| Dandanache a întrebat:

O intrebare pentru crestini.

Se pot gasi oameni drepti, pe placul lui Dumnezeu, si in afara cultelor de care apartineti? Isi vor gasi ei mantuirea?

Scrieti, va rog, cultul de care apartineti.

Edit: ma refer la celelalte culte crestine (ortodocsi, catolici, adventisti, penticostali etc, in functie de cultul fiecaruia).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestin ortodox.DA sant si nu putini acei care nefiind crestini fac voia tatalui din cer precum tanarul neascultator,si care se vor mantui,la fel cum santem marea majoritate a crestinilor, care spunem ca facem, dar depare santem de adevarata traire crestineasca, si nu ducem lupta cea buna, in urma careia se castiga cununa.

4 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Ce rost ar mai fi avut sa se inventeze toate cultele astea, daca oamenii n-ar fi crezut despre ceilalti ca vor ajunge in iad? Nu are nicio logica sa vina un catolic, de exemplu, si sa spuna ca si un penticostal va ajunge in rai, ca si el. Oamenii, cand au inventat un alt cult, au facut-o tocmai cu acest scop, sa le asigure intrarea in rai. Si-au dat seama ca, pana atunci, au fost pe un drum gresit care-i ducea direct in iad.

| HowdidIgethere a răspuns:

Dumnezeu stie pe fiecare. Nu hotarasc eu cine se mantuieste, ca-s ortodox. Ceea ce afirm este ca cine se priveaza cu stiinta de scrierile crestine vechi, pierde mult. Au inteles-o baptistii si metodistii din apus si le studiaza in universitatile lor.

| BlitzkriegJack a răspuns:

Conteaza? Oricine nu e crestin, fie ca e pe placul lui dumnezeu sau nu, va petrece o eternitate in infern. Oh, the joy! Deci, dupa logica asta, ucigasul in serie care s-a "pocait" si ajunge in rai e mai bun decat o persoana foarte milostiva, buna etc care nu e crestina si va ajunge in iad. What is logic?

| Codeine a răspuns:

Secta nu conteaza. Dumnezeu spune ca isi va lua oamenii Lui inapoi de oriunde ar fi. happy