| Dorugar a întrebat:

Plecand de la realitatea istorica precum ca religia crestina si ortodoxa, a plecat de la Sf. Constantin cel Mare si nu de la Dumnezeu, ii intreb pe ortodocsii care cred ca preotii lor au HAR, de la cine au primit preotii acest HAR "divin"?
Nu de alta dar religia crestina nu a purces de la Dumnezeu si Acesta nici nu a confirmat niciodata ca a dat har preotilor crestini?
Sa fi primit preotii crestini harul divin de la Constantin cel Mare care si-a ucis sora si cumnatul si pina si propriul sau fiu?
Pai cum sa va deie Har cineva care a incalcat porunca sa nu ucizi?
Nu cumva harul acesta este Harul Dumnezeului Veacului Acesta, cel numit si Satana?
Nu de alta dar si Isus din Nazaret spunea despre preoti ca sunt slujbasii MAMONEI adica a Diavolului, asa cum vedem in Biblie in Matei 6:24?
Rog raspunsuri serioase si la obiect!

3 răspunsuri:
| AdiTorrent7 a răspuns:

Daca ai fi sincer ai recunoaste faptul ca imparatul Constantin NU A INFLUENTAT CU NIMIC religia crestina. Crestinismul avea deja 300 de ani de existenta si se raspandise deja in toata lumea, astfel ca nu putea un lider politic sa schimbe Biserica, Biserica ce a platit cu sangele a sute de mii de martiri DREPTUL DE A RAMANE LIBERA IN FATA PRESIUNILOR...

SFANTA SCRIPTURA arata limpede faptul ca Mantuitorul A INTEMEIAT PREOTIA, si nu invers...

| sublime89 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

De ce s-au transformat crestinii din asupriti in asupritori, mai ales incepand cu perioada lui Constantin cel Mare? Nici nu se compara numarul de crestini martiri de pana in secolul 4, cu numarul oamenilor omorati de crestini de atunci si pana in prezent. Cu ce au dovedit crestinii ca sunt mai buni decat fostii lor asupritori?

| Dorugar explică (pentru AdiTorrent7):

Ha ha ha! Cata lipsa de cunostinte elementare, tipica cuiva care doar CREDE dar NU STIE nimic!
Ce spui tu nu era RELIGIA crestina ci era SECTA crestina a RELIGIEI Mozaice! si asta este o mare si o esentiala diferenta. Nici macar apostolii lui Isus nu au avut religia crestina, asa ca tot ce au scris ei era scris NU pentru crestini ci pentru Mozaicii din secta Nazariteanului.
Cand vad cat de neinformati sunteti in era informatiei zau ca-mi vine sa va trimit in evul mediu intunecat, ca acolo in intunericul mintii va e voua locul!

Martirii de care zici tu NU erau de religie crestina, asa ca biserica crestina nu a platit niciodata nimic, nici macar pentru milioanele de crime pe care le-a comis ca sa dovedeasca celor care stiu si inteleg ca miile de ruguri aprinse de ea, dovedesc ca ea NU este religia iubirii si este religia Dumnezeului Veacului acesta, adica Biserica Satanei!
In primul rand scriptura de care zici NU este adresata crestinilor ci doar iudeilor, Isus habar nu avea de voi crestinii si daca stia ca existati, el in calitate de RABIN al religiei mozaice va numea gojimi asa cum va considera si astazi toti rabinii! (gojim=fiinta spurcata) In aceste conditii in care el era RABIN cum sa infinteze el Isus preotia? Crezi ca a innebunit, sau l-ai vazut tu ca s-a convertit la crestinism cand era rastignit pe cruce?
Nu mai vorbi prostii ci studiaza Biblia in contextul ei natural si nu in cel mincinos in care au pus-o crestinii carte au FURAT-O de la religia mozaica tocmai din cauza ca ei nu au avut vreun Dumnezeu sa le-o inspire!