| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii alearga dupa fericire. De dimineata pana seara se straduiesc sa fie fericiti. Fac sacrificii uriase pentru asta. Si sunt fericiti?

19 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu știu despre alții dar eu sunt genul de om care e fericit din aproape orice și foarte rar poate să mă facă ceva tristă (dar și când reușește...).
I am living on the edge.

| Esperança a răspuns:

Sunt fericiti dintr-un anumit punct de vedere, adica cel material, dar din punct de vedere spiritual sunt morti si cu sufletul gol si pustiu.

Cred ca cuvintele din aceasta cantare spun tot:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zo3J5ywv570#!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

De obicei nu, multi stresati cu rutina zilnica uita sa mai fie fericiti.

| Paulla a răspuns:

'Nu ve fi niciodată fericit dacă încerci să aflii în ce constă fericirea. Nu vei trăi niciodată cu adevărat dacă încerci să cauţi rostul vieţii.' Albert Camus.

| harciog a răspuns:

Poate ei nu realizeaza ca simpla alergatura dupa ea ii face fericiti.Stresati dar fericiti.Eu nu mai am nici o speranta de a o atinge, pentru ca nu mai alerg dupa ea.Doar pentru sport, atit.Tot ce-i bun in mine imi dau seama ca o sa fie mereu exact acolo unde o sa fiu si eu.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu! Doar mana Domnului poate aduce fericire, nici bani nici curvele nu aduc fericire vesnica! oameni alearga dupa fericire dar nu stiu unde sa o caute big grin

| ateu123 a răspuns:

In Romania poti alege non stop nu cred ca te simnti fericit cu un salar de 200 de euro, in tariile mai bogate sunt convins de fapt si studile o dovedesc ca in tariile bogate bolilie care sunt dese in tarile sarace in tarile bogate sunt rare, strasul

| ateu123 a răspuns:

Stresul din tariile sarace este mai mare de aici boli mai dese de inima, cap etc viata mai lunga, un fizic fb deci oricum ai luao banii aduc fericirea

| Aether a răspuns:

Fericirea este dincolo de noi. Ea este drumul. Willa Cather spunea:"Aceasta este fericirea: sa te dizolvi in ceva complet si maret."

| unknownn a răspuns:

Da,dar nu in totalitate.

| CoquineNoire a răspuns:

Da, tu stii cate calorii/kg se ard daca alergi de dimineata pana seara?
gata, frate ma duc.

| Parintele a răspuns:

Cei care stiu cu adevarat ce vor cred ca stiu sa fie si fericiti. Cei care doar viseaza raman mereu cu visele. Fericirea o poti gasi in cei ce-ti sunt aproape, in reusitele zilnice, in carti dar mai ales atunci cand realizezi cu mainile tale ceea ce iti doresti. Cu toate acestea mai sunt si unii care dispretuiesc viata si prefera sa puna pret pe amagiri. Multi prefera sa creada ca fericirea este o stare care nu se poate obtine pe pamant si apartine exclusiv misticului; astfel prefera sa creada ca fericirea vine din cer sau ca o pot avea doar in compania unor personaje ireale precum Isus, D-zeu, diversi sfinti sau entitati bizare; bineinteles ca aceste persoane zapacite nu vor sti cum sa fie fericite si cum sa se bucure de ceea ce viata le ofera.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Altii sunt fericiti, altii nu. thinking
Eu cred ca aia care vor si nu reusesc, incearca sa se razbune pe Dumnezeu sau sa-si piarda increderea...sau pur si simplu sa-L ia la rost cum ca: " da` de ce, Doamne, nu m-ai ajutat?". Oricum Domnul iarta, pentru ca suntem copiii Lui, dar se intristeaza cand vede astfel de oameni sad

| hunterpainting a răspuns:

Majoritatea nu

| wintermee11 a răspuns:

Nu,sunt doar obositi.incatusati de rutina zilnica. uitam sa ne mai traim viata.sa ne bucuram de ea.Mai tarziu insa ne vom da seama ce repede am trecut prin timp.preocupati mereu de obligatii si indatoriri.Mie asa o sila.dar asta e oranduirea vietii,. acestea sunt timpurile.mult haos, stres si nepasare fata de tot ce ne inconjoara.Numai bine!

| Ansassisia33 a răspuns:

Depinde.Nu mereu. Poti alerga dupa fericire si fara sa obosesti daca tu chiar crezi in ea si sustii ca este reala...big grin

| cristin a răspuns:

Atunci cand pun pret pe lucruri trecatoare fericirea lor va fi tot trecatoare

| DamianIan a răspuns:

Depinde de persoana. Sunt persoane care nu se straduie nici un pic si sunt fericite, optimiste ne contand de lucrurile bune sau rele care se intampla in jurul lor. Si al doilea tip de persoane care al cea mai mica problema incep sa isi zmulga parul din cap si sa o ia razna.