| anonim_4396 a întrebat:

Voi ca si crestini, cand va rugati, va rugati doar pentru voi sau si pentru altii? Daca va rugati pentru un "pacatos", dumnezeu tine cont de asta? Sa zicem ca exista o persoana foarte pacatoasa si toti crestinii din lume se roaga pentru acea persoana... cam ce face dumnezeu in cazul acesta? (in functie de raspunsurile primite o sa mai pun o intrebare)

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Suntem datori sa ne rugam unii pentru altii.Si pentru voi ma rog.

Răspuns utilizator avertizat
| OctoberandApril a răspuns:

Te referi la un pacatos viu sau unul mort?
daca pacatosul e viu si ne rugam pentru el e posibil ca Dumnezeu sa-l lumineze
daca pacatosul e mort sta in purgatoriu si rugandu-ne pentru sufletul sau ajunge in rai.
asta e rezumatul cinic.

| danay72 a răspuns:

In primul rand el trebuie sa se roage ca sa fie iertat si sa nu mai faca ce a facut.E bine sa se roage cineva pentru el, dar nu e suficient. Fapte8:22, Dumnezeu vrea sa vada din partea lui cainta.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Dumnezeu nu poate decat sa-i dea prin gand omului un lucru bun, deci mai mult tine de persoana respectiva, tine de autorealizare.

| RaduMD a răspuns:

1. Creştinii se roagă atât pentru alţii, cât şi pentru ei înşişi.
2. Dacă acea persoană foarte păcătoasă este în viaţă, Dumneuzeu îi va da haruri necesare pentru a se îndrepta spre El şi a-şi îmbunătăţi viaţa.
Dacă persoana respectivă nu mai este printre vii, rugăciunile sunt folositoare dacă a murit fără păcate mari pe suflet. Din cauză că noi, de fapt, nu ştim cu ce fel de păcate moare cineva pe suflet, are sens să ne rugăm chiar pentru cei consideraţi în mod public ca fiind foarte păcătoşi.

| alinuu_5268 a răspuns:

Abolut normal ca Dumnezeu tine cont de asta.rabdare,rabdare si iar rabdare spunea parintele Cleopa

| FireLove2000 a răspuns:

In biblie spune,, Cand 2 sau mai multi oameni se roaga pentru un lucru Dumnezeu asculta si in timp indeplineste sa nu te astepti ca pe loc omul acela sa fie bun dar sunt si cazuri de acestea

| biancutzabia14 a răspuns:

Daca tu te rogi pentru persoana raspectiva atunci poate ii va fi bine lui dar si tie happy

| Nic_Rob_1969 a răspuns:

Nu exista crestin din nastere. O religie nu salveaza pe nimeni, numai Cristos te poate salva. Orice om salvat din pacat(asa cum orice bolnav are nevoie de doctor si nu cei sanatosi), doreste ca si ceilalti sa fie salvati, dar nu toti au constiinta deci nu toti "simt" ca au facut ceva rau. Adevarul e ca e imposibil sa nu gresesti fata de cineva, diferenta e ca unii isi cer iertare iar altii ignoara.

| Nic_Rob_1969 a răspuns (pentru Nic_Rob_1969):

Ignora*
Odata ce mori, nimeni nu mai poate schimba nimic, doar nu te crezi in jocurihappy.