| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare mai ciudata, ce credeti ca se va intampla dupa moarte? vreau raspunsuri si de la atei si de la crestini happy.

31 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Exista.
Am fost mort, acum traiesc. Bun venit in iad.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu am aşteptări irealiste, la modul serios, în ceea ce priveşte acest subiect. Deşi să visăm din când în când putem cu toţii.

| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere obiectiv, credinta ca nu urmeaza nimic dupa moarte e la fel de nedovedita ca cea ca te ia Isus in rai daca ai crezut in el sau ca te prajeste Zambazulu o eternitate in acid sulfuric pentru ca ai fost crestin.

Cine-ti spune ca stie ce urmeaza dupa moarte minte. Mint si ateii si crestinii si musulmanii si hindusii si budistii si taoistii si confucianistii si shintoistii, etc. Toti sunt la fel de dispusi sa-ti vanda palavre despre ceva care nu se poate cunoaste. Toti acestia au aceeasi aroganta ca ei sunt singurii care cunosc adevarul despre asta si restul lumii se insala.

Sigur, din punct de vedere logic asta nu exclude posibilitatea ca un grup sa aiba din intamplare dreptate. Dar asta doar din pura nimereala, nu din cunoastere obiectiva.

| Narcis2007 a răspuns:

Nimic...moartea e ca un somn adanc, fara vise

| 4b a răspuns:

Nu e ciudata, e doar fumata de mult...
Odata mort, ajungi in pamant si putrezesti...finish.
PS: suflarea de viata mere la Creator
Sanatate

| RAY a răspuns:

Rational vb viata nu exista da,din nimic nu apar forme complexe de viata care sa intrebe pe TPU ce intrebi tu, asa ca cred ca totul e o iluzie, poate nici nu existam suntem mort de fapt dar creierul ne da iluzi ca existam, dupa moartea poate ne teleportam in alte lumii virtuale ca astea nu stiu, e ciudata asa zisa realitate a noastra care e irationala

| milan9 a răspuns:

De FOARTE MULTE ORI cuvinte precum "frate", "viata", "lumina", "moarte" au VALENŢE, sensuri multiple.

Cuvantul "moarte" inseamna de multe ori "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, pierderea mântuirii.

Pierderea sau starea de "moarte" a sufletului semnifică ÎNVINOVĂŢIREA, PEDEPSIREA sau COMPROMITEREA din cauza păcatelor sale.

Scriptura este plină de metafore! happy
Nici o categorie a figurilor de stil din manualul de literatură nu lipsește din rândul celor întâlnite prin multe exemple în cuvintele Bibliei!
Aceasta era o caracteristică a gândirii profeților biblici evrei şi implicit a apostolilor (evrei la rândul lor).

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"Sufletul" nu moare niciodata!
Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA" Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; (Matei 10, 28);

| Dariusuu a răspuns:

Nu știu ce se întâmplă dar îmi place să cred că mai există o viață oricum.

De ce să avem doar o viață și nici asta să nu fie corectă?

Îmi place să cred că viața în care trăim e doar un text pentru toți dintre noi adică suntem într-un stadiu de repetiție.

Nimeni nu știe se va întâmpla după moarte tot ce putem face este să ne spunem opiniile noastre și părerile.

| Lizzu a răspuns:

Eu nu cred nimic...am doar ipoteze, posibile situatii, scenarii.
Nu pot spune ce cred pentru ca nu am nimic conturat despre asta.
Ce va fi va fi.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Imi place cum sunt unii foarte siguri despre ce se intampla, fie ca o dau in bla bla-uri religioase fie ca o dau in ezoterisme. E patologic, dar e amuzant.

Desigur intrebarea era ce CREDEM, unii vad ca spun ce STIU, altfel ar fi inceput cu "eu cred ca"

Eu nu stiu ce sa mai cred, am auzit atatea teorii ca ma doare capul. Cred sau mai bine zis vreau sa cred ca existenta a ceea ce reprezinta esenta noastra spirituala continua intr-un fel sau altul. Ceva exact nu stiu ce sa cred.

| fllu07 a răspuns:

Invatatura BIBLICA este extrem de simpla:
Pentru Iehova, cel care a făcut creierul uman, nu este un mister ceea ce se întâmplă cu noi când murim. El cunoaşte adevărul, iar în Cuvântul său, Biblia, ne spune care este starea morţilor. Învăţătura biblică este clară: Când moare, omul încetează să existe. Moartea este opusul vieţii. Morţii nu văd, nu aud şi nu gândesc. Nimic din noi nu continuă să trăiască după ce corpul moare. De fapt, noi nu avem un suflet sau un spirit nemuritor.
După ce a spus că oamenii vii ştiu că vor muri, Solomon a adăugat: „Cei morţi nu sunt conştienţi de nimic". Apoi, Solomon a explicat acest adevăr fundamental spunând că morţii nu pot nici să iubească, nici să urască şi că, în mormânt, „nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune" (Eclesiastul 9:5, 6, 10). În mod asemănător, în Psalmul 146:4 se spune că, atunci când un om moare, îi „pier şi gândurile". Suntem muritori şi nu continuăm să trăim după ce corpul moare. Viaţa noastră este ca flacăra unei lumânări: când se stinge, nu merge într-un alt loc, ci pur şi simplu încetează să mai existe.

| KhludCiprian a răspuns:

Nu stiu de ce vrei parerea doar de la atei si crestini, ca mai sunt si musulmani, hindusi, budisti, sau orice alta combinatie de credinte si culte.

Totusi raspunsul cel mai onest, e ca: nu stim. Din cate intelegem creierul uman, creierul are sa inceteze odata cu moartea, si mai rau creierul cu lobii sai este asociat cu diferite comportamente. In cazul unei leziuni stim de asemenea ca oamenii nu functioneaza cum trebuie.

Dat fiind ca oamenii religiosi nu i-am vazut sa arate un pas in care sa arate prin ce difera actiunea creierului de actiunea sufletului si la ce nivel sufletul actioneaza, o pozitie logica/normala e ca tot ce e in creier e tot una cu ceea ce numim constiinta. Si daca moare, "sufletul" moare tot atunci.

Ce este interesant dupa mine, nu e ca ateii zic: "dpdv logic o sa fim anihilati" ci cat de inversunati si de convinsi sunt teistii ce isi dau cu versete ca daca crezi asta sau astalalta ajungi in rai, si ceilalti ajung intr-o forma de iad. E pacat ca daca ar fi adevarat, acea zeitate ii pasa atat de mult de cum iti faci cruce si din ce grup apartii, dar nu ii pasa real de viata oamenilor saraci din Africa, India, Brazilia (Brazilia fiind o tara puternic crestina), Rusia (crestini ortodocsi), etc.

La final sa te gandesti doar la un lucru: daca traiesti moral si ajuti aproapele, orice zeitate ce e decenta (dar sa nu fii moral de dragul acelei zeitati) ar trebui sa iti dea sansa sa vezi raiul. Daca va salva doar pe cei ce au apreciat jainismul, sau doar pe zoroastrieni, macar sa ramai cu impresia la finalul vietii ca ai incercat sa faci bine, si de dragul binelui ai trait, ce face viata ta mult mai cu scop decat orice orice teologie misogina si discriminanta din religile majore (inclusiv crestinismul) ce se trag din epoca bronzului!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine a murit si a venit inapoi? Nimeni.
(Fara moarte clinica si alte prostii)
Eu cred ca exista un iad si un rai.Nu cred ca degeaba au murit atatia crestini, si au fost omorati atatia evrei doar pentru ca au transmis mesajul biblic.Crestinii au fost cei mai prigoniti de catre toti, deci am incredere in unele chestii biblice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte simplu, Crestinul ajunge in Iad pentru ca a stiut de rai dar nu s-a ostenit sa se faca vrednic de el. Ateul ajunge tot in iad pentru ca a auzit de rai dar nu la interesat happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ce? nu ai vazut nici o inmormantare? mergi intr-o zi la tintirim si vei vedea.

| ceaiuldetei a răspuns:

Ai 40 de zile în care ai timp să îți revezi "păcatele" și greșelile. Dacă termenul este depășit, începe uitarea de sine. Și atunci, ești atras de partea negativă sau rămâi suspendat.

În cazul în care în cele 40 de zile ți-ai înțeles greșelile și le-ai acceptat, pleci spre partea pozitivă, în care, în prima perioadă, îți aduci aminte de toate viețile trecute, după care, în cazul în care trebuie să te renaști (presupunând că există reîncarnare), se șterge memoria pentru a putea reveni în plan material.

Un ateu ar spune că nu mai este nimic și că asta e singura viață pe care o are.

Corpurile materiale sunt energie. Și e valabil și pentru atei și pentru ceilalți. Asta o spune fizica. Nu popii.

| milan9 a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Sufletul este entitate, si nu energie dispersată. Ce anume s-ar transfera dacă sufletul ar fi simplă energie dispersată?

Sufletul nu este dat la voia întâmplării, el are un anumit parcurs revelat de către divinitate.

Tot la fel, numărul sufletelor nu este nedeterminat (rezultat inedit sau nedorit al gresitei teorii a reîncarnării), altfel o iei razna confundând miliarde de miliarde de fire de iarbă, gândaci şi pietre cu sufletele unor entităţi spirituale şi invers...

| milan9 a răspuns (pentru ceaiuldetei):

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu A PUS ÎN INIMA LOR (ale oamenilor) şi VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Viata vesnica este pentru oamenii ascultatori, pe care Iehova vrea sa i premieze, sa ma exprim asa, pentru ascultarea lor.
daca si cel bun si cel rau vor trai vesnic, de ce sa ma mai straduiesc sa fac binele? Geneza 2:17 spune ca atunci cand Adam nu a ascultat, Dumnezeu ia spuus: "in mod sigur vei muri". de ce nu i-a spus ca vei fi chinuit vesnic? lo' fi mintit Dumnezeu pe Adam. laughing ca sa ai tu dreptate laughing

| jamal000 a răspuns:

Din cartile citite si de la altii maiintelepti ca mine am inteles ca sufletul ajunge in Nirvana.

| Crazyfish a răspuns:

Nimic.

| Metalheadforever666 a răspuns:

Asta este singura noastra viata pe care o avem si trebuie sa o pretuim.

| 16Gabriela a răspuns:

Sufletul il ia ingerul tau pazitor si te duce sa vezi partea intunecata si raiul apoi Dumnezeu v-a decide unde vei ramane, cu ajutorul faptelor bune sau rele.

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Singurul lucru cert e că ne mănâncă viermii. În rest, nu am de unde să ştiu.

| AnonymousB a răspuns:

Eu cred ca ne reincarnam :3

| tsal24 a răspuns:

Ai gresit categoria.

| escapegoatxd a răspuns (pentru tsal24):

Prietene daca ai venit aici doar ca sa-mi spui asta, degeaba, TPU a mutat-o eu am pus aici ca sa-mi raspunda mai multi sa aud mai multe opinii intelegi?

| eternitate15 a răspuns:

Nu e o intrebare ciudata chiar delocwinking Dupa moarte vine judecata lui Dumnezeu..fiecare om va trebui sa dea socoteala pentru faptele sale. exista rai si iad.

| Crestin1 a răspuns:

Citeste cu atentie in Biblie. Cei care si-au petrecut viata respectand cele zece porunci si invataturile Domnului nostru Iisus Hristos vor mosteni Imparatia Cerurilor, iar cei care nu au tinut seama de acestea vor fi trimisi la osanda vesnica. Trebuie sa avem speranta si sa nadajduim in Mila lui Dumnezeu!

| FloWhiteCloud a răspuns:

Eu cred ca sufletul nostru iasa din trup. Continuarea depinde de ceea ce ai facut in viata dinaintea mortii: 1 Daca ai hranit Sufletul si ai indeplinit conditiile necesare pentru a alege unde sa te reincarnezi, o poti face.
2 Daca nu ai indeplinit conditiile necesare, ajungi acolo de unde ai venit. Bineinteles, unii o sa ma ia de nebuna, insa cred ca sunt si anumite persoane care vor simti ca ceva adevarat spun, iar daca e asa ma puteti contacta in privat si imi puteti pune toate intrebarile care doriti happy