| Ioanantonia a întrebat:

Hey..am o intrebare pentru ortodocsi si catolici. Ce aveti cu celelalte religii? Gen protestantii si neoprotestantii. Eu sunt protestanta si mai merg si la penticostali cand am timp. Adica am tot vadut persoane de religie ortodoxa care vor sa ne calauzeasca spre "calea cea buna". Mie mi se pare din start ca fac o greseala,aceea fiind mandria, deoarece se considera ei cei drepti. Obiceiurile voastre mi se par mai eronate din moment ce va inchinati la chip cioplit si aduceti atata slava tuturor numai Lui Dumnezeu nu....

71 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Eu zic că nu are rost să îţi baţi capul cu inepţiile altora,din moment ce părerile lor,chiar nu contează!
Majoritatea vorbesc din auzite şi văzute pe youtube,dar nu au avut deaface cu oamenii pocăiţi cu adevărat!
Ciudat, că acele clipuri în care penticostalii se duc în Africa,India şi alte ţări nedezvoltate pentru a ajuta oamenii de acolo,cu alimente, îmbrăcăminte, şcoli, apă, spitale etc. cu banii lor, nu daţi de stat, nu le văd, decât făcăturile ieftine, în timp ce ei aruncă MILIOANE de EURO pe construcţii inutile ca şi "Catedrala "Mântuirii" Neamului"
Oricum, venirea Domnului este aproapte şi în ziua aceea se va vedea cei care au slujit Domnului şi cei care au slujit Diavolului, deci cuvintele sunt de prisos!

| Ioanantonia explică (pentru Esperança):

Sunt perfect de acord cu tine. Nu sunt penticostala, desi merg la biserica voastra din cand in cand, aunt pritestanta. Nu stiu daca e o mare diferenta inte noi si voi, dar stiu ca si noi mergem dupa principiul Bibliei. Nu al traditiei de 2000 de ani.

| Esperança a răspuns (pentru Ioanantonia):

Da,dar din păcate şi din nefericire, nu este orice tradiţie, ci e o tradiţie care se trage din păgâni, ce s-a păstrat până în ziua de azi, într-o formă sau alta!
Dar cei ce ştiu lucrurile acestea, nu vor recunoaşte niciodată, pentru că doar aşa îi pot manipula pe enoriaşii lor!
Păgânii aveau aceeaşi formă de închinare! Ei nu se închinau dacă nu aveau o reprezentaţie, ceva!

Eu am făcut de cunoscut anumite lucruri şi am primit ameninţări în privat de la reprezentanţii acestei mari religii!

| sabin89 a răspuns (pentru Esperança):

"Oricum, venirea Domnului este aproape" - Ce ar trebui sa intelegem prin acest "aproape"? Ca aproape era si in urma cu doua mii de ani. Ai citit versete precum "fratilor, de-acum vremea s-a scurtat"? sau "copilasilor, este ceasul cel de pe urma"?

| Esperança a răspuns (pentru sabin89):

Dar tu ai citit versetul unde spune că pentru Dumnezeu, o zi e ca o mie de ani şi o mie de ani sunt ca o zi?

| Inferno a răspuns:

Logica ne spune ca daca (,) ortodocsii/catolicii comit pacatul mandriei in momentul in care ii judeca pe protestanti/neoprotestanti, dupa cum afirmi dumneata, atunci si protestantii/neoprotestantii comit acelasi pacat in momentul in care-i judeca pe ortodocsi/catolici, spunand ca au obiceiuri eronate.
Sau rationamentul tau functioneaza numai intr-un singur sens, iar aici reciproca nu este valabila, cu toate ca nu vad de ce nu ar fi valabila.

| Ioanantonia explică (pentru Inferno):

Dumnezeu a zis sa ne iubim aproapele..asta ar insemna sa ii vrem tot binele, corect? Iar de aici nu mai are rost sa continui

| Inferno a răspuns (pentru Ioanantonia):

Draga mea, Dumnezeu nu spune lucruri, e ca filosoful din poveste daca ma intelegi, se ghideaza dupa proverbul "Tacerea e de aur."
Sa vrem tot binele aproapelui nostru, ideea este nobila, problema apare atunci cand nu cunosti notiunea de "bine" si "rau", iar in loc sa-i faci un bine, ii faci un rau. Se intampla des in familile religioase, unde parintii isi indoctrineaza copiii crezand ca le fac un bine, ce sa-i faci, binele si raul sunt notiuni putin prea filosofice pentru publicul larg, nu le intelege nimeni, dar toti au impresia ca o fac cu brio.

| Filip23 a răspuns:

Chiar lipsea cineva pe-aici care sa aminteasca de chip cioplit.

| lpavel a răspuns:

Hey! Cine ti-a zis ca ne inchinam la idoli? Eu sunt catolic si am observat si alte religii, am ajuns la concluzia ca catolicii si ortodocsii sunt o religie normala se inchina normal! NU as zice alelasi lucru despre alte religii, dar la urma urmei fiecare crede in ce vrea si cum vrea... deci noi nu avem nimic impotriva voastra ba chiar as zice ca e invers big grin ca voi incercati sa ne convingeti cat de buna e religia voastra si ce mult gresim noi cu cea a noastra, desi nu puteti dovedi nimic cu ce am gresi doar atat ca ne inchinam la idoli!
Iti spun cum sta treaba cu presupusii idoli de care vorbiti voi : Daca biserica e impodobita cu icoane sfinte ASTA NU INSEAMNA CA NE INCHINAM LA IDOLI!
Tu daca ai o poza cu mama ta in casa, te inchini acelei poze? Iubesti acea poza? Binenteles ca nu! O iubesti pe mama ta adevarata NU poza, iar cu poza dovedesti ei cat de mult o iubesti! C-am asa sta treaba si cu icoanele!
Cat despre voi, din auzite stiu ca NU va inchinati LUI Isus numai lui D-zeu Tatal, crezi ca asta e bine?
Se vorbeste atat in biblie ca numai prin Isus putem fi mantuiti, iar voi ce faceti? Ignorati asta... Ar fi multe de zis dar raman la atat! happy

| Ioanantonia explică (pentru lpavel):

Asta e o aberatie mare...ca noi nu ne inchinam la Isus? Noi cea mai multa slava Lui i-o aducem big grin nu fecioarei..nu sfintilor

| Jardelin a răspuns (pentru Ioanantonia):

Știi cum suna întrebarea ta?
"Bai ucrainienilor, ce aveți cu rusii?"

| King18name a răspuns (pentru lpavel):

Ai ajuns la concluzia ca, catolicii si ortodocsii sunt o religie normala si se inchina normal!? laughing omg! Majoritatea catolicilor si ortodocsilor, se comporta ca niste ATEI, cand nu sunt in biserica! Deci chiar nu ai cu ce sa ii lauzi! Modul de inchinare a uni crestin se vede in afara bisericii!winking Nu fac parte din nici-o religie. Pot sa zic doar ca Adevarata inchinare si Dumnezeul pe care il urmezi, se vede in afara bisericiiwinking Pace!

| lpavel a răspuns (pentru King18name):

Cine zice ca nu e asa? Am zis eu cumva? Daca cei pe care-i cunosti sunt asa asta nu inseamna ca toti sunt asa! Cei care se comporta ca niste atei, iti spun eu ca n-au vazut usa bisericii de ani buni, se denumesc catolici sau ortotocsi pentru ca asa s-au nascut dar ei nu au habar de credinta! Oameni de acestia intalnesti la orce religie, in caz ca nu ai stiut... Nici eu nu ma numesc sfant, ca nu sunt, DAR nici nu ma comport ca un ateu cum crezi tu ca facem!

| King18name a răspuns (pentru lpavel):

Nu am zis toti. dar majoritatea nu se comporta ca niste crestini!
Cand nu sunt in biserica, doar de Dumnezeu injura si! Am fost in multe locuri si stiu cum sta treaba!
E adevarat ca intalnesti in orice religie, Dar cu siguranta cei mai multi ii intalnesti la ortodocsi si catolici! comparativ cu cei din religia Penticostala, baptista etc., nu se poate compara!winking
. Si cred ca sunt si ortodocsi care se comporta ca adevarati crestini si catolici, dar destul de rar, din pacate!

| milan9 a răspuns:

Oare nu dai tu insati raspunsul? Atat timp cat protestantii vin cu arogante sau insinuari stupide, toate acestea necesita o replica, un raspuns...

NU obiectele de cult sunt interzise (Dumnezeu chiar le propune), nu imaginile cu valoare de simbol sunt interzise (neoprotestantii au cu carul...), nici măcar chipurile cioplite nu sunt interzise:

Ştii ce se afla deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI? Se aflau STATUILE (sau "CHIPURILE CIOPLITE") ale HERUVIMILOR, şi asta char la porunca lui Dumnezeu!

Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea DOAR IN ANUMITE CONTEXTE!

Contexte care ţin de religie (poruncă dată evreilor!), contexte care ţin de timpul istoric (dată acum 3800 de ani!), contexte care ţineau de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl CONCURAU pe Dumnezeu...

| danut a răspuns (pentru milan9):

Iar vi cu bazaconile astea inventate de unii ce se vor mai buricul pamantului decat altii? UNDE ai citit tu ca DUMNEZEU a spus ca evreii trebuie SA SE INCHINE HERUVIMILOR de pe Chivotul Legii? Textul Biblic sau esti DOAR un mincinos se TORSIONEAZA textul Biblic ca sa-si MOTIVEZE NELEGIUIREA?

| milan9 a răspuns:

"aduceti atata slava tuturor numai Lui Dumnezeu nu..."? Iată o aroganta protestantă în METASTAZĂ (înainte de inevitabila "pierdere" subită a sufletului: ( )! Iată răspunsul tău unde stătea: otrava aceasta a minciunilor are efecte directe…

Iată ortodocşi 100% care pot fi si foarte sensibil inclinati spre rugaciune inclusiv cu aceasta ocazia zilei de celebrare a nunţii: http://www.youtube.com/watch?v=1N5TwxkBVpE
(ceremonialul tainei Cununiei cu preotul ortodox se desfăşurase déjà).

Aceşti miri care şi-au păstrat demnitatea lor şi nunta lor curată pentru aroganţa ta înseamnă nimic? Ştii oare faptul că mândria nebună te face să pierzi şi bruma de fapte pe care o ai? (şi asta mai ales cand te iei chiar de "mucenici" ai credinţei…)

| milan9 a răspuns:

Ti se pare că miile de sfinţi făcători de minuni, că zecile de mii de martiri pentru dragostea faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni înseamnă "nimic" pentru tine? Asta spune dspre tine multe…

Ti se pare că aceşti monahi care se roagă 24 din 24 de ore pentru noi toţi înseamnă "nimic"?
http://www.youtube.com/watch?v=6JTK_mOkN60

| Ioanantonia explică (pentru milan9):

Dumnezeu nu scrie niciune in Biblie sa veneram pe altcineva in afara de El si Isus

| milan9 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Defineste termenul "a venera". NU inseamna a diviniza, NU inseaman a adora, ci doar "a cinsti"!

Sunt sute de exemple de persoane pe care tu insati le cinstesti...

| Ioanantonia explică (pentru milan9):

Eu nu cred ca ei merita efectiv, din moment ce trebuie sa-L iubim pe Dumnezeu si sa-L slavim si sa ii respectam pe ceilalti.

| milan9 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Da? A nu acorda o minima cinste celor care se arata modele de viata crestina, de urmare desavarsita a invataturilor Mantuitorului, este de fapt... o necinstire.
Cine te incurajeaza pe tine sa necinstesti pe parinti, pe parintii spirituali, pe drepti, pe sfinti, pe sfintii lui Dumnezeu, pe care El Insusi i-a cinstit:

"Laudati pe Dumnezeu prin sfintii sai" spune psalmistul...

| Exilee a răspuns (pentru Ioanantonia):

Nu... Intelegi gresit termenul de "venerare". Venerarea este o forma de cisntire care li se cuvine Icoanelor, Sfintilor ingeri, Sfintei Cruci ( care te apara de toti dusmanii nevazuti/vazuti ), iar Maicii Domnului i se acorda Preacinstirea sau Supravenerarea, iar Adorarea ii revine lui Dumnezeu ( dar si Sfintei Imprtasanii cand primim Sangele si Trupul Domnului Iisus hristos).

La fel, nici Dumnezeu nu este de acord cu sincretismul religios. Trebuie sa-ti amintesc ca unele secte au fost de acord ca la inceput, CRESTINII Care-si faceau Sfanta Cruce urmau inca invataturile adevarate ale Ortodoxiei ( care a ramas neschimbata, iar la Crez marturisim ca suntem de acord " intr-una sfanta soborniceasca si apostoleasca Biserica" )

Chiar si Sfantul Evanghelist Luca a fost cel care a pictat prima icoana ( care din cate stiu a si lacrimat). Mai mult, exista chair cateva argumente biblice si anume: " Cine M-a vazut pe Mine, L-a vazut pe Cel ce M-a trimis pe Mine". Ideea e ca nu orice reprezentare poate fi icoana, ci cele care respecta anumite norme-numite ERMINII.

Ele exista de-asemenea deoarece avem nevoie si de un anume sprijin, unul bazat pe simturi.

Noi nu ne mandrim nicidecum. Ortodoxia a ramas neschimbata, aue xistat NENUMARATE MINUNI savarsite chair de Sfinti, Icoane si bineinteles prin intermediul Fecioarei Maria, Maica Domnului, ba chiar si unii istorici ca de exemplu Tertulllian au fost de acord cu aplicarea invataturilor date d eApostoli ( atunci er ao singura religie, iar Ortodoxia a pastrat pana astazi aceleasi ivnataturi/doctrine).
Acum, cu ce scop vii tu si ataci invataturi care au fost pastrate chiar cu pretul sangelui unor martiri/voievozi, sa vii tu si sa constesti intr-un mod relativ puieril si banal ca invataturile noastre nu sunt corecte, cu ce scop dar vii tu cu o religia ce isi are originea de nici aproape 500 de ani. De ce oare nu poti sa dezradacinezi incapatanarea, aceasta mandrie pe care o ai? Ce argumente ai tu pentru ca icoana este chip cioplit? CUm poti dovedi tu ca icoana este chip cioplit? Cum poti dovedi tu ca Icoanele facatoare de minuni ( pentru care am si surse si a caror veridicitate este prezenta atat in texte teologice, dar si in izvoarele istorice) sunt "idoli". Nu sunt. Deschide ochii!

"Exista un Domn, o credinta, un Botez"!

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Si care sunt acele modele de viata crestina pe care I.H. ni le da ca modele de urmat in viata? Avram (care si-a vandut nevasta sau sora nu mai stiu exact, pentru a deveni sotia faraonului, asta suna a proxenetism, Iacob inselator de tata si de frate, Isac?(idolatru)sau inteleptul Solomon cu dita mai haremul si si-a ucis si fratele/nu sunt cu nimic mai presus fata de modelele din zilele noastre /drogati, usuratice sau popi care profita de prostia turmei/bravo lor daca le merge/

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Ti se pare că aceşti monahi care se roagă 24 din 24 de ore pentru noi toţi înseamnă "nimic"? "
Absolut. Sa se roage pentru ei ca pentru noi putem sa ne rugam singuri. Unde ai citit tu ca niste MURITORI si PACATOSI trebuie sa fie INTERMADIARI intre Dumnezeu si noi.

| danut a răspuns (pentru milan9):

"Defineste termenul "a venera". NU inseamna a diviniza, NU inseaman a adora, ci doar "a cinsti"!" DE CE sa nu cinstim pe Dumnezeu si sa cinstesc niste indivizi care cine stie la ce se gandesc atunci cand se "roaga" si de unde stiu eu cui se roaga, poate se roada Diavolului, bagi tu mana in foc ca nu?

| milan9 a răspuns:

Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"! Fiecare cult creştin exploatează excesiv functia de REPREZENTAREA pe care o are IMAGINEA!

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli?

La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală (dupa modelul altor obiecte decult recomandate in Vechiul Testament)...

| milan9 a răspuns:

Desi contextul lamuritor exista, e pacat ca uneori se prefera mai mult intunericul decat lumina...
Aşa cum spuneam si altădată, chiar deasupra celor zece porunci se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale heruvimilor, şi asta char LA PORUNCA LUI DUMNEZEU!

Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea doar în anumite contexte ce ţineau de religie (poruncă dată evreilor!), contexte care ţin de timpul istoric (dată acum 3800 de ani!), contexte care ţineau de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau obiecte de cult…

| Ioanantonia explică (pentru milan9):

Pai Isus stia cum arata Dumnezeu.El de ce nu si-a facut icoana si a inceut sa se inchine la ea? Si sa ii invete si pe ceilalti asta?!

| milan9 a răspuns:

Este o aroganta cutremuratoare sa considere cineva ca nu are nevoie de rugaciunile celorlalti! sad

Iata de ce:
- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu!" (II Corinteni, 5, 20)

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa, VIII, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- Alte citate asemănătoare: (Coloseni, IV, 12), (Coloseni, I, 9),. (Apocalipsa, V, 8), etc.

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)

| milan9 a răspuns:

Nicidecum nu am spus faptul ca evreii ar fi facut confuzie... Si ei stiau sa faca diferenta, desi Dumnezeu LE-A CERT OBIECTE DE CULT:

"deasupra celor zece porunci se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale heruvimilor, şi asta char LA PORUNCA LUI DUMNEZEU!

Asta ce înseamnă? Că porunca a II-a se înţelegea doar în anumite contexte ce ţineau de religie (poruncă dată evreilor!), contexte care ţin de timpul istoric (dată acum 3800 de ani!), contexte care ţineau de ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), nicidecum de eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau obiecte de cult… "

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

Cele 10 porunci au fost copiate de la egipteni (copy-paste)aceste obiceiuri se practica si in zilele noastre ''si asta din porunca lui D-zeu/? ia mai gandeste-te.

| milan9 a răspuns:

Nu este un lucru normal şi corect ca omul să îşi adapteze religia la el doar pentru că el nu se poate adapta cerintelor divine...
Dacă el nu se poate adapta nu este din cauza învăţăturilor revelate DIN CARE NU-I LIPSEŞTE NIMIC ÎN BISERICĂ spre exemplu, ci din cauza unor lucruri subiective, de modul eronat în care vede lucrurile.

În mod greşit ajunge să spună că Biserica nu-l "satisface", fără ca el să ştie că nu-i lipseşte nimic în Biserică.

| Ioanantonia explică (pentru milan9):

Si te intreb pe tine acum? CE FEL DE CERINTE DIVINE? Sa ne inchinam la moaste, sa le pupam, sa aducem slava unui chip cioplit. Omule.ce inseamna ca in fata lui Dumnezeu suntem egali? Ca toti trebuie sa-L slavim pe El nu pe asa zisii "intermediari " ai Lui..pentru ca nici macar ei sunt de acord, citeste Biblia si apoi zi

| milan9 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Sfintii nu au urmarit in viata lor laude si cinstiri pentru ca mandria este un pacat foarte mare. Noi ii cinstim insa pentru ca astfel le resperctam si modelul concret de viata sfanta, iar cinstindu-i nu riscam nici o mandrie, este o datorie ce tine de respect, de darurile primite de ei de la Dumnezeu, de faptul ca in general ii respectam in viata noastra pe cei care merita respectul.
Nu poti afirma ca vreo grupare sau secta nu-si respecta invatatorii, modelele, reperele, bunicii, apropiatii...
Stii cum s-ar chema lipsa asta de respect...

| milan9 a răspuns:

Câte "direcţii corecte" pot exista, din moment ce Hristos a mărturisit că Biserica este Una singură, alături de care va rămâne până la sfârşitul veacurilor:
- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau ZBÂRCITURĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

Sau:
"Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi BISERICA MEA şi porţile iadului nu o vor birui."( Matei 16, 18. )
"Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin."( Matei 28, 20.)

| dragos38 a răspuns (pentru milan9):

''Eu cu voi sunt in toate zilele, pana la sfarsitul veacului.Amin(Matei 28,20)suntem in veacul 21 oare la ce veac se referea zeul I.H. se pare ca a uitat sa le zica ucenicilor sai/cum zicea un om odata/Crestinismul este un platonicism al plebei.

| milan9 a răspuns:

Cuvantul "obiceiuri" sau "traditii" se poate referi atât la "obiceiurile corecte ale crestinilor" cât şi la cele greşite ale grecilor spre exemplu.

Iată, doar cateva locuri în care este vorba de obiceiurile corecte ale creştinilor:
- Fapte 16, 21 - in care romanii pagani spunau despre crestini ca au anumite "OBICEIURI".
- "Nu vă lăsaţi înşelaţi. Tovărăşiile rele strică OBICEIURILE bune." I Corinteni 15, 33 etc…

Un loc în care cuvântul "obicei" este folosit critic este următorul:
"Fără să părăsim Biserica noastră, precum le este OBICEIUL UNORA, ci îndemnători făcându-ne, cu atât mai mult, cu cât vedeţi că se apropie ziua aceea." Evrei 10, 25

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asa si ce-ai gasit in secta penticostala asa bun? e aparuta in 1906, de ce ar fi buna? ceilalti au fost prosti care au murit inainte? sectele sunt aparute din mandria unui om care nu vrea sa se supuna unor reguli; de ce protestati, impotriva cui protestati? nu are logica secta voastra asa-i?

| sofisis a răspuns:

Eu am fost la slujbe penticostale.
Mi s-a facut frica la un moment dat. Cand au inceput toti sa murmure si sa planga si sa tipe cand se rugau.m-a luat o spaima interioara, nicidecum liniste, asa cum trebuie sa iti aduca un lacas de cult.
Plus ca nu sunt de acord cu faptul ca minimizati niste fapte ale unor oameni doar pentru ca asa vreti voi. Asta apropo de faptul ca penticostalii nu cred in sfinti.
Cu atat mai mult mi se pare aberant sa nu te rogi la fecioara Maria, care, dupa biblie, a fost aleasa de insusi Dumnezeu pentru a-i purta fiul. Deci pentru voi asta e nimic sa inteleg?
Apoi, nu mi se pare ok ca oamenii care predica sunt oameni normali, luati de pe strada. Nici cu preotii ortodocsi nu le am. Mie cei mai ok ca si apropiere de divinitate mi se par preotii catolici. Ei intr-adevar isi dedica viata credintei si rezista oricarei tentatii lumesti.
Sunt prea multe neconcordante in religia penticostala si faptul ca va aparati atat de vehement credinta iar mi se pare aberant si absurd. Ce va pasa de ce cred ceilalti? Pe noi ne doare undeva de celelalte religii?
Pentru ca spre deosebire de ce spui tu acolo, e fix invers. Nu noi avem ceva cu voi...ci voi cu noi.
Se crede ca e "calea cea buna", asa cum pui tu in ghilimele pentru ca, crestinismul a fost practicat asa din cele mai vechi timpuri si in general tot ce e "obicei" e mai bun.
Eu ti-am vorbit din experienta mea personala in ceea ce priveste biserica penticostala.
A si da, botezul...o Doamne botezul. Dubios e putin spus. Poate are mai multa logica prin faptul ca si Iisus s-a botezat adult fiind dar pe de alta parte, daca imi aduc eu bine din religie, fiecare om mosteneste pacatul orininar (cel comis de Adam si Eva) iar motivul botezului e pentru a se sterge acest pacat si a lasa sufletul nou venit sa o ia de la 0, cum s-ar spune. Nu cred ca e mai bine ca pana la 20 de ani sa beau, fumez, fac sex, injur, fur, bat, omor etc. si la 20 ma destept dintr-o data, ma lepad de Satana, ma scufund de 3 ori in apa, imbracata in alb sa-mi mai vada si toata biserica desuurile ...si GATA. Sunt un om de toata isprava.Eu nu asa vad lucrurile.
Ca si concluzie : credinta este o chestie de preferinta. Si este de preferat ca ea sa fie strict intre tine si Dumnezeu si nu trambitata pe la nu'sh ce biserica.

| Jardelin a răspuns:

Hey... te crezi desteapta? Ti se pare ca ortodocsii si catolicii au ceva cu alte religii "gen protestantii si neoprotestantii"? Dar tu stii cu ce se maninca penticostalismul demonic de care apartii?

Stii in ce secta oribila te-ai bagat? Fugi de acolo cit mai ai timp! Nu mai sta, esti IN-SE-LA-TA! Ai auzit? Iti pierzi sufletul!

Uite aici niste clipuri pe care nu cred ca le-ai vazut. Uita-te cu atentie! Tu chiar ti-ai dori sa faci parte din gruparea asta dezaxata si diavoleasca?

Vorbirea in limbi pe care penticostalii o practica:

http://www.youtube.com/watch?v=g6how8Sp4jg

http://www.youtube.com/watch?v=cQ4114XO-Xo

http://www.youtube.com/watch?v=Hm_NNLZiusg

Manifestari ciudate care nu au nimic in comun cu Biblia si crestinismul:

http://www.youtube.com/watch?v=AvEU7cpr9PQ&list=PLE20F7689253301D2

http://www.youtube.com/watch?v=1SgByE0pX1M

http://www.youtube.com/watch?v=srHzQz1xRS0

Sper ca videoclipurile de mai sus te vor face sa reflectezi putin la cultul penticostal pe care il adori si il iubesti atit de mult! Asta este adevarata fata a lor.

Ei vor pune stapinire pe mitea ta si vei ajunge sa-l slujesti pe diavol de fapt, nu pe Dumnezeu!

| Ioanantonia explică (pentru Jardelin):

Dar nu m-am bagat asa am fost dintotdeauna. Eu sunt luterana si da vin si la biserica lor. Crede-ma tu nu stii cu ce se mananca..chestiile alea nu se intampla unde am fost eu.

| Jardelin a răspuns (pentru Ioanantonia):

Draguta de tine! Esti tare simpatica asa cum presupui tu ca nu stiu cu ce se maninca penticostalismul! Tare mi-e frica de faptul ca s-ar putea sa stiu mai multe decit tine. Stiu foarte multe, si cunosc si o gamada de oameni penticostali, si pastori penticostali, stiu si programul saptaminal de la biserica daca te intereseaza, am stat penticostali cu la masa chiar cu pastori, am fost in casa lor si am relatii, as putea spune ca saptaminale cu ei.

Iar daca la biserica unde te duci tu nu se intimpla timpeniile pe care ti le-am aratat in clipuri, nu inseamna ca penticostalii mioritici sint mai sfinti decit aia brazilieni sau americani. Sint doar ceva mai retinuti in manifestari penibile, necrestinesti si ne-biblice, dar stai linistita mai devreme sau mai tirziu se vor contamina si ei de aceste practici diavolesti. Deja bolboroseala dementa, deliranta, si draceasca pe care eu denumesc vorbirea in limbi se practica pe scara larga in toate bisericile penticostale din Romania. De asemena se practica si rugaciunile isterice colective, care nu sint altceva decit o pshihoza mistica in masa.

| Ioanantonia explică (pentru Jardelin):

Eu sunt protestanta, nu merg la biserica lor din obligatie fata de religia mea. Stii care e chestia? Ca Dumnezeu a spus clar ca nu accepta idolatrizarea in Biblie, de ce crezi ca a ascuns oasele lui Moise dupa ce a murit? Pentru ca poporul evreu idolatriza foarte mult. Nici chiar ingerii nu au acceptat idolatrizarea si au spus : noi suntem ca si voi supusii aceluiasi SINGUR Dumnezeu. Nu conteaza ca te rogi la persoana din icoana, conteaza ca o faci din moment ce Dumnezeu a spus sa nu incercam cu mainile noastre pacatoase, intr-un mod "artistic" sa ii reproducem Divinitatea. Domnul sa te binecuvanteze.

| KhludCiprian a răspuns:

Am fost ortodox pentru 15 ani si am fost protestant pentru 15 ani (si acum sunt ateu), pot sa zic ca in general ortodocsii (sau catolicii) n-au nimic cu protestantii. De obicei preotii au si acestia o au din diferite motive si ei instiga oamenii cu minciuni: "protestantii scriu Iisus cu 1 I si inseamna magar", sau "adventistii si martorii lui Iehova sunt culte si este incest in masa", si lucruri de genul. Ortodocsii tipici au probleme cu fanatismul unor protestanti si cu ideea ca nu ai voie sa bei, sa dansezi, sa te uiti la televizor, etc. La final trebuie sa zic ca si protestantii sunt in parte de vina dat fiind ca sunt pastori protestanti ce instiga impotriva ortodocsilor, spunand ceva de genul: "ortodocsii sunt idolatri ca se roaga la icoane si sfinti" si anumiti protestanti sunt "agasanti" pentru ortodocsi deoarece sunt tot timpul alertati cat de "rataciti sunt". Am avut prieteni din toate ramurile (eu fiind baptist in cei 15 ani) intre care catolici (ce m-au invitat la intalnirea tinerilor din Iasi, un eveniment minunat), adventisti, penticostali, fratele meu (tot baptist) s-a casatorit cu o sotie crestin dupa evanghelie, etc. La final ce pot sa zic, cred ca multe dintre conflicte nu-s ale protestantilor tipici cu a ortodocsilor tipici, ci a ortodocsilor instigati contra protestanti instigati. Unii zic ca "nu pastrezi traditia stramoseasca", altii zic "voi idolatrilor". La final, atat ortodocsii, cat si catolicii sau protestantii sunt aceeasi religie, adica crestinism, deci intrebarea ta trebuia formulata: "ce aveti cu alte confesiuni".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau să te judec sau să te jignesc, dar nu trebuia să postezi o asemenea întrebare; nu numai că prin felul cum te-ai "răstit" la fraţii tăi ortodocşi şi catolici, vei provoca divergenţe, dar şi prin ceea ce ai afirmat. Tu trebuie să arăţi lumii bunătatea lui Hristos, să arăţi cum este El şi cum poate schimba inima oricui se lasă "şlefuit". Nu-L mai asocia cu religiile, inima noastră trebuie să aparţină lui Isus Hristos nu unei confesiuni anume. Crezi oare că doar penticostalii, baptiştii sau ortodocşii vor ajunge în Rai? Nu! Dumnezeu nu te va întreba ce religie ai avut, ci cât de mult ai putut iubi când ai fost ocărât şi batjocorit. Iubeşti tu necondiţionat?

Ascultă asta te rog, îţi va plăcea: http://www.facebook.com/....../photo.php

Audiţie plăcută draga mea, Domnul să te binecuvânteze!

| Ioanantonia explică (pentru anonim_4396):

Este foarte adevarat ..Isus a zis : Toata lumea este bineprimita la masa Tatalui meu..pagani,romani..toata lumea. Ce religie esti btw?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Este mai puţin importantă religia. Isus este Mirele nostru drag şi asta e cel mai important, mai important chiar şi decât religia în sine.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dumnezeu nu te va întreba ce religie ai avut, ci cât de mult ai putut iubi când ai fost ocărât şi batjocorit" - Numai atunci trebuie sa iubesti, cand esti ocarat si batjocorit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Nu, dar atunci e cel mai greu să iubeşti, am dat un exemplu. Atunci când cineva îţi dă o palmă, instinctul îţi spune să îi dai şi tu o palmă înapoi, deşi îi poţi zâmbi sau îl poţi îmbrăţişa. Dacă ai fi înşelat de soţia ta cum ai reacţiona? Ai da uitării toate clipele petrecute împreună, părăsind-o? Eu aş iubi-o mai mult. Asta înseamnă dragoste necondiţionată.

| Ioanantonia explică (pentru anonim_4396):

Isus a zis ca atunci cand cineva iti da o palma sa intorci si celalat obraz. Si a mai zis si sa fim vicleni ca vulpea si blanzi ca mieii. Inainte de a actiona teebuie sa ne gandim de 1000000000 inainte si sa ne punem intrebarea : Ce ar face Isus?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Aşa-i.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrucat ne-ai judecat, Dumnezeu nu maii are ce face decat sa-ti spuna; ai judecat pe altul, eu nu mai am ce face intrucat te-ai ridicat mai presus de mine si mi-ai luat locul.si satan a facut asa, si nu s-a mai gasit loc pentru el.in ceruri.tu vei avea, judecand pe ceilalti?

| gingergirl1 a răspuns:

Nu sunt ortodoxa dar lasa laughing
Si eu sunt de parere ca icoana e chip cioplit dar...straight face
Am avut saptamna trecuta religie (fiind prima ora luni, am zis sa asist si eu la orele de religie pe langa biserica si scoala duminicala happy ca poate mai invat si eu ceva nou thinking
Era o lectie"Icona-Fereastra spre rai" Si din cate zicea doamna ei, ortodoxii, nu considera icoana ca fiind chip cioplit ...Cica cand se roaga se uita ea si se gandesc la Isus.In fine,acum femeia chiar e foarte draguta,vorbeste calm,ne explica,a facut facultatea de teologie si sotul ei e popa,deci le are laughing Doar ca am contrazis-o cu ceva odata laughing Cel mai mic fiu al lui Iacov a zis ca e Iosif cand era de fapt Beniamin (fiul sau si al Rahelei happy -cel mai mic,dupa ce l-a nascut pe Beniamin Rahela a murit ca era batrana,ok hai ca am dat'o in alte chestii laughing
Ma rog, ma bucur ca te duci la biseica penticostala, pentru ca sunt oamneni cu frica de Dumnezeu, matsa mea este(a fost) de la penticostali dar marintandu-se cu unghiul meu acum merge la biserica baptista happy si nu e mare diferenta
Si aici sa stii ca ai dreptate! Foarte multi oamneni ii "lauda"pe toti "sfintii", in primul rand doar Isus a fost SFANT dar nu ai cum sa le schimbi mentalitateawinking

| Ioanantonia explică (pentru gingergirl1):

Si tu esti penticostala, nu? laughing eu fac orele de religie si mi se par aberante rau. Fac ceva doar pentru ca asa le zice traditia..nu se documenteaza de loc.

| gingergirl1 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Nu,eu sunt baptista big grin

| dragos38 a răspuns:

Din curiozitate, m-am mai uitat sa vad ce intrebari mai circula pe acest sait ''Religie''= credinta in zeii/Ioanantonia toate religiile inclusiv (crestinismul)initial au fost niste secte minore/si se inchinau la niste fiinte imaginare(zeii) au deformat realitatea vietii in care traim/mai mult atacand si stiinta spunand ca vine de la diavol,alta inventie a unor salbatici / Obiceiurile voastre mi se par eronate/eu as zice noastre, toate obiceiurile noastre sunt eronate(stupide)pupatul cadavrelor,asa zise ale unor sfinti,detinerea(cica)a adevarului absolut de catre o secta sau alta, inchiarea la icoane cica facatoare de minuni, si alte prostii/asta este intoxicarea de mii de ani, cu tot felul de vrajeli si abureli/daca exista o inteligenta universala, nu are nimic de aface cu religiile care au fost inventate de oamenii primitivi/

| Swan39 a răspuns:

Deci tu mai întâi întrebi: "am o intrebare pentru ortodocsi si catolici. Ce aveti cu celelalte religii?" ca mai apoi să spui: "Mie mi se pare din start ca fac o greseala, aceea fiind mandria, deoarece se considera ei cei drepti. Obiceiurile voastre mi se par mai eronate [...]" Te cam contrazici singură. Şi tu, ca şi cei ortocşi sau catolici, credeţi că religia voastră e cea corectă şi adevărată. Încă o dovadă că religia e o totală aberaţie unde fiecare şi-a scris propriile reguli, după propriile credinţe, dorinţe, amăgiri etc...

| Everestcompany a răspuns:

Eu sunt ortodox, dar nu am mai fost la biserica de vreo 13-14 ani (la biserica ortodocsilor). Dar, in schimb, in urma cu 3-4 ani, am fost la biserica la penticostali timp de cateva luni, si mi-a placut enorm de mult. Mergeam pentru o fata, care era din alt judet. Dupa ce ea nu a mai fost impreuna cu mine, nu m-am mai dus la biserica. Dar stiu ca mi-a placut foarte mult. Este unul dintre cele mai frumoase locuri in care am fost vreodata. Plus ca am o parere foarte buna despre penticostali. Sunt uniti, nu ca si ortodocsii, care, dupa ce ies de la biserica, incep sa critice vestimentatia altora. Mai rar asa bunavointa si maniere cum am vazut la penticostali. Sper sa ma mai duc, sa am motivele necesare. In acest moment, sunt foarteeeee departe de ceea ce tine de cele sfinte.

| Ioanantonia explică (pentru Everestcompany):

Du-te,iti recomand. happy

| Everestcompany a răspuns (pentru Ioanantonia):

As vrea sa ma duc, dar nu stiu cand si daca voi face acest pas. S-au schimbat prea multe lucruri in ultimii ani. Multumesc pentru sugestie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Everestcompany):

Inseamna ca cunosti alti penticostalilaughing
nu-i bai eu is din familie penticostala, infine sunt satanist (ti-ai dat seama) insa nici acol nu e colt de "rai"

| Ioanantonia explică (pentru anonim_4396):

De ce esti satanist?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Motive diferite si diverse nu am timp sa le dezvolt si sa intr in polimici aci.

| Ioanantonia explică (pentru anonim_4396):

Nu negi existenta Unui Dumnezeu? Dar Il ataci pe El.

| bluestrawberries a răspuns:

Sunt ortodoxa. Nu ne inchinam la idoli. Cine zice ca icoanele sunt idoli sau unde scrie asta? Ortodoxii si catolicii nu cred ca au ceva cu celelalte religii, cred ca e invers. Mereu cand am intalnit un protestant sau neoprotestant a incercat sa ma convinga ca doar ei urmeaza calea cea dreapta si daca nu ma botez la ei nu o sa ma mantuiesc. Ei spun ca traiesc viata dupa Biblie dar o traiesc dupa o Biblie incompleta si cu destul de multe greseli, cred eu. Biblia adevarata are 80 de carti, nu 66. Stiu ca la religiile astea primesti botezul. Dar botezul cum se face? Auzisem ceva de botezul cu Duh Sfant.

| Silviu9835 a răspuns:

Noi nu ne inchinam la cip cioplit! ATENTIE! Nu face confuzii de genul asta. Crestinii nu se inchina icoanelor, adica obiectului propriu-zis ci se inchina celui ce este reprezentat in icoana respectiva.

| Ioanantonia explică (pentru Silviu9835):

Porunca a 2-a spune clar prietene.

| Silviu9835 a răspuns (pentru Ioanantonia):

Această poruncă nu ne învață numai să nu ne rugăm la dumnezei străini și să nu îi chemăm în ajutor, însă nici chipuri să nu facem în cinstea lor și nici jertfă sau slujbă să le aducem.Atunci cand ne inchinam icoanei si o cinstim nu ne inchinam lemnului sau materialului din care este facuta, ci il cinstim pe cel pictat in icoana.

| ms3y a răspuns:

Eu sunt ortodox, merg la catolici si am prieteni buni neoprotestanti.Intr-adevar e gresita atitudinea celor care spun de confesiunea lor ca e cea buna
Pana la urma mergi unde il simti pe Dumnezeu
Si chestia cu icoanele nu au legautra cu porunca a doua
Ca sa te lamuresti citeste in Exodul 25, acolo Dumnezeu ii porunceste lui Moise sa construiasca un templu.