| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare pentru credinciosi si in special pentru Ema: Daca Dumnezeu va iubeste, de ce pe unii oameni sau mai bine zis de ce pe unele femei le-a facut cu o conformatie grasa, si pe deasupra le-a facut si urate, si pe altele slabe si frumoase? Unde este fairplayul aici?

40 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Nu exista om urat - toti oamenii au frumusetea lor - dar nu stiu oamenii sa o vada

| Giulia16 a răspuns:

Dumnezeu le-a facut ceva,oentru ca au gresit, au pacatuit si Cel de Sus le-a aratat ca el exista.
Pe cele frumoase si slabe, crede-ma...asa le vei tu. poate sunt frumoasa,au o silueta de invidiat, dar si ele au probleme.ELe poate sunt credincioase si pacatuiesc mai putin.dar nu deloc, pentru ca toata lumea pacatuieste.

| sinx a răspuns (pentru negru30):

Atunci lasa-ma pe mine sa iti aleg sotul/sotia... daca tu consideri ca toti sunt frumosi intr-un fel sau altul.

| sinx a răspuns:

Si ca sa raspund la intrebare... din punctul meu de vedere, biserica, religia, dumnezeu, sunt doar o nascocire a celor mai destepti care astfel manipuleaza masele. Niciodata in istoria omenirii nu a exista manipulare mai mare decat cea pe criterii religioase. Stii cine este Stephen Hawking? Ai idee despre lucrarile lui? El este unul din marile genii ale lumii, si culmea, este inca in viata. O sa spuneti ca unul ca el nu conteaza, insa ganditi-va ca spre deosebire de cei care au trait acum 200-300 de ani aveti: apa calda curenta, automobile, avioane, spitale, medicamente, telefoane, curent electric, electrocasnice, conputere, etc. La aceste lucruri o sa ne uitam peste 100 de ani, exact cum ne uitam acum la carele cu boi, adica la fel ca la niste vechituri.

| Vladuthz a răspuns (pentru Giulia16):

Unele sunt nascute urate, nu sunt facute pe parcurs, tu macar ai inteles intrebarea mea?

| euuo a răspuns:

Voi vb aici despre religie.eu nu cred in dumnezeu si nu imi pasa

| Catalinnna a răspuns:

Pentru ca fiecare om este diferite si fiecare raspunde pentru anumite pacate, daca Dumnezeu ar fi vrut sa creeze un sigur tip de om, eram toti la fel si nu mai avea nimeni libertatea de a face ce vrea. Iar cum nu este asa, fiecare este liber sa faca ce vrea, iar pentru faptele sale va fi judecat

| ROBERT89 a răspuns:

La cei mai grasi si mai urati le-a mai dat motive ca sa devina atei.

| William a răspuns (pentru Vladuthz):

Aaaaaaaaa tu te referi la cei nascuti cu malformatii etc? Pai dupa cum (ar trebui sa) stii pacatele parintilor pana la a 9-a sau a 4-a (nu sunt sigur) generatie se rasfrang aspura copiilor. Ar mai fi ceva dar nu o sa spun acum ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Giulia16 are 16 zile de viata cum naiba sa inteleaga intrebarea / daca te-ai nascut urat stramosul tau a facut pacate e simplu pentru crestini sa justifice un lucru

| negru30 a răspuns (pentru sinx):

Asta este parerea mea eu am jumatatea mea asa ca alege pentru tine

| Vladuthz a răspuns (pentru negru30):

El vroia sa-ti spuna ca daca ti-ar da o femeie grasa si cu bube pe fata, ai fi in stare sa o iubesti pe deplin si sa ii vezi frumusetea ei interioara? raspunde la intrebare dar sincer happy

| negru30 a răspuns (pentru Vladuthz):

Da - frumusetea exterioara trece dar cea interioara niciodata

| FucktheSystem a răspuns (pentru ROBERT89):

Sau să spere că în viața viitoare vor fi frumoșihee hee

| sinx a răspuns (pentru negru30):

Asta e ca in bancul ala cu olteni. Cica il intreaba dumnezeu pe oltean ce alege? Frumusetea sau prostia? Se gandeste olteanu` si raspunde: Apoi, frumusetea-i trecatoare!

Eu recunosc ca nu m-as vedea langa o persoana care sa nu ma atraga fizic. Daca tot e sa aleg, de ce sa nu aleg pe cineva care sa-mi se potriveasca manusa? La urma, urmei, ramai cu alegerea asta toata viata, cel putin teoretic.

| negru30 a răspuns (pentru sinx):

Oltenii sunt oameni sufletisti in ciuda zvonurilor - asa ca sfatul meu este sa-ti iei tu ce doresti si sa ma cauti daca nu ramai cu alegerea toata viata - daca pentru tine manusa inseamna - atractie fizica sa stii ca este fff bine - sa vedem cand nu o sa te mai atraga fizic ce faci sau invers - cand nu o sa o mai atragi tu fizic - ce faci atunci cu manusa

| Shinto a răspuns:

Daca ma uit mai bine, as putea sa remarc si ceva diferente de iQ, si sa-ti pun aceeasi intrebare.Si sincer, pro,, ia unora mi se pare mai urata decat o femeie grasa si cu bube pe fata...

| sinx a răspuns (pentru negru30):

Stiu cum sunt oltenii. Ai putea pune in locul lor in structura bancului orice: moldoveni, ardeleni, etc.

Manusa are 5 degete, dintre care unul e atractia fizica, altul inteligenta, altul frumusetea interioara, altul educatia si inca unul care nu-mi vine in minte acum. Alegerea este deja facuta, deci nu-mi fac griji.

PS: in tot ceea ce am scris pana acum nu am dorit sa pun nici cea mai mica doza de sarcasm. Daca ai inteles gresit imi cer scuze anticipat.

| negru30 a răspuns (pentru sinx):

Nu am inteles gresit - mi-am dat seama despre ce vb -dar de ce nu iti pui problema - daca si manusa te vrea - alegerea este de partea ambelor parti - de ce mereu eu doresc - de unde sti ca si ea doreste ce doresti tu - nu va inteleg

| sinx a răspuns (pentru negru30):

Evident ca exista si problema asta. Eu vorbeam de fericitul caz in care si ea te vrea, ca altfel astepti pana iti ies ochii din cap.

| negru30 a răspuns (pentru sinx):

Bingo - acum gandim la fel

| sinx a răspuns (pentru negru30):

Exceptand faza cu femeia urata laughing

| negru30 a răspuns (pentru sinx):

Da si nu - in viata ai sa vezi ca frumusetea exterioara nu conteaza -eu cunosc oameni care sunt casatoriti, au copii, sunt fericiti si nu sunt frumosi amandoi - conteaza intelegerea, respectul si cel mai important comunicarea

| GandesteLogic2011 a răspuns (pentru negru30):

Exista o groaza de oameni urati, Unii in interior alti in Exterior, Daca n-ar fi existat atunci care mai este sensul selectiei sexuale?

| negru30 a răspuns (pentru GandesteLogic2011):

Selectie sexuala animalica - exista selectie sexuala pentru un om care este rau si urat in interior?

| GandesteLogic2011 a răspuns (pentru negru30):

De ce o calitate TREBUIE sa fie mai importanta decit alta? Oare chiar ai putea misca un BMW X5 din 2012 de pe loc daca cutia de viteza este stricata?

| negru30 a răspuns (pentru GandesteLogic2011):

Depinde la ce calitati te referi - vorbeam de oameni cum ai ajuns la BMW - te cam joci - iti place sa intorci cuvintele

| GandesteLogic2011 a răspuns (pentru negru30):

Atractia nu este o alegere, Te poti indragosti de o femeie SUPERBA, Ce se imbraca impecabil de sexy si dupa care toti barbatii isi intorc capul. Insa cati dintre ei vor sta langa ea atunci cand incepe sa se planga constant de tot si toti din jurul ei? Probabil un papa lapte pe care nici o femeie de la nota 9 in sus nu-l acepta.

| negru30 a răspuns (pentru GandesteLogic2011):

Ai fi surprins sa vezi cati

| GandesteLogic2011 a răspuns (pentru negru30):

Eu vad viata ca pe o masina. Calitatile umane = Piesele masini. Cu cat masina este mai bine intretinuta cu atit durabilitatea si performata ei creste. Motorul masini sunt eu. Iar masina nu se misca din loc fara cutie de viteza, Care din punctul meu de vedere este Femeia de langa mine. Cu cat schimb vitezele mai bine Cu atit cutia va rezista mai mult, uleiul din cutia este cel mai calitativ si scump ulei, deoarece il merita pe deplin. etc, etc, Intelegi idea