| Moisie a întrebat:

O intrebare legata de moralitate!
Care este diferenta intre moralitatea unor credinciosi care sant membrii constienti ai unei religii/biserici care s-a nascut din minciuna, s-a impus prin zeci de milioane de omucideri, si care din atata iubire pentru oameni, nu a inventat medicamente ca sa scape oamenii de suferinta, ci a inventat aparatele de tortura cele mai bicisnice ca sa-i faca pe oameni sa sufere cumplit, si intre moralitatea unor atei care resping o asemenea religie care s-a dovedit a fi diabolica, dar care au o moralitate bazata pe etica si pe o educatie clasica facuta in scolii.
Care este mai moral? Religiosul care a aderat la institutia criminala mai sus mentionata. sau ateul care respecta legile eticii?

5 răspunsuri:
| Syela a răspuns:

In primul rand nu exista nicio persoana morala(in adevaratul sens al cuvantului)...Si eu sunt ateu dar nu vad de ce toata "cearta asta" intre credinciosi si atei. Un credincios nu vede lucrurile asa cum le vedem noi si se gandesc ce e bine ceea ce fac si in ceea ce cred. Daca ar participa cu buna cunostinta la asa ceva atunci pot fi numiti persoane imorale.

| Moisie explică (pentru Syela):

Total GRESIT!
Asa par lucrurile cand te uiti la ele cu superficialitate.
Realitatea este alta. Si anume aceea ca religia este un model de imoralitate impusa in care "educatia" se face prin santaj si amenintari, iar comportamentul imoral al preotului dupa reteta "Sa faci ce spune popa si nu ce face popa" este de fapt acela ca daca nici popa nu se teme de urmarile faptelor negative atunci de ce sa ma tem eu.
In plus de asta modelul ortodox sa dai bani popi ca el sa puna pile la Dumnezeu a devenit model tipic de coruptie.
Asta fara sa amintim ca religia ii prosteste pe oamenii si ii pozitioneaza pe tineri sa se intoarca cu fundul catre stiinte, exact acum cand in lumea moderna supravietuiesc doar societatile in care oamenii sunt extrem de bine pregatiti din p de v tehnico - stiintific.
Ar mai fi 1000 de alte motive, dar pe un topic ca acesta nu e locul sa tin discursuri!
Asa ca mai degraba imorali sunt cei ca tine care dovedesc ca nu inteleg nimic din viata si mai ales NU au Spirit Civic!
Si exact asta face ca Romania sa fie ultima tara a Europei mai ales din p de v al inconstientei oamenilor care o populeaza!

| Syela a răspuns (pentru Moisie):

Da,chiar ai dreptate...mersi pentru raspuns.winking

| Moisie explică (pentru Syela):

Imi pare rau ca am fost un pic mai dur cu tine, motiv pentru care imi cer scuze!

| Syela a răspuns (pentru Moisie):

Nu ai de ce, stai linistit!