| mentholinks a întrebat:

O intrebare pentru credinciosi, voua va da Dumnezeu paine cand va rugati sau o cumparati de la magazin?

26 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, Dumnezeu imi DA paine, eu ma ROG iar Dumnezeu INGADUIE ca graul sa germineze, ADICA Dumnezeu DA VIATA, apoi graul rasare si urmeaza procersul tehnologic din care iese PAINEA. Si ma rog la Dumnezeu sa am cu ce cumpara acel DAR de la Dumnezeu pentru mine si TINE. Painea NU ajunge la magazin DACA Dumnezeu nu PUNE viata in samanta graului, asta nu intelegeti voi.

| Celcestietot a răspuns:

Evident ca esti un troll.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Iată cum Dumnezeu ne da pâine:
"Tu cercetezi pământul si-i dai belșug,
il umpli de bogății,
si de râuri dumnezeiesti, pline cu apa.
Tu le dai grau, pe care iată cum il faci sa rodească:
ii uzi brazdele,
ii sfărâmi bulgarii,
il moi cu ploaia,
si-i binecuvântezi răsadul.
Încununezi anul cu bunătățile Tale,
si pașii Tai varsă belșugul.
Câmpiile pustiei sunt adăpate,
si dealurile sunt încinse cu veselie.
Pășunile se acoperă cu oi,
si văile se îmbrăca cu grau:
toate striga de bucurie si canta." Psalmul 65/8-13

| Algo098 a răspuns:

Orice s-ar intampla bun, vine de la Dz-ul cel invizibil, infinit de puternic si de iubitor care cu iubirea si puterea de care dispune lasa toti oamenii fara nici un ajutor de sunt spitalele pline, apoi dupa moarte omul credincios in Dz-ul cel invizibil primeste ca cadou de la Dz, pentru uriasul efort depus de credincios de-a lungul vietii sale (credinta + ritualuri primitive) o viata infinita, de miliarde si miliarde... de ani, plina de fericire si de bucurii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce trebuie sa iti bati joc? Asa doar pentru a pune o intrebare aiurea? Tie ti-a dat Dumnezeu ceva paine? Ti-a bagat direct in straita?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citește psalmul 65. Pentru astfel de întrebări ușoare toate răspunsurile sunt în Biblie, citește Biblia.

Isus Hristos a spus în Matei 5:20 că daca neprihanirea voastra nu va intrece neprihanirea carturarilor si a fariseilor, cu niciun chip nu veti intra in Imparatia cerurilor.
Fariseii și cărturarii știau scripturile pe-de-rost(!), tu ca om ai OBLIGAȚIA să citești Cuvântul Lui Dumnezeu, de ce nu o faci și pui întrebări cu referire la Dumnezeu? Fă-o și vei fi binecuvântat, încrede-te în El și vei fi mântuit.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate că din perspectiva ta, telefonul ăla a apărut acolo instant. Ei bine, află că telefonul ăla este făcut din materii prime. Este un proces destul de lung și de complex până să ajungă sub formă de telefon pe raft.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am "dat-o" cu Biblia, nu ți-a convenit, am "dat-o" cu știința(din perspectiva ta, pentru că din perspectiva mea nu este mare știință ce am scris) iar nu ți-a convenit.
Nu este vorba că nu ți-a convenit ce este scris ci că nu ți-a convenit că cel ce a dat răspunsurile la obiect este un creștin. Dar eu sper că într-o zi te vei apuca de studiat Biblia și ce vei mai vrea tu iar la final vom fi prieteni, frați în Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| slayer09 a răspuns:

Frate, Dumnezeu lucreaza atat de subtil incat tu crezi ca totul e din cauza ta sau a altuia. Daca tu crezi ca Dumnezeu iti aduce paine pe caile aerului si iti indeasa si in gura, te inseli. Nu astepta minuni d-astea. Dumnezeu lucreaza in special prin oameni, prin minuni atat de subtile, incat nici nu stii cum a reusit sa se intample asa ceva. Uite, daca ai o problema, roaga-te la Dumnezeu, dar uita pentru un moment de orgoliu, ura si alte ganduri nocive si roaga-te sincer si din inima si nu te indoi in inima ta ca nu te va ajuta, uita apoi dupa rugaciune ca te-ai rugat si ca i-ai cerut asta ca sa nu iti vina alte ganduri de mandrie sau mai stiu eu ce ganduri, si eu iti spun 100% ca acea problema se va rezolva ca prin minune.

| Bluestar15 a răspuns:

O intrebare pentru necredinciosi: cum au aparut glicolipidele din care e facuta painea? Credeti ca o simpla imbinare de aminoacizi e suficienta pentru a crea asa ceva? happy Daca da, sa studiem un pic mai bine biologia sa aflam cate sanse erau ca aminoacizii sa produca de la sine putere proteine, carbohidrati, oligoelemente etc. nu mai spun structuri celulare complexe... happy

| RAY a răspuns (pentru Bluestar15):

Dumnezeul golurilor, apel la ignoranta

| alex598 a răspuns:

Eu o cumpăr happy

| roty78 a răspuns:

Epistola a doua către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 3
8.Nici n-am mâncat de la cineva pâine în dar, ci, cu muncă şi cu trudă, am lucrat noaptea şi ziua, ca să nu împovărăm pe nimeni dintre voi.9.Nu doar că n-avem putere, ci ca să ne dăm pe noi înşine pildă vouă, spre a ne urma.10. Căci şi când ne aflam la voi, v-am dat porunca aceasta: dacă cineva nu vrea să lucreze, acela nici să nu mănânce.
Sfântul Matei ne spune că după botez Iisus a fost dus de Duhul în pustie, ca să fie ispitit de către diavolul. Şi după ce a postit patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi, la urmă a flămânzit. Şi apropiindu-se, ispititorul a zis către El: „De eşti Tu Fiul lui Dumnezeu, zii ca pietrele acestea să se facă pâini". Iar El, răspunzând, a zis: „Scris este: Nu numai cu pâine va trăi omul, ci cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu".