| AndreescuMMO a întrebat:

O intrebare catre catre cei care nu cred in Dumnezeu si in existenta lui, pornind de la ideea ca teoria lui Darwin a fost combatuta si deja este un mit.
Daca Dumnezeu nu exista, de ce tu existi?
daca tu nu crezi ca exista Creator, atunci de ce existi tu, creatul?

45 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Foarte inteligent.
Deci pornind de la o premisa falsa ajungem la concluzia ca trebuie sa existe Dumnezeu.
Si tot nu vad care e faza, intrucat falsitatea premisei face ca si concluzia sa poata fi falsa.

Cu alte cuvinte, fie ca spui "Dumnezeu poate sa existe" si punct, fie ca spui toata polologhia din intrebarea ta, e tot aia.
De ce nu ai ales prima varianta care contine doar patru cuvinte si ai ales-o pe asta care contine 51 de cuvinte, nu pot intelege, din moment ce ele sunt echivalente.

| AndreescuMMO explică (pentru Inferno):

Dumnezeu exista, daca tu nu vrei sa crezi in EL e alegerea ta, fiecare are dreptul sa aleaga in ce sa creada, poti sa crezi si intr-un chibrit, sau in teoria chibritului ca nu imi pasa. eu ti-am pus o intrebare si vreau sa imi raspunzi la ea nu sa imi bagi tot felul de motive.

| Inferno a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Te rog, inceteaza sa iti mai bati joc de mine, ma ranesti. Ma bagi in depresie, o sa ma ai pe constiinta, ti-o spun eu.
Doar pentru ca nu toti suntem la fel de inteligenti ca tine asta nu iti da dreptul sa ne umilesti.

| AndreescuMMO explică (pentru Inferno):

Da domnule ironic, astept inca raspunsul tau happy

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca Dumnezeu nu exista, atunci ateul exista pentru ai confirma inexistenta.

| AndreescuMMO explică (pentru OOOLEOOO):

Si daca Dumnezeu exista, atunci ateul nu exista pentru ai combate inexistenta?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Si daca Dumnezeul Crestin exista, atunci...imi pare rau pentru orce non-crestin.

| Zenicide a răspuns:

"Daca Dumnezeu nu exista, de ce tu existi? "
Pentru ca nu am nici o legatura cu Dumnezeu cel imaginar.

| AndreescuMMO explică (pentru Zenicide):

Si de aia tu existi ca nu ai nici o legatura cu Dumnezeu? raspunsu tau pot sa zic ca este chiar cel mai jalnic...
deci logica ta e ca pentru ca nu ai nici o legatura cu Dumnezeu existi atunci daca ai avea legatura cu Dumnezeu, nu ai exista?
Cum poti tu sa ai legatura cu ceva sau sa nu ai legatura cu ceva daca nu ai fost creeat de ceva?

| Zenicide a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Raspunsul meu e jalnic sau intrebarea pusa de tine e?
Chiar crezi ca meriti raspunsuri decente le intrebari stupide?

| doctorandus a răspuns:

Mit e afirmatia dumitale despre evolutie. Evolutia este fapt stiintific, vezi http://www.nas.edu/evolution/TheoryOrFact.html

"If Project Steve was meant to show that a considerable majority of the scientific community accepts a naturalistic conception of evolution, then the National Center for Science Education (NCSE) could have saved its energies—that fact was never in question. The more interesting question was whether any serious scientists reject a naturalistic conception of evolution." Project Steve – Establishing the Obvious: A Response to the NCSE, William Dembski, Center for Science and Culture, Discovery Institute, March 19, 2003.

| Dandanache a răspuns:

"ideea ca teoria lui Darwin a fost combatuta si deja este un mit."

Combatuta de cine? Stabilit de cine ca e mit? Si ce legatura ar avea toate astea cu existenta lui Dumnezeu?

Si cum crezi ca ateii vor admite ca sunt creati daca nu admit ca exista creator?

Ca sa rezum: o intrebare mai buna nu ai?

| AndreescuMMO explică (pentru Dandanache):

Nu ai raspuns la intrebarea mea, sau de ce imi raspunzi cu alte intrebari? eu te-am intrebat ceva, tu mi-ai raspuns total pe langa subiect.
Ideea lui Darwin poate fii combatuta si de catre un elev, iar legatura ce cred ateii, de ce nu cred ca au fost creeati? cum au aparut ei?

| Dandanache a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Intrebarea ta e un sofism, e departe de a constitui un subiect. E imposibil sa raspunzi coerent unei intrebari care pleaca de la premise gresite si evidentiaza relatii inexistente intre concepte. Dar daca iti doresti cu adevarat un raspuns, atunci o replica pe masura intrebarii tale ar fi: Deoarece creatia este involutia necreatiei iar creatul evoluatul necreatului.

| AndreescuMMO explică (pentru Dandanache):

Atunci reformuleaza tu intrebarea.

| Dandanache a răspuns:

Eu sunt crestin, dar intrebarea e atat de ilogica incat trebuia sanctionata.

| AndreescuMMO explică (pentru Dandanache):

Multumesc de ajutor.

| danay72 a răspuns:

Felicitari pentru intrebarile logice pe care le-ai pus.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu nu cred in existenta unui dumnezeu biblic sau a oricarui zeu cu atribute umane, acel dumnezeu de care zici tu poate fi la fel de bine si o particula/un grup de particule

| mODIN a răspuns:

Problema e ca teoria lui Darwin a fost demonstrata iar cretionismul e un mit.

| AndreescuMMO explică (pentru mODIN):

Asta ai scos-o din burta?

| AndreescuMMO explică (pentru mODIN):

Documenteaza-te mai bine! happy

| AndreescuMMO explică (pentru mODIN):

Auzi, cand ajungi in iad la prietenul tau satan, spune-i te rog ca i-am spus eu sa nu te zbicuiasca asaa tare, ca pe pamantu asta i-ai facut voia.

| mODIN a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Citeste o carte de biologie

| AndreescuMMO explică (pentru mODIN):

Citeste tu Biblia!

| RAY a răspuns:

Ce teorie a fost combatuta si este un mit? parca minciuna e pacat, ce legatura are existenta mea cu iahve daca tu exista de ce nu exista miile de zeii inventati de om in cursul istoriei? ce legatura are fantezile voastre cu existenta unui ateu? la fel poate spune si un hindus, teoria lui darwin este acceptata si de biserica catolica

| AndreescuMMO explică (pentru RAY):

De ce nu imi raspunzi la intrebare? si vorbesti pe langa?

| RAY a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Ce intrebare e aia? e cea mai mare porcarie nici beat daca eram nu mar convinge o asemenea aiureala eu inteleg placerea pupatului de moaste da chiar asa

| Mădă0611 a răspuns:

Asta ti-a spus-o popa, profu/profa de religie sau vreun pocait?

Teoria lui Darwin e un fapt pentru cei care inteleg mecanismul evolutiei, si faptul ca tu bagi pe gat medicamente cand te doare ceva e dovada.

Cei care nu cred in dumnezeul tau pot crede intr-un creator, sâc!

| Scarlettt a răspuns:

Nu este un mit, este o teorie, se numeste teoria evolutionismul, iar in ce crezi tu se numeste teoria creationsimului.
Intrebarea ta este ceva gen :daca o soparlopopircarita nu exista, atunci tu de ce existi? Simplu. Pentru ca stramosii tai s-au inmultit. Teoria evolutiei nu spune ca tu ai evoluat din maimuta si gata! Aceasta evolutie a durat milioane de ani, poate mai mult ...SE poate vedea si acum, noi evoloam, mediul se schimba, clima etc, deci, categoric se vor schimba si vietuitoarele. Ne adaptam la schimbari, suntem facuti pentru schimbari, traim in schimbare! Universul a aparut in urma unor procese chimice intre meteoriti si roci, mai apoi a aparut celula si asa din celula au evoluat si celelate vietuitoare / bacterii.
O dovada cum ca maimuta si omul au stramos comun o dovedeste o fosila descoperita in anul 1800 care =, in urma cercetarilor era un om, dar cu maxilarul ca al maimutei ..Omul in mai multe etape a evoluat din maimuta, deprinzandu-si niste abilitati cu care a ramas.
E mai plauzibil decat Mos Craciun al tau?

| AndreescuMMO explică (pentru Scarlettt):

Serios? atat au in comun, un schelet? jalnic. daca pamantu are 4, 4 miliarde de ani si de nu stiu cate milioane de ani este viata pe el, de ce nu sunt atatea schelete care sa arate clar evolutia din maimuta?

| Scarlettt a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Sunt mai multe, cauta pe google dovezi, eu ti-am dat doar unul...
Ce dovezi ai tu ca exista Dumnezeu rolling on the floor? :v

| DeusCorrupti a răspuns:

Creatorul este știința pentru noi.

| AndreescuMMO explică (pentru DeusCorrupti):

Tu afirmi ca stiinta te-a creat? asta nu are sens.

| DeusCorrupti a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Am fost creat prin niste procese stiintifice, biologice, chimice, asta are mai mult sens decat că m-a creat o divinitate.

| RAY a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Stiinta cum putea sa creeze ceva daca nu existau oamenii pe vremea aia? cand intrebi ceva trezesti si neuroni, stiinta descopera realitatea nu creaza vieti nu inca poate in viitor, apropo creaza tu un om din lut sa vad si eu

| AndreescuMMO explică (pentru DeusCorrupti):

Nu are nici un sens. pentru ca organismul uman este extrem de complex, cum crezi ca el s-a creeat singur? ce afirmi tu e de domeniul fantasticului.
deci tie iti e mai usor sa crezi ca te-ai creeat singur decat sa crezi ca te-a creat Dumnezeu? deci jos palaria, trebuie sa ai o credinta mai mare ca mine!

| DeusCorrupti a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Inca sunt procese de acest gen de exemplu : expansiunea continua a universului (teoretic se creeaza singure toate galaxiile, planetele, etc ) sau ce? d-zeu inca mai continua lucrarea? Nu-i de ajuns ce e pana acum si cu doar o singura planeta? Sau ii place sa se joace de-a creatorul?

| AndreescuMMO explică:

Da, sincer ma asteptam la sprijin dar e ok.

| patriciatimeea a răspuns:

Daca exista Dumnezeu inseamna ca ca exista un Creator al lui D-zeu ...si dupa cum spunea Platon :" sunt broaste testoate pana jos ".

| AndreescuMMO explică (pentru patriciatimeea):

Nu ti-am cerut sa imi spui despre creatorul lui Dumnezeu, te-am intrebat de ce nu exista Dumnezeu.
iar pentru afirmatia ta care nu are sens. Dumnezeu a existat din totdeauna, dar pe noi ne-a limitat cu anumite lucruri : timp, spatiu, cunostinta, etc.
Asta nu inseamna daca el te-a creat pe tine din nimic, el trebuia sa fie creeat de cineva. El a existat din totdeauna.

| RAY a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Deci zeul ala din nimic creaza miliarde de stele din nimic chiar ca e fictiune ce sa spun, apropo cum a aparut dumnezeu? vechea vrajeala ca a existat mereu seios pai in ioan se spune la inceput a fost ceva o voce

| AndreescuMMO explică (pentru RAY):

Asculta-ma si gandeste! peste cativa ani vei murii, dupa ce mori te trezesti la scaunul de judecata a lui Dumnezeu, ce faci? acuma nu ma lua cu alte teorii ca nu are cum ci spune-mi ce faci, daca cumva e adevarat( si este)

| RAY a răspuns (pentru AndreescuMMO):

Fi fara grii si tu vei muri, care dumnezeu sunt mii de zei inventati de omenire, sa inteleg ca voi credeti de frica iadului in dumnezeu? jalnic sincer parca iisus =iubire acuma vad ca e doar o speriatoare pentru adulti, iahve zeul ala diabolic din vt da astept sa-i dau una sa-l trimit in lumea fanteziilor umane, nu exista dumnezeu, daca exista adu tu o singura dovada clara nu fantezi

| AndreescuMMO explică (pentru RAY):

O dovada clara este marturia a milioane de oameni care au fost in moarte clinica si au avut experiente din rai sau iad. Dar da-mi tu o dovada clara ca nu exista.