| costis a întrebat:

O intrebare care i-a fost pusa lui Avva Sisoeh al Egiptului:
De voi sedea in pustie si va veni un barbar asupra mea, vrand sa ma omoare, si de voi putea, il voi omora? Ce credeti ca a raspuns?

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

"Nu, ci lasa-l la Dumnezeu, caci orice fel de ispita va veni omului, omul sa zica : pentru pacatele mele s-a intamplat aceasta. Iar daca vreun lucru bun se va intampla, sa zica : din mila lui Dumnezeu este."

http://www.crestinortodox.ro/......81829.html

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e cum a spus evenso.nu putem noi accepta dupa gandirea lumeasca, atitudinea duhovniceasca, dar cred ca e o rezolvare crestineasca avand in vedere nadejdea invierii si credinta in Dumnezeu.in cazul contrar inseamna ca nu e credinta si este frica si dragoste pentru viata asta mai multa decat credinta. oricum este o problema spinoasa.dar ma gandesc ca arhanghelul gabriel cand se lupta cu satan pe munte pentru trupul lui moise, acesta a spus; Domnul sa te certe satano.deci el era ingerul Domnului.si oricata putere avea nu si-a asumat rolul de judecator care e al Domnului.ci cu credinta a dus lupta cea buna castigand-o.personal as incerca sa-l dezarmez si sa-l intimidez pe respectiv. daca e sa fiu ucis, Domnul ar sti ce e in inima mea.