| RAY a întrebat:

O mare intrebare acuma de paste cred eu este ce este un crestin,desigur multi vor spune cei ce cred in iisus,dar oare e destul sa crezi sa fi numit crestin,si farisei credeau in dumnezeu,eu cred ca crestini nu exista si discutile astea de pe TPU sunt inutile,iisus spune vrei sa ma urmezi du-te lasati parinti,fratele,sora, vindeti tot si urmeazama da pai papa ar face asta sau vreun pastor, preot, adevarul e ca crestin a fost iisus, in matei scrie daca incalci o porunca ai incalcat toata legea lui dumnezeu una singura

20 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nici eu nu cred ca exista, de asta uneori ma enerveaza nesimtirea lor, a celor care pretind ca sunt, dar bine ca exista scuze, oamenii sunt neputinciosi si exista draci, nu sunt ei de vina. oh go on

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Ai trecut vreodata prin ochii morti?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

De cateva ori, cel mai recent a fost acum vreo 6 luni, de ce?

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Ai vrut pentru o secunda sa crezi ca exista ceva dincolo?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Imi doream inainte ca dupa moarte sa pot calatori prin univers, sa vad ce forme a luat viata pe alte planete si cum arata alte corpuri ceresti, chiar ziceam ca o sa imi folosesc subconstientul pe post de mp3 player, trance, mult trance, de ce intrebi?

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Nu gasesc ratiunea, logica existentei noastre terestre adica te nasti si aia greu, suferi, traiesti greu apoi mori vesnic practic fara nici un sens

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

O cauti degeaba, nu exista, suntem ca nisipul, am fost purtati de "apa" pana am prins o forma, pe care o s-o pastram doar un timp.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Te-ai impacat cu idea asta de tot sau mai lasi o posibilitate?

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Te-ai culcat

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Da. Pentru natura suntem toti la fel, existenta sufletului e nenecesara, iar daca exista vreun zeu "iubitor" si "inteligent", n-am nevoie de asa ceva, ca sigur nu e iubitor sau inteligent.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Cum tot dai de moarte tu ai spus asta, ai vrea sa mori sau sa traiesti?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Sa plec odata. laughing O mai lungesc ca imi place natura, imi plac florile, tot fac rost de unele noi si vreau sa le vad inflorite, dar oricat as lungi-o, tot acolo o sa ajung, deci mi-e tot una.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Poate daca vei muri cand vei vi ingropata va creste o planta pe mormantul tau cum ai substante nutritive eu parca asa am inteles sau cenusa nu stiu, nu isi doresc sa mori si asa suntem putini ateii

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Vreau sa fiu incinerata, dar slabe sanse, am inteles ca doar la bucale se poate, de parca greu e sa dai foc cuiva. devil

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Isi doresc ardere placuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti "bun" la limba romana da' eu nu am inteles nimic. Pa pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfect simplul cuvant, ''crestin'', ma terifia. atatia crestini care mi se impun, atatia atei care mi se impun...

| casian_6565 a răspuns:

Credinta fara fapte este moarte crestinii trebuie sa si iubeasca aproapele si sa faca fapte de milostenie acesta este crestinul adevarat

| CaDet10000 a răspuns:

Un crestin este cel ce crede in isus cum scriem noi cei cu papa desi sunt ateu. 2 de i la isus sefolosesc doar pentru ca ortodoxii au fost gelosi ca noi avem papa si au avut si ei nevoie de acea: amprenta asupra societatii. a fi crestin inseamna sa crezi fara dovezi, de ce? pentru ca toti o fac. Desi sunt ateu sa o luam asa: Dumnezeu e ala bun si mare, de fapt nu el e: ala mega bun si mega mare, ce iubeste pe toti si pe toate, daca pacatuiesti se faca ca dracu i-a lopata si te arunca in iad? nu, el e cel mega bun si mega mare si iubitor a toate si a tot. El parca nu era ala rau ci Satana. ce e un crestin? intreaba unul, iti va zice :cel care crede in Dumnezeu, unii: -||- si cred fara motive. Nu exista alte definitii decat cei cu sufletul la Dumnezeu fac acolo compuneri de romana cu epitete si bla, bla-uri. De ce nu exista alta definitie? pai daca l-am vedea pe dumnezeu am avea alte definitii. Religie e un subiect prea vast pentru TPU. Nu am sa ma prefac desi speculez, si am dreptul la asta: esti din 89? pai si atunci cum ai fi prof de psihologie, trebuie sa fi a 9-a, 10-a maxim daca nu la profil de filozofie sau teologie. Acum ar trebui sa ai 25 de ani, si eu mi-am pus alta data si cam peste tot o fac, dar pentru curiozitatea mea, si nu ma judeca. Esti la liceu? sau nu?

| Rebeca_Maria_1996 a răspuns:

E clar ca multi se feresc de întrebări de genul acesta. Mulţi cred in Dumnezeu. Pana si dracii cred si se înfioară. Tu cred ca nu ai inteles de fapt ce inseamna creştin. Ucenicii lui Isus au fost numiti asa pentru ca au vazut ca il urmează pe El. Nimeni nu e vrednic de cer. Ai dreptate...dar asta înseamnă ca nimeni nu poate ajunge in Rai?!? In Biblie scrie ca toţi care cred si il urmează pe Isus sunt socotiţi neprihaniti, fără plata. Asa ca..nu te aştepta ca vreun om sa fie fara păcat.