| anonim_4396 a întrebat:

O întrebare mai simplă acum: Dacă Dumnezeu este atotputernic cum adică în ziua a șaptea s-a odihnit? Geneza 2:2
[Sunt curios dacă este vreun adventist pe aici care să răspundă la asta]

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

A te odihni in acel context nu inseamna odihna in urma epuizarii. Mai degraba inseamna a contempla ceva frumos, a vedea ca totul e bine, asa cum iti odihnesti ochii privind un peisaj frumos. Desigur, e greu de tradus si inteles acest context pentru ca nu avem o translatie exacta a conceptului israelian din textul original scris de Moise.

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu, DACA citeai din Biblie aflai ca Dumnezeu nu avea nevoie de odihna ci a INFIINTAT ziua asta pentru OMENIRE dand un exemplu pentru cei mai grei de cap.
Geneza 1, 3. Dumnezeu a zis: "Sã fie luminã!" Si a fost luminã.
Dumnezeu nu avea cum sa oboseasca doar poruncind, ZICAND.
Geneza 2, 3. Dumnezeu a binecuvântat ziua a saptea si a sfintit-o, pentru cã în ziua aceasta S-a odihnit de toatã lucrarea Lui, pe care o zidise si o fãcuse.
Dumnezu a FIXAT o zi de inchinare pentru omenire.

| troleibuz a răspuns (pentru danut):

Adica ne credea atat de prosti incat se astepta sa muncim pana la epuizare?

| danut a răspuns (pentru troleibuz):

Nu e vorba de MUNCA ca nici in celelalte zile nu da nimeni pe spate. Este vorba de INCHINAREA si respectul acordat lui Dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi cate pacate se mai derivau din treaba asta. daca el muncea duminica si noi nu? Mai apareu vreo 300 pacate. ar fi fost pacat sa stai duminica.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Intrebare de 10!

e și el om și ostenește...

| Panamax a răspuns:

Il cam durea spatele si ii slabise vederea.
A stat miliarde de ani pe intuneric pana sa-i vina ideea sa foloseasca comanda vocala sa fie lumina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate că nu a fost atât de simplă.

Ce a spus danut este pe aproape.
"şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse"
În ebraică termenul "odihnit de toată lucrarea" se referă la consumarea timpului rezervat sentimentului de satisfacție când termini ceva; de exemplu când îți termini de construit casa și îți iei puțin timp să o admiri până reiei rutinele zilnice.
Dumnezeu nu s-a odihnit ci și-a admirat creația în acea zi.
El a sfințit a șaptea zi a săptămânii și a binecuvântat-o, este o zi pe săptămână în care omul trebuie să înțeleagă și să admire ceea ce Dumnezeu a făcut, face și va face.
Apropo, Dumnezeu este singura persoană/existență ce are dreptul să spună "Lăudați-mă!".

| troleibuz a răspuns:

Nu e atotputernic.

| alex598 a răspuns:

Nu știu răspunsul exact. Dar ce cred personal este că Dumnezeu a ales ca după cele șase zile de creație să nu mai aibă nicio intervenție supranaturală pentru un timp ci să lasă lucrurile să decurgă în mod natural. Dar asta este doar părerea mea. Poate greșesc.

| RoșcaLucian a răspuns:

Sunt ortodox și asta e explicatia noastră.
Dumnezeu e Atotputernic, dar și Atotștiutor și Atotînțelept. El știe cât de importanta e puterea exemplului. Asa ca ne a oferit exemplu ca să ne odihnim și noi.

| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu sa ne ierte pe toți! Imi cer iertare daca am suparat cu ceva!