| anonim_4396 a întrebat:

Oameni de stiinta erau si pe timpul faraonilor egipteni. Pentru ca sunt mult prea multe coincidente precise plecand de la fizica cuantica si astrofizica NU cumva este MAI DEGRABA o IGNORANTA si o INCAPATANARE a oamenilor de stiinta de a nega existenta lui Dumnezeu decat a o confirma in defavoarea existentei si fericirii lor eterne?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Oamenii de stiinta NU NEAGA existenta lui Dumnezeu, cei care se autointituleza oameni de stiinta neaga pe Dumnezeu, este o mare diferenta.

| sir sanjei a răspuns:

Pai orice existenta trebuie demonstrata fizic.
Pana cum nu a fost confirmata de oamenii de stinta existenta zeilor.
Ignoranta le apartine celor care se roaga zeilor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru sir sanjei):

Lucrurile din jur vorbesc de la sine. Complexitatea lor, ordinea, perfectiunea, echilibrul care exista, sunt multe detalii, ar fi foarte lung raspunsul daca as mentiona chiar si o mica parte din acestea, generalizez doar: legile care exista, fenomenele, lucrurile subatomice (gravitatia, lumina, temperatura, materia), arata clar existenta unui Creator al acestor lucruri. Chiar si de ar fi aparut prin Big-Bang, fara o indrumare clara, fara legi, doar asa random, ce sanse sunt sa vina in existenta tot ceea ce se afla. La cate detalii sunt, precum legile, complexitatea lucrurilor, imagineaza-ti ca bagi la Lotto sute de mii de bilete (poate exagerez, un numar mare oricum), si le prinzi pe toate, cam asa sanse sunt ca din prostie sa rezulte ceea ce putem admira in prezent in natura, spatiu etc. Cred ca descoperirile stiintifice graiesc de la sine, daca vrei sa te convingi, cerceteaza in detaliu spatiul, anatomia, fizica, biologia, si avand in vizor atatea detalii, intreaba-te si tu, ce sanse sunt ca prin procese random, din prostie, sa se ajunga la lucruri inteligente, chiar la fiinte cu ratiune, sentimente, ganduri etc. laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

„ si le prinzi pe toate" - in acelasi timp sau consecutiv.

| AndreiH1988 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Creatia nu are legatura cu zeul tau.Linisteste-te.
Confundati marfa cu ambalajul.

| sir sanjei a răspuns (pentru VelaJohnny):

Imensitatea universului ar trebui sa fie un raspuns.
Sunt peste 200 de miliarde de galaxii in universul descoperit.
Fiecare galaxie are intre 10.000.000 si 1.000.000.000.000 de stele.
Probabilitatea, ca dintr-un accident sa rezulte viata asa cum o cunoastem noi, este destul de ridicata tinand cont de imensitatea universului!

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Dar de catre asa zisa "stiinta" nici n-a putut fi infirmata existenta lui Dumnezeu. Aici este marea durere pentru asa zisii oameni "de stiinta". Faraonul a negat cu incapatanare pana nu a mai fost nici el si nici oamenii lui. De fapt Dumnezeu permitandu-i Diavolului care "i-a blocat ratiunea" lui Faraon, ca Dumnezeu sa isi creeze ocazia de a face toate acele fapte de putere in fata lui faraon pana l-a nimicit complet in Marea Rosie. Asa face si azi Dumnezeu cu asa zisii oameni "de stiinta" si guvernarile. Armaghedonul e aproape. Lucrarile de putere ale lui Dumnezeu astazi sunt: viata, frumusetea din natura, coordonarea corpurilor cosmice vizibile prin telescop, posibilitatea telecomunicatiilor, electricitatea, universul microscopic. happy

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Omul abia "a deschis ochii" si zice: "Nu exista Dumnezeu! am un dumnezeu mai bun! Se cheama Probabilitate sau Hazard sau Noroc, care in generozitatea lui a facut sa apara miliardele de galaxii si chiar viata pe Pamant! DAR ce rau este cand un terorist sau o boala datorita Hazardului "cauta" sa-mi faca rau! O fi rau sau o fi bine?"

| sir sanjei a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul exista pe pamant de zeci de mii de ani!
Unii au deschis ochii, alti inca ii tin inchisi si isi imagineaza spirite si zei.
Zeul de care vorbesti tu, despre care crezi ca a creat universul si oamenii nu exista.
Daca ar fi existat nu ar fi avut nici o problema in asi arata fata!

| VelaJohnny a răspuns (pentru AndreiH1988):

Mai bine zis „confund marfa cu producatorul" laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru sir sanjei):

Chiar si asa, doar documenteaza-te despre ce ti-am zis mai sus, sa vezi toate detaliile care intra in joc. Eu nu sunt la concluzia ta, ca e ridicata sansa de mase de accidente fericite in lant.

| anonim_4396 explică (pentru sir sanjei):

Dumnezeu nu-si arata fata pentru ca astfel ar face un bine omului pe cand Diavolul l-a provocat si i-a zis: "Ia nu mai fa nici un bine in mod vizibil omului ca venind de la Tine si ai sa vezi ca nici un om nu te va iubi si nu va cauta sa respecte toate legile Tale date de Tine omului." Iov 1. Deci voi ignorati procesul dintre Dumnezeu si Diavol si aveti asteptari nerealiste cu privire la Dumnezeu. Vechimea omului e de 6000 ani. Asa zisele zecile de mii de ani de istorie umana sunt adaugate artificial. Acele oase au putut apartine unor specii de maimute disparute de zeci de mii de ani. Am zis ca cu tehnologia de azi umanitatea "abia a deschis ochii" pentru a explora in profunzime natura si Universul.