| Inferno a întrebat:

"Nu vreau sa cred. Vreau sa stiu." Carl Sagan
Oare ce a vrut sa spuna?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

El a vrut sa fie sigur, nu doar sa creada. Insa nu poti exclude credinta cind vine vorba de lucrurile spirituale. Pentru ca nu e vorba de lucruri tangibile. Dar chiar si in lumea noastra ai nevoie de credinta. E ca si cind ar veni la tine citiva prieteni si ti-ar zice ca au descoperit o comoara intr-un loc anume, si te cheama sa sapi cu ei, ca mai apoi sa o impartiti. Ca sa ajungi sa vezi comoara, sa ai o parte din ea, trebuie sa crezi mai intii in prietenii tai, sa mergi cu ei, sa sapi alaturi de ei, si abia apoi vezi comoara. In lumea spirituala e la fel, e bazata strict pe relatii, si de aceea ai nevoie mai intii de credinta. Mai apoi, dupa ce ai crezut, descoperi ca vezi realitatea, ca credinta te-a dus la siguranta, si la o asemenea siguranta, incit vei fi gata sa si mori pentru ceea ce crezi.

| danay72 a răspuns:

Dorea ca credinta lui sa se bazeze pe fapte, si la fel trebuie sa fie si cu noi azi.

| usuk a răspuns:

"credinta este piatra de temelie a oamenilor subdezvoltati"-eu

| RAY a răspuns:

Carl Sagan a fost un geniu asta e clar cu cuvintele astea a descris stiinta moderna bazata pe dovezi, credinta inseamna sa crezi in ceva fara a avea vreo dovada, stiinta inseamna a sti pe baza de dovezi, ratiune

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine-i acest sarlatan? iti trebuie cel putin 20% credinta

| Arcadianul a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Se vede lipsa de cultură!,,Cine e acest sarlatan''?
Ai tu habar cine a fost acest om,Carl Sagan? Tu crezi ca daca-ti tocesti genunchii ca un fraier,in jurul bisericilor,si in fata popilor,ASTA E TOTUL?
Trezeste-te din prostie,si elibereaza-te de snoavele si mitologiile unor oameni analfabeti cum au fost jidanii antici! ltceva'' decat religii, popi, dogme, mitologii, si alte aberatii!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Arcadianul):

Se vede la tine lipsa de cultura si crasa nesimtire, buni parinti ai avut, cinste lor! ai un vocabular f limitat din pacate exact ca al manelistilor

| sublime89 a răspuns:

Practic a spus: "Nu vreau sa fiu religios si sa cred in ceva fara dovezi, ci vreau sa folosesc stiinta pentru a sti cu siguranta ce e adevarat si ce nu".

| M25M a răspuns:

Nu este evident? Sau exista un substrat mai profund?!?

| Scarbo a răspuns:

Adevarul absolut?

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

Nu vrea sa creada ca toata lumea asculta biblia, vrea sa stie. cu alte cuvinte ne indeamna sa credem.
ok?

| Kabuto79 a răspuns:

Tu sti ca daca nu mananci o sa mori sau crezi?