| Inferno a întrebat:

O entitate omnipotenta, cu putere infinită, ar trebui să poată crea orice instantaneu.
Cu toate acestea în crestinism se precizează că Dumnezeu a creat întregul Univers in 6 zile.
Aveți o explicație pentru asta?

20 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Si de unde ai dedus tu ca nu poate crea orice instantaneu?
Asa a vrut Dumnezeu, sa creeze Universul in 6 zile (care s-ar putea sa nu fi avut aceeasi durata pe care o au si azi).
Nu vad nicio problema.

| Inferno explică (pentru AC4S4):

Nu am scris nicaieri ca nu poate, intrebarea era daca aveti si o explicatie pentru care Dumnezeu a preferat sa creeze universul in sase zile cand o putea face pe loc. Exista un motiv anume sau asa i-a venit lui, sa o faca in sase zile?

Daca vezi un om ca se scarpina la obrazul drept cu mana stanga pe dupa gat banuiesc ca te-ai intreba "De ce?". Cu toate astea in cazul lui Dumnezeu orice anomalie lipsia de sens devine normala sau capata un sens mult prea profund pentru ca noi muritorii de rand sa il putem pricepe.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dumnezeu nu a fost in stare sa isi conduca poporul pe drumul cel bun si cica a creat uniersul in 6 zile, absolut totul din nimic ca si el desigur

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Poporul nu a fost în stare să asculte de legile Domnului.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dumnezeu a fost cel mai prost conducator si un copil de 5 ani isi conducea poporul mai bine, o recunoaste chiar el, cand regreta creatia lui, incredibil regreta ceea ce a creat el insati, 40 de ani prin desert pentru cateva sute de km, uiti ca avram i spunea ce sa faca asa natang era

| GdX a răspuns:

Da. Biblia a fost scrisa pe intelesul oamenilor de acum 5000 de ani. Ce voiai sa ii zici ciobanului din desertul sinaiului? Ca a existat un "big bang" si datorita rotirii maselor in spatiu au ajuns sa se creeze planetele, care ulterior datorita mediului prielnic, organismele au inceput sa se dezvolte pe pamant, si ca a durat milioane de ani pana la aparitia omului? Nu prea cred ca intelegea.

| Inferno explică (pentru GdX):

A crea ceva in sase zile nu este echivalent cu a crea ceva instantaneu, in caz ca nu te-ai prins.
Deci nu e ca si cand ar fi vorba de o versiune simplificata mai usor de inteles pentru oamenii de acum 5000 de ani, sunt chestii complet diferite.

Practic ce spui este ca Biblia furnizeaza informatii eronate doar pentru a fi pe intelesul oamenilor de acum 5000 de ani.

P.S: Cred totusi ca ideea de "instantaneu" nu era atat de incomprehensibila pentru oamenii de acum 5000 de ani, asa cum sustii.

| RAY a răspuns (pentru GdX):

Eu nu cred ca inca nu ai vazut piramidele de scrii asa ceva

| 6684464 a răspuns:

Scrie tu pe hartie cu pix fara pix.
Parca nici nu are logica, nu?

| Inferno explică (pentru 6684464):

Adica?

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Universul asta este facut pentru noi, nu pentru El. Cu legi astfel incat sa putem trai egali, independenti de El.

Daca totul era facut instantaneu, noi am fi trait intr-o lume instantanee facand lucruri instantaneu(din cauza legilor universului respectiv).

| Inferno explică (pentru 6684464):

Nu am întrebat de ce lucrurile nu se întâmplă instantaneu în Univers. Am întrebat de ce Dumnezeu nu a creat Universul instantaneu.

"Daca totul era facut instantaneu, noi am fi trait intr-o lume instantanee"
Fals.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Explica de ce este fals.

| Inferno explică (pentru 6684464):

Dumnezeu putea crea Universul actual instantaneu pentru ca este omnipotent.
Deci ideea ca daca Dumnezeu ar fi creat Universul instantaneu si legile fizicii ar trebui sa fie diferite si "instantanee" este falsa.

| 6684464 a răspuns (pentru Inferno):

Daca este omnipotent nu inseamna ca poate face lucruri ilogice.

| Inferno explică (pentru 6684464):

Nu este nimic ilogic in a crea instantaneu ceva ce nu funcționează instantaneu.

| wpetterssone a răspuns:

Acele zile nu reprezintă 24 de ore. Ele reprezintă ani, mi de ani, poate chiar milioane de ani.

| Inferno explică (pentru wpetterssone):

In caz ca nu te-ai prins afirmatia ta nu imi raspunde la intrebare. De fapt potenteaza problema chiar si mai mult.

| benny7 a răspuns:

Iată, cum este lutul în mâna olarului aşa sunteţi voi în mâna Mea,... Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l-a făcut: „Pentru ce m-ai făcut aşa"?