| rabbit2014 a întrebat:

O intrebare fara caterinca pusa de mine si multi altii: Adam avea buric? Scuze categoria

41 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ar fi logic sa nu aiba, de vreme ce nu s-a nascut ca si noi nu ar fi avut nevoie de buric. Totusi de ce conteaza cum arata Adam?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru William):

Daca se presupune ca Dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui si noi avem buric, asta nu inseamna ca si Adam a avut? Si asta inseamna ca si Dumnezeu are buric. E logic, nu?

| costis a răspuns:

Faci o lucrare stiintifica?

| rabbit2014 explică (pentru costis):

Nu,sunt curioasa rau

| costis a răspuns:

Nu-i stabilit.

NOname
| NOname a răspuns:

O întrebare fără caterincă pusă de mine şi mulţi alţii:
Adam a existat?

| rabbit2014 explică (pentru NOname):

Dupa mine da

| NOname a răspuns (pentru rabbit2014):

...şi dovada îţi este...?
O carte de poveşti, presupun, care pretinde existenţa altor mii de personaje şi evenimente fictive.
- http://i.imgur.com/kyb48WK.jpg
- http://i.imgur.com/QnoXJN6.png

| rabbit2014 explică (pentru NOname):

Pai nu stiu care din a doua imagine, dragonul?

| NOname a răspuns (pentru rabbit2014):

Nu, gândeşte-te la singura fiinţă care chiar a existat în realitate (dar, desigur, printre atâtea creaturi ale imaginaţiei autorii Bibliei au uitat să o menţioneze).

| DarkAndDreary a răspuns (pentru rabbit2014):

Si cum e posibil sa faci un om din pamant?

| sublime89 a răspuns (pentru NOname):

Au gresit si ei ca toti oamenii. Cand o voce din cer iti dicteaza fara pauza o carte atat de lunga, iti dai seama ca e imposibil sa n-ai unele scapari. D-zeu SIGUR le-a spus si de dinozauri, dar n-au fost ei atentihee hee

| rabbit2014 explică (pentru DarkAndDreary):

Misterul este tot mister

| rabbit2014 explică (pentru NOname):

Pai majoritatea se regasesc in biblie, nu stiu, spune- mi te rog

| NOname a răspuns (pentru rabbit2014):

Http://i.imgur.com/kyb48WK.jpg
Păi, singurul real şi care nu apare în Biblie...care o fi, care o fi? Bingo, dinozaurul!
Ştii că s-au găsit schelete ale dinozaurilor, nu? Nu şi ale sumedeniei de personaje imaginare. Oare de ce? (retorică)

| rabbit2014 explică (pentru NOname):

Pai eu cred ca dinozaurul a aparut i.hr

| rabbit2014 explică (pentru NOname):

Si vrajitoarele au existat, bine nu ca cea din imagine.

| NOname a răspuns (pentru rabbit2014):

Dinozaurii au existat înainte de apariţia umanităţii şi a basmelor inventate de nişte unii, care habar nu au avut de multe, printre care şi de anterioara existenţa a dinozaurilor. În schimb, şi-au pus imaginaţia la treabă şi au inventat nişte "adevăruri absolute", în loc să le caute. Ingenioşi băieţi!

Iar din moment ce nu există vrăji (funcţionale, nu doar închipuiri sau efecte ale autosugestiei), nici vrăjitoarele, în adevăratul sens al cuvântului, nu există şi nu au existat. Desigur, asta nu a oprit o haită de popi preaiubitori şi preasfinţiţi să tortureze, să omoare cu pietre şi să ardă pe rug o groază de femei nevinovate pe motiv de..."vrăjitorie".

| rabbit2014 explică (pentru NOname):

Pai asa era o data,sa omoare vrajitoarele. Cand zic ca au existat eu iti vorbesc din ce am citit in diverse carti sau pe internet. Erau vrajitoare care faceau rau prin farmece, nu vrajitoare pe matura. Ai spus de dinozauri ca se stie sigur ca au existat, da sunt de acord. Dar ai vazut ca s-a facut o descoperire cu un manuscris de pe vremea lui hristos, erau citate din biblie, adica si ce scrie acolo este adevarat. Stiu ca acum este doar o entitate, dar de ce sa nu credem ca a existat?

| NOname a răspuns (pentru rabbit2014):

Dacă vrei să crezi (la modul serios) în entităţi magice şi alte baliverne, fără vreo dovadă, nu ai decât. Eu zic "pas".

| mimiwewem a răspuns:

Se spune că Adam și Eva au fost primii pe pământ, și apoi noi. Deci, da, și el avea.

| cristimihailov a răspuns (pentru mimiwewem):

Buricul e atunci cand te nasti si ti se taie ombilicul.
Intrebarea era daca Adam s-a nascut sau daca a fost tiparit 3d...

| mimiwewem a răspuns (pentru cristimihailov):

Uf, nu mi-am dat seama. Dar probabil că avea Eva atunci.

| HueyFreeman a răspuns (pentru mimiwewem):

Si ea de under ar fi trebuit sa aiba mai exact?

| mimiwewem a răspuns (pentru HueyFreeman):

Păi se spune că fără buric copilul nu poate respira. Sau mă înșel?

| HueyFreeman a răspuns (pentru mimiwewem):

Buricul este cicatricea care ramane in urma inlaturarii cordonului ombilical, nu are treaba cu nimic si cu nimeni.

| mimiwewem a răspuns (pentru HueyFreeman):

Atunci nu știu. Sunt multe întrebări legate pe tema asta.Cum spune un filosof."Omul e făcut să întrebe și să se întrebe".

| anonimg a răspuns:

Dar par pe corp? Multe intrebari avem cu toii. Sa ne straduim sa fim mantuiti si apoi il vom putea intreba atat de multe lucruri! Si stiu ca nu se va plictisi sa ne raspunda.

| sublime89 a răspuns:

Dar Eva avea oare? Ca doar n-a nascut-o Adam. I-a donat doar o coasta laughing

| PedoBarbie a răspuns:

Nu are buric pentru că nu a existat Adam.

| Moisie a răspuns:

Unde ai vazut tu vreun om fara buric?
Sau crezi ca Adam nu a fost om?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Este o curiozitate interesantă, însă fără posibilitate de a oferi un răspuns clar. Părerea mea e că în cel mai bun caz se pot face doar presupuneri deoarece nu avem nicio informaţie despre acest detaliu care, în esenţă, nu are mare importanţă.

O zi bună!

| rabbit2014 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pt mine are importanta, ma intereseaa tot ce tine de cultura, religie, ma intereseaza mult

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru rabbit2014):

Şi eu sunt curios cu privire la aceste subiecte dar înţeleg în acelaşi timp că este imposibil de aflat anumite detalii. Putem doar să ne dăm cu presupusul.

| rabbit2014 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si nu este frumos cand primesti diferite pareri, diferite ipoteze? Nimeni nu stie adevarul

| KhludCiprian a răspuns:

Sigur nu avea buric, pentru ca n-a existat (NOname are dreptate).

In fapt este si o alta problema a intelegerii lui Adam ca fiind primul creat: cu totii stim ca suntem mamifere, deci cel putin stramosii nostri au mamele.

De ce barbatii au mamele? Mai ales ca au fost creati separat de femeie si in aceeasi masura inaintea femeilor! Oare sa intelegem ca Dumnezeu are mamele ca suntem in imaginea lui?

| sublime89 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Deci in sfarsit ne dam seama ca d-zeu nu e un "el", ci o "ea".hee hee

| KhludCiprian a răspuns (pentru sublime89):

(raspuns ironic!)
Ereticule!
Daca Maria avea cromozimii XX si Dumnezeu s-a incrucisat cu ea, el are XY (deoarece Isus este barbat si are XY, Y trebuind sa vina de la Dumnezeu)! Deci este vorba de El dar are mamele, poate e transgender si are tratament de hormoni!
winking

| sublime89 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Si fix el s-a gasit sa aiba ceva cu transgenderii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.a avea sigur fiindca a avut fii si fiice.da, buric nu cred ca avea fiindca a fost creat nu fatat.

| EnciclopediaProstiei a răspuns:

In tablouri, da. in realitate cine crezi ca stie? poate eva dar ma indoiesc ca mai traieste.
lasand la o parte ca nu a existat si nu stiu ce, dumnezeu l-a facut pe adam cum a vrut, ca noi, adica cu buric, nu conteaza ca nu a fost nascut si purtat in pantec.