| RAY a întrebat:

De ce au crestinii prejudecati fata de cei care nu cred in Dumnezeu?

20 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Pentru ca sunt antrenati astfel. Cumva li se impune o anumita conduita, iar cei care nu se conformeaza acestei conduite sunt vazuti ca fiind contrare lui Dumnezeu, ca l-ar nega, ca pacatuiesc. Asta doar pentru ca nu se conformeaza majoritatii.

| AG777 a răspuns:

Eu singurul lucru pe care nu il inteleg, este de ce refuzi sa crezi in Dumnezeu, din simplu fapt ca in ziua de azi sunt dovezi mixte in orice domeniu, cu toate astea nu cred ca e relevant sa te urasc pe tine ca om pentru asta, iar din punct de vedere crestin eu chiar trebuie sa te ajut atunci cand tu treci printr-un necaz mare, pentru ca pana la urma suntem oameni iar iubirea fata de semeni nu ar trebui sa aiba bariere. Totusi sunt putin curios ce te-a determinat sa nu crezi, majoritatea oamenilor au ajuns sa nu creada din cauza unor drame sau a unor necazuri imense prin care au trecut.

| RAY explică (pentru AG777):

Hai sa vad asa zis dovezi care exista

| AG777 a răspuns (pentru RAY):

Stiinta este unul dintre cele mai mari raspunsuri ale lui

| RAY explică (pentru AG777):

Steregoi ai revenit

| sdws77 a răspuns:

Dar de ce au ateii prejudecati fata de cei care cred in Dumnezeu? De ex. "daca esti teist crezi ca pamantul e plat si ca Universul are doar 6000 de ani" etc.

| RAY explică (pentru sdws77):

Cei drept sunt teisti care cred asta, nu e adevarat?

| sdws77 a răspuns (pentru RAY):

Adevarat, dar generalizarea unei intregi categorii dupa cativa prosti nu este un lucru intelept.

| RAY explică (pentru sdws77):

Dar uiti ca si voi teisti credeti la fel despre atei

| sdws77 a răspuns (pentru RAY):

Adevarul este ca sunt destui care o sa zica "ateii sunt oamenii dracului" laughing Prosti, de asemenea si unii teisti.

| RAY explică (pentru sdws77):

Si tu esti ateu pentru orice zeitate in care nu crezi,asa ca curiozitate,cei drept cand vezi multi fanatici care vin cu argumente retardate sau manipulare emotionala,vezi ca sunt prosti,nu ai ce discuta cu ei,sunt fanatici, ei stiu totul, sunt mandri pe ceea ce stiu, ei nu vor cunoastere, stiinta, pentru ca deja stiu totul

| sdws77 a răspuns:

Este adevarat, exista unele specimene blocate pe unele idei cu care nu ai ce vorbi. Dar acestia pot fi gasiti peste tot, si teisti si ateisti, nu exista o regula clara.

| RAY explică (pentru sdws77):

Teisti nu inteleg ca un ateu nu are nevoie de suport emotional, teisti se cred salvatori, ei vad pe atei ca fiind niste oii ratacite iar ei sunt oile bune care trebuie sa aiba grija de cele ratacite, un ateu vrea cunoastere, stiinta, dovezi nu credinte oarbe bazate pe ignoranta, sentimente

| sdws77 a răspuns (pentru RAY):

Nu este mereu ignoranta (doar in unele cazuri), dar pe scurt, fiecare crede ce vrea.

| RAY explică (pentru sdws77):

Faza cu fiecare crede ce vrea nu sunt de acord, imagineazati ca ai o fetita iar eu cred ca a face sex cu ea e ok, oare o sa spui la fel?

| sdws77 a răspuns:

Pai, asa ceva ar viola valorile de bun simt a societatii moderne. In schimb, credinta in ceva supranatural nu incalca nimic, din punctul meu de vedere. happy

| RAY explică (pentru sdws77):

Ai scris ca poti crede in orice nu ar exista o limita, societatea? in evul mediu nu era buna moralitatea?

| sdws77 a răspuns (pentru RAY):

Pai, cred ca poti crede in orice nu incalca regulile sociale si de bun simt. Oricum, nu sunt suficient de intelept la varsta actuala, asa ca nu cred are rost sa mai aduc multe argumente.

| RAY explică (pentru sdws77):

Nu stiai ca intelepti niciodata nu spun ca stiu ceva?

| sdws77 a răspuns (pentru RAY):

Am evitat pe cat posibil sa zic ca stiu ceva cu certitudine, am adoptat mai degraba pozitia de "presupun" si "consider ca".