

Agnostic, presupun