| Inferno a întrebat:

O intrebare pe care eu o apreciez ca fiind pertinenta a fost pusa in repetate randuri pe acest site,din pacate nu am reusit sa urmaresc raspunsurile asa ca o voi posta si eu in speranta unor raspunsuri inteligibile.
Mitul creatiei porneste de la crearea a doi oameni, Adam si Eva, cum Biblia este singura sursa ce sstine acest mit si cum din ea nu reiese decat faptul ca Adam si Eva erau oameni,asemeni noua, neavand puteri supranaturale sau alte caracteristici atipice, ne putem intreba la modul in care au aparut cele patru grupe sangvine.
Intrebarea este: Ce grupa de sange au avut cei doi pentru ca in prezent sa exista patru grupe distincte?

P.S: Voi asocia orice divagatie cu incompetenta. Asijderea absenta raspunsurilor va fi asociata tot cu incompetenta.
Raspunsurile ce vor incerca a solutiona problema folosind idei ce nu pot fi deduse din Biblie si nu au niciun suport Biblic vor fi ignorate si considerate drept fabulatii.

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

Poate omiti faptul ca toti oamenii provin din noe si familia sa. in biblie se spune. in geneza cap 6 si 7, ca noe a avut 3 fii care s-au casatorit, si care u supravietuit potopului. poate dupa aceea a mai avut si alti fii sau fiice. prin urmare este evident ca acestia au avut grupe de sange diferite, cum fratii de corp de azi au.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Pai Noe si sotia lui nu aveau aceeasi grupa? de unde rezulta ca si copiii aveau aceeasi. In clasa a 9-a am invatat cum putem "calcula" grupele de sange, bineinteles ca am uitat, dar ma indoiesc ca dintr-o singura grupa ar putea aparea 3, sau gresesc? deci?

| Inferno explică (pentru Mădă0611):

Pot iesi daca organismul este heterozigot, adica are grupade sange de tipul XY, nu XX.
Spre exemplu Grupa A poate avea genotipul heterozigot La l, iar grupa B poatea avea genotipul heterozigot Lb l.
COmbinandu-le obtinem in generatia 1
La Lb, La l, Lb l si l l, adica obtinem grupele de sanga AB, A, B si O.

SIngura problema este ca organismele nu pot fi heterozigote, pentru ca un caracter heterozigot reiese tot din combinarea a doua caractere homozigote. Noi plecam de la alea homozigote, iar din ele nu pot reiesi toate cele patru grupe.
Spre exemplu A are ca genotip homozigot La La, iar B Lb Lb.
Combinandu-le obtinem doar grupa AB de sange.

Utilizatorul care mi-a comentat la intrebare nu are habar de genetica si a considerat ca acel tabel cu grupele de sange este valabil si in cazul grupelor de sange primordiale.

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pe ce baza afirmi ca noe si sotia sa aveau aceiasi grupa? o faci doar sa contrazici. si da: GRESESTI.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Mno bine, fie, desi Noe si sotia era urmasii lui Adam si Eva, atunci in ce punct au aparut celelalte 2 grupe? Cum?

| fllu07 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai sunt 2 persoane care au dat nastere la cel putin 3 fii. care s-au casatorit si au avut si alti fii si fice. mare branza.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fllu07):

Pai Adam si Eva aveau aceeasi grupa, Eva a fost facuta din coasta lui Adam, ma indoiesc ca avea alta, apoi toti urmasii aveau aceeasi grupa, chiar si Noe si sotia, de unde copiii lor aveau altele?

| Narcis2007 a răspuns (pentru fllu07):

Dar noe si familia lui nu tot din adam si eva s-ar trage?

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Inferno):

Http://creation.com/blood-types-and-their-origin

nu are deloc legatura cu genetica :))
de unde si pana unde ai ajuns tu la concluzia ca, conform religiei dumnezeu nu i-a creat pe adam si eva heterozigoti din start?

| ADN30 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si tu esti din tatal tau si mama ta, dar aveti 2 sau 3 grupe diferite. cum e posibil?

| Mădă0611 a răspuns (pentru ADN30):

Parintii mei au A si B, Adam si Eva aveau aceeasi grupa, fara a fi heretozigota (ca sa fie raspunsul complet), ca doar Eva a fost facuta din Adam, chiar si stilul de viata era identic.

47 răspunsuri:
| Inferno explică:

Nu stiu de ce mi-a fost sters raspunsul meu adresat lui Johndoe2023. Nu am sa-l mai rescriu. Ceea ce este de retinut este ca vorbim de caracteristici homozigote, nu hetrozigote.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Inferno):

Http://creation.com/blood-types-and-their-origin

ai aici din nou raspunsul. poti scrie ce vrei, eu ti-am raspuns intrebarii.

ceea ce zici tu de caracteristici, bazandu-te pe hibridizarea lui mendel, este o alta problema.
de unde stii ca adam si eva au fost homozigoti?

| Inferno explică (pentru Johndoe2023):

Ar fi cazul sa-ti pui ochelari sau sa inveti cateva notiuni elementare de limba engleza. Sau in mintea ta exista o corelatie bizara intre cele doua siteuri pe care le-ai postat?

"de unde stii ca adam si eva au fost homozigoti? "
Pai daca ar fi fost heterozigoti ar fi trebuit sa aiba o mama cu o grupa de sange O si un tata cu grupa de sange A sau B. Numai in acest fel combinand gontipurile rezulta un organism heterozigot ce mosteneste o parte de la mama si o alta de la tata.

"de unde si pana unde ai ajuns tu la concluzia ca, conform religiei dumnezeu nu i-a creat pe adam si eva heterozigoti din start?"

Pai atunci de ce nu raspundem direct ca Dumnezeu a creat el toate cele patru grupe de sange,sfidand orice logica,si,gata,am raspuns la intrebare?
De ce n uraspundem la orice intrebare cu: "Dumnezeu a facut, Dumnezeu a dres, etc." Ca doar e omnipotent. De ce ninge? Dumnezeu. De ce ploua? Dumnezeu.
Eu am plecat de la cateva premise de bun simt, cum ca Dumnezeu a dat startul si lucrurile sau succedat logic in conformitate cu realitatea actuala.

Ai dreptate, era sa uit ca in religie orice e posibil. Harap-Alb si Biblia ce mai sunt asa.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Inferno):

If Adam and Eve were genetically AO and BO, for example, their children could have had AB, AO, BO or OO genetic make-up, giving AB, A, B, or O blood types. Indeed, about 25% of their children would have been of each type

la engleza mea de balta stiu sa traduc.

impresia mea despre tine este ca tu esti limitat in gandire si ca daca tu ti-ai facut impresia ca adam si eva ar fi homozigoti asa ar trebui sa fie.
pentru este in totalitate gresita teoria ca dumnezeu sa fi creat pe adam si eva cu gene recesive pentru a diversifica umanitatea.
pe limitarea ta in gandire luam apoi si toria. cum de oamenii au si ochii negri, si caprui si verzi si albastri,
luam si teoria cum de oamenii au diferite culori de par saten,
blond, brunet, roscat.
si mai luam inca un milion de teorii legate de diversitatea speciei umane.

te rog frumos, du-te la un profesor de biologie, te va lamuri el despre diversitatea speciei umane, si, te va si lamuri cum genele se pot modifica printr-o mutatie, rezultand apoi alti indivizi cu gene si caracteristici diferite fata de homozigotii parinti.

si sa stii ca eu de regula nu discut cu LIMITATII si cu FANATICII.
pentru ca, tie, daca ti-as aduce dovada certa despre un lucru, tu ai zice ca nu, ca tu ai dreptate.
si acuma zi-mi. cu ce de diferentiezi tu fata de oamenii religiosi ci credinciosi? doar prin faptul ca tu nu crezi in zeitati este parerea mea. ca ai aceleasi trasaturi fanatice ca si ei.

daca te-ai documenta si ti-ai lasa creierul sa gandeasca peste limita care ura fata de dumnezeu si fata de religie care ti s-a impus in cerebel, ai vedea nonsensul in ceea ce afirmi.

religia in parerea mea este o minciuna, o manipulare in masa, care a mers si va merge in continuare.
dar ceea ce faci tu cu afirmatii nesustinute din punct de vedere stiintific nu este altceva decat o incercare disperata de ati impune ideile tale ( exact ca si fondatorii religiei vii cu minciuni si le sustii pana la absurd)

| Inferno explică (pentru Johndoe2023):

De unde naiba sa aiba Adam sau Eva genotip AO sau BO,cand genetica ne spune ca nu exista organism heterozigot care sa nu fi avut niste descendenti homozigoti. In momentul in care ogena se formeaza,ea se formeaza in perchi de doua. Adica niciodata nu se va forma Gena AO sau BO ci de fiecare data se va forma gena AA respectiv BB.
Gena AO nu se poate forma. Se poate forma doar gena AA si gena OO,iar prin combinarea acestora,descendentii vor mosteni AO,dar aici,care naiba sunt descendentii Evei si a lui Adam?
Eu nu mi-am facut impresia ca Adam si Eva ar fi homozigoti,eu stiu ce spune genetica,si mai stiu ca, conform Bibliei, Adam si Eva au fost primi, daca bagi astea doua informatii intr-un creier ce are cat de cat ratiune, rezultatul va fi ca Adam si Eva erau homozigoti.
Esti praf.
Culca-te la loc.
"pentru este in totalitate gresita teoria ca dumnezeu sa fi creat pe adam si eva cu gene recesive"
Bati campii la greu, nimei nu vorbeste de asta, dar cand esti incult e normal sa nu intelegi.

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Inferno):

Ok. iti raspund cum le raspund si la altii. AI DREPTATE.
se vede ca nu poti deschide ochii

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"Pai daca ar fi fost heterozigoti ar fi trebuit sa aiba o mama cu o grupa de sange O si un tata cu grupa de sange A sau B." - Pe cuvantul tau? Cum o chema pe mama lui Adam? happy

"Pai atunci de ce nu raspundem direct ca Dumnezeu a creat el toate cele patru grupe de sange, sfidand orice logica, si, gata, am raspuns la intrebare?" Iti raspund eu. Dumnezeu era suficient sa creeze un om cu o singura grupa - AB! Apoi, din el, si pe nevasta-sa... happy

| Inferno explică (pentru martzian):

"Dumnezeu era suficient sa creeze un om cu o singura grupa - AB!"
PAi si atunci grupa O de unde a mai aparut, ca poti hibrida tu grupa AB cu AB de o infinitate de ori, ca tot nu obti gena corespunzatoare grupei O, ca grupa AB nu o are.

| costis a răspuns:

Presupunand ca ai adus un argument zdrobitor asupra Bibliei si ai castigat, de fapt ce ai castigat? Ce este la capatul micilor voastre victorii? Nu cumva neantul? Nu cumva moartea absoluta?

| Inferno explică (pentru costis):

Cum este sa citesti ceva ce se repercuteaza asupra vietii tale, sa constientizezi faptul ca in cele scrise exista o logica,o problema pragmatica ce se pune, dar cu toate acestea sa nu fi capabil sa o intelegi? Cum este sa nu intelegi nimic dintr-o discutie?
Am adus un argument zdrobitor stimabile, dar pe care ma tem ca nu l-ati inteles. Daca ceea ce este cunoastere este putere atunci absenta ei este slabiciune. Esti prea slab dragul meu, prea slab ca macar sa incerci o argutie de genul celei de mai sus, a utilizatorului Johndoe2023.
Te intreb: Raiul este o consolare suficient de puternica pentru a eclipsa nestiinta si incompetenta ce urmeaza acesteia?

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Inferno):

Si vezi stimate inferno ca eu sunt ateu convins. dar dupa cum am explicat si alor utilizatori, a fi ateu nu inseamna sa porti vendete cu zeitatile sau cu religiile.
nu cred in dumnezeu, nu cred ca a existat adam si eva, eu doar ti-am aratat ca daca ar fi existat, intrebarea ta nu are nici un argument si este doar o intrebare copilaroasa din putinele tale cunostinte despre genetica ( mendel vroia sa faca hibridul perfect, era un fel de hitler al mazarei)

| costis a răspuns (pentru Inferno):

Ai ocolit raspunsul. Eu nu m-am bagat in argumentele tale, nici in sirul postarilor, de 10, 20 sau 100. Am intrebat ce este dincolo de argument si de castig? Ai castigat, dar ce ai castigat de fapt? Daca este asa cum spui, satisfactia puterii sau a slabiciunii mele, e o satisfactie bolnava. La fel de bolnava ca si satifactia argumentarii triumfului mortii asupra oricarei fiinte umane.

| Hombre a răspuns (pentru costis):

" Am intrebat ce este dincolo de argument si de castig? Ai castigat, dar ce ai castigat de fapt? "
A castigat prin cunoastere adevarul, pe care voi visatori vietii vesnice il ignorati.

| costis a răspuns (pentru Hombre):

Pai eu, ca visator al vietii vesnice neg (nu ignor, de ignorat ignor argumentele "colaterale", de genul "Adam avea buric?") "adevarul" sfarsitului omului. Iar voi va chinuiti de pe la Nietzche incoace sa tot demonstrati acest mare adevar. Daca teorema lui Pitagora e demonstrata, pot s-o mai demonstrez inca 200 de ani incontinuu? Nu-i ceva nesanatos in asta?

| Inferno explică (pentru costis):

Ce castig?
Fericire.
De unde?
Din contemplarea propriului raspuns, a propriei intrebari. La fiecare cuvant pe care il scriu. PAC, imi creste fericirea cu cate 10 procente.
Am scris cam 100 de cuvinte, deci ia sa vedem, mi-a crescut fericirea cu 1000%, adica sunt foarte fericit.

| costis a răspuns (pentru Inferno):

E o fericire jalnica, chiar daca creste cu 2000%.

| martzian a răspuns:

Iti ofer eu un scenariu, pornind de la prezumtia ca ambii, atat Adam cat si Eva, au avut aceeasi grupa sanguina. Daca au fost diferite (A respectiv B), explicatia e si mai simpla. Dar, sa presupunem, ca – din moment ce Eva a fost creata din Adam - au si aceeasi grupa sanguina si nu ne complicam mai mult decat trebuie.

Daca ambii au avut AB, in prima generatie au putut avea doar copii cu 3 tipuri de grupe sanguine: A, B si AB, cu probabilitatea de 25%, 25%, respectiv 50%. Corect? In generatiile urmatoare, grupele nou formate pot determina aparitia ultimei grupe. A+A si B+B pot da grupa 0, cu o probabilitate de 6, 25%. E simplu si foarte plauzibil, fara sa ne strofocam patetic cu termeni pe care noi insine nu ii pricepem... happy

PS: logic, Rh este pozitiv cu Dd!

| Inferno explică (pentru martzian):

"Daca ambii au avut AB, in prima generatie au putut avea doar copii cu 3 tipuri de grupe sanguine: A, B si AB"
Corect. Probabitatea este irelevanta.

"A+A si B+B pot da grupa 0"

FALS. Daca A si B sunt rezultatul combinarii dintre AB si AB,atunci ele nu pot contine si gena necesara formarii grupei O, ci doar genele necesare formarii grupei A,fiecare.

Pe langa asta modul in care ai pus problema imi arata ca la biologie nu prea te pricepi,nu e o rusine msunt lucruri destul de abstracte. Tu lucrezi cu fenotipul si stabilesti ce genotipul? Asta e chiar buna.
Ia incearca tu acum sa-mi rezolvi tot problema asta,dar lucrand cu genotipul, adica cu ce gene are fiecare grupa si combinandu-le,sa vezi ca nu poti obtine grupa O oricat te-ai straduit.

Dar hai sa nu mai lungim vorba, uite cum sta treaba.

Grupa de sange O este determinata de genele RECESIVE (Adica nu se manifesta in fenotip decat in stare homozigota,adica cand sunt cate doua),genele recesive: l si l,adica ll.

Grupa A are in genotpi genele DOMINANTE, La si La adica LaLa, el mai poate avea si genele La si l adica Lal, caci gena l fiind recesiva,iar gena La dominanta,tot gena La se manifesta in fenotip. In primul caz (LaLA) se numeste homozigot,in cazul doi (Lal) heterozigot.

Grupa B poate avea gena DOMINANTA Lb si Lb adica LbLb,sau Lb si l, caci, tot la fel ca la A, gena Lb find dominana si l recesiva,tot Lb se manifesta in fenotip. Si tot asa LbLb este homozigota,si Lbl heterozigota.

Grupa AB poate avea in genotip doar grupele LA si LB,adica LALB.
Ideea e ca tu combinand oricat de mult cele doua gene LaLB nu ai sa obtii niciodata varianta heterozigota (Lal respectiv Lbl) de la grupele A si B (care contin si gena l corespunzatoare grupei O),astfel ca si combinatia dintre ele sa ducal a grupa O,ci vei obtine doar varianta homozigota, care nu are si gena l, ci doar genele LaLa respectiv LbLb.

Dar iti spun eu ce se intampla, tu ai vazut pe net ca grupa A si cu grupa B poate sa dea grupa O. ei bine asta este adevarat, cu o conditie. Ca genele sa contina si gena l, corespunzatoare grupei l. Ori la tine de unde sa contina gena l mic cand grupa AB nu o are.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Mulțumesc pentru explicație. Da, ea este pertinentă și ai dreptate.

Ce parere ai de scenariul oferit de către cei de la ICR? Adică, posibilitatea că Adam și Eva au fost heterozigoți pentru locusul genetic al tipurilor sanguine AB0.

| Inferno explică (pentru martzian):

Sigur, poti veni cu orice argument,in definitiv Dumnezeu putea sa-i creeze cum a vrut. Insa, am plecat de la premisa ca au fost oameni ca si noi, si au avut trupul asemeni unei fiinte umane,fara cine stie ce particularitati. Plec de la aceasta premisa pentru ca nicaieri in Biblie nu scrie,direct sau indirect,ca cei doi ar fi fost oarecum diferiti.
Si plecand de la aceasta premisa este imposibil ca Adam si Eva sa fi fost heterozigoti, pentru ca erau primii oameni, iar noi stim,genetica ne spune, ca exista cate doi factori ereditari pentru fiecare caracteristica. In momentul in care apare o gena noua,ea mereu apare ca aa, bb,cc,etc,dar niciodata nu apare ac,bc,ab,etc. Organismele heterozigote sunt rezultatul combinarii unor organisme homozigote.
Deci plecand de la aceasta premisa este imposibil.

As dori ca argumentul despre care vorbesti sa fie sustinut si de pasaje Biblice. Ca asa, si eu, si oricine, poate crea orice argument, numai imaginatie sa ai. In definitiv lucram cu o divinitatea omnipotenta, asa ca teoretic orice afirmatie poate fi adevarata. Eu pot afirma ca Dumnezeu l-a creat pe Adam ca avand doate cele patru grupe sangvine, si ulterior a intervenit pentru a se transmite doar una. Si acesta este un argument tot atat de "pertinent", caci Dumnezeu este omnipotent, deci ce am spus ar putea fi adevarat.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Eu intrebam in ideea in care mutatiile sunt acceptate atat de catre evolutionisti cat si de creationisti. Daca nu combati un astfel de scenariu, atunci el este un posibil raspuns.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

"As dori ca argumentul despre care vorbesti sa fie sustinut si de pasaje Biblice.'' - Si eu mi-as dori. Nu cred insa ca Dumnezeu isi va cere scuze pentru faptul ca nu a vorbit in Biblie despre asta. Biblia nu este o carte de stiinta, desi multe dintre pretentiile ei au luat-o inaintea stiintei. Nici eu nu imi voi cere scuze pentru ca nu ma pricep la toate lucrurile, desi fac eforturi adesea sa ma autodepasesc, de dragul tau si al altora ca tine - dupa ce eu insumi am luat o decizie deloc nedocumentata. Vor fi oameni fara carte care ajung in ceruri si invatati care nu vor fi acolo. Atunci multa cunostinta va fi martor al acuzarii. Fii binecuvantat!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Ar trebui sa apelezi pentru intelepciune la Cel ce i-a creat, care a stiut totul despre ei, care a facut prima anestezie si interventie chirurgicala. El stie ce este de folos pentru noi, ce trebuie sa stim si ce nu. Dar daca ceea ce este important ignoram, si cautam ceea ce nu ne zideste, la ce ne foloseste. Dar daca tu sustii ca au fost doar mituri, la ce ne foloseste dezbaterea?

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Esti obsedat :-s

| Johndoe2023 a răspuns:

Pe bune ca este o intrebare stupida. nu stii genetica.
http://static.mamica.ro/media/uploads/2011/10/grupa-de-sange-bebe.png
tabelul grupelor sanguine pentru copii in functie de grupa sanguina a parintilor. de acolo vezi clar ca daca mama are grupa A si tatal grupa B sunt posibile toate grupele de sange la copil.

pui o intrebare fara sa te documentezi inainte, folosesti cuvinte sa pari inteligent dar nu esti.

| Kaleo a răspuns:

Daca imi aduc aminte bine, esti student in domeniu. Prin urmare am impresia ca pui intrebarile doar pe masura ce ajungi cu cursurile la zi. Toata constipatia asta cu "eu consider" e de rahat. Tu nu consideri nimic, doar parazitezi pe banii parintilor.

Poftim, sa duci si la scoala, un referat gata facut: http://www.icr.org/article/abo-blood-human-origins/

| martzian a răspuns (pentru Kaleo):

Mi se pare cunoscut link-ul tau. happy

| pLeX a răspuns:

In primul rand, daca te intereseaza raspunsuri, vei cauta singur. incearca o carte de geneticawinking

in al doilea rand, e simplu laughing nici un c*r nu ma doare ce cu cine asociezi tu oh go on felicitari ca esti atat de capabil sa faci asocieri.

o zi buna.

| Inferno explică (pentru pLeX):

Singurul raspuns pe care-l da genetica la aceasta intrebare este: "Imposibil".
Deci ti-ai taiat singur craca de sub picioare.

| Inferno explică (pentru pLeX):

Oricum,un raspuns ce vadeste incompetenta. Nu cred ca sunt obligat sa-ti tolerez prostia, daca ai putea sa te abtii pe vitor ti-as fi foarte recunoscator.

| Lizzu a răspuns (pentru pLeX):

Si atunce ce cauti sa raspunzi? Decat sa raspunzi in zeflemea mai bine nu raspunzi.
Omul face asocieri pentru ca asa functioneaza mintea.
E important sa le faci si sa deduci fapte si evenimente. Nu crezi?

Si vorbeste mai frumos. Educatule.

| neneacelrau a răspuns (pentru Lizzu):

Uita te sa vezi ce imputit vorbeste inferno. Cu toti. De el nu zici nimic? Nu ii spui sa vorbeasca mai frumos?

| Inferno explică (pentru neneacelrau):

Ce vrei, am alergie la cei ce vin cu mentalitatea lor primitiva si gasind-o incompatibila cu una mai profunda conchid ca ei sunt cei ce au dreptate.

| Kalla a răspuns (pentru neneacelrau):

"ce imputit vorbeste inferno"
De parca tu esti un sfant cand vorbesti.Intai vorbeste tu frumos, dupa sa judeci ceilalti.

| Lizzu a răspuns (pentru neneacelrau):

Omul iti raspunde dupa cum i te adresezi.
I te adresezi urat iti raspunde urat.I te adresezi frumos, raspunde frumos.

Cand nu stii sa raspunzi la o intrebare nu mai raspunzi decat sa scrii urat cum a facut el.

| neneacelrau a răspuns (pentru Kalla):

Draga ce am zis eu urat?

| neneacelrau a răspuns (pentru Inferno):

Da dovada de superioritate intai vorbind elevat si civilizat