| Genesis2014 a întrebat:

O lege dată de Yahweh poporului său este pe cât de simplă, pe atât de inumană:
dacă evreii atacă o cetate şi locuitorii ei se predau, aceştia vor scăpa doar cu plata unui bir (sau taxă de protecţie, cum se numeşte astăzi).
Dacă totuşi acei oameni refuză să plătească şi aleg să-şi apere casele şi familiile, evreul trebuie
să asculte porunca lui Yahweh: „Să loveşti cu ascuţişul sabiei pe toţi cei de parte bărbătească din ea. Numai femeile şi copiii, vitele şi tot ce este în cetate, toată prada ei să o iei pentru tine şi să te foloseşti de prada vrăjmaşilor tăi, pe care
ţi i-a dat Domnul Dumnezeul tău în mână. Aşa să faci cu toate cetăţile care sunt foarte departe de tine şi care nu sunt din cetăţile popoarelor acestora. Iar în cetăţile popoarelor acestora pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le dă în stăpânire,
să nu laşi în viaţă nici un suflet; ci să-i dai blestemului." (Deuteronomul 20:13-17)

Intrebarea este : Acesta este Dumnezeu iubirii? care indeamna la crime in masa( ilogice ) violuri,etc. Biblia asa il descrie destul de CLAR,oricat ar ascunde acest lucru popii,pastorii, predicatorii si toti traditionalistii religiosi!

12 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Cica sa nu comparam moralitatea si cultura oamenilor din trecut cu cea din prezent, timpuri si repere diferite, bla bla bla; vai, dar cum!? parca pentru dumnezeu un secol/mileniu (sau cat era) e o secunda, plus ca e atotcunoscator, ce e dubios e ca vinul de la impartasanie e putin si crestinii ajung la el destul de rar si la sfarsitul slujbei, de obicei, dar sunt beti tot timpul. thinking

| Genesis2014 explică (pentru Mădă0611):

OK! Sa spunem ca moralitatea din trecut nu e aceeasi cu cea din prezent.
DAR -te intreb : Dumnezeu este acelasi? sau si el s-a schimbat dupa om?
Atunci,, indemna ''ca sa-ti folosesti ascutitul sabiei si acum NU?
Repet : este schimbator? Dumnezeu care este inteligenta si forta suprema in univers poate sa fie schimbatoare?
SAU de fapt interpretarile de Dumnezeu a acelor salbatici evrei au fost false! Daca aplici logica vei descoperii ceva! incearcă! nu pentru mine -pentru TINE!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Genesis2014):

De ce nu citesti atent, mai ales cand e scurt raspunsul? rolling eyes

| Genesis2014 explică (pentru Mădă0611):

Ok. am inteles gresit!

| sublime89 a răspuns:

Mi-aduce aminte de Allah. Se vede ca sunt frati.

| Kalla a răspuns:

Tu nu esti nimeni si prin urmare nu ai dreptul sa-L judeci pe Dumnezeu? O sa plangi cand o sa-ti vine randul sa fii judecat\a.Cine te crezi sa judeci? Parca erai ateu, judeci ceva in care nu crezi?

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns (pentru Kalla):

Daca nu crezi in basmele cu zmei asta nu inseamna ca nu ai voie sa faci caracterizare de personaj.

Daca nu crezi in ce spune Biblia nu inseamna cu nu ai voie sa ii faci caracterizare Lui Dumnezeu.

| Genesis2014 explică (pentru Kalla):

TU dacă te consideri,,nimeni'' asta nu inseamna ca toti intra in aceeasi categorie cu TINE!
Retine un lucru : intr-adevar TU ești prea,,mic''pentru un,,razboi''asa de mare!
Bălăcăresti pe acolo că cine ma cred de,,judec''.De ce cei cu mintea ingusta ca a ta inteleg gersit aceste lucruri? Orice om din aceasta lume are tot dreptul si chiar obligatia morala sa-si puna intrebari din absolut orice domeniu! Doar un limitat poate sa afirme ca,dacă cineva,,incalcă''dogmele bisericesti este,,altceva''decat ceilalti oameni!
DA este,,altceva'' fiindca isi pune intrebari nu ca,,ceilalti'' care mintea le vegetează si viseaza la tot felul de snoave jidănesti,care ameninta că dacă nu crezi,IAHWE (Dumnezeul idaic cu barba ce sta pe un tron de foc) te va,,bate'',schingiui,'ameninta,pedepsii,etc. si totusi te intreb cu mintea ta ingusta : Unde mei este iubirea?
Daca Dumnezeu este ataotputernic (și este DAR cel adevarat,NU mitologic )cum de are puterea limitata si nu poate,,indrepta''lucrurile,decat doar prin,,pedepse'',crime,amenintati,etc.
Stiu că pentru tine este greu de inteles,dar sa stii că, chiar si pentru limitati mai este o șansă -și aceea li se apare doar dacă vor ei inșiși, dacă NU, se vor bălăcii in aceeasi mocirla dogmatică inventată de niste inculti sălbatici de acum mii de ani! Si asta nu zic ca sa te,, judec'' ci doar să te scot din peșteră :http://www.youtube.com/watch?v=UlYl6lJSsqU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai schimbat numele si o iei de la capat.pai ia-o.de la cap-at.succes.

| Kabuto79 a răspuns:

Yahweh e un zeu al razboiului... un dictator. nici de cum un zeu iubitor cum il descrie biblia.

| Genesis2014 explică (pentru Kabuto79):

Stii destul de bine că biblia il descrie pe YAHWE ca fiind Dumnezeu!
Te intreb la cine se inchina iudeo-crestinii?

| Kabuto79 a răspuns (pentru Genesis2014):

Despre iudeo crestini nu stiu prea multe dar stiu ca dumnezeu inseamna ZEUL MEU ( daca nu ma insel ).