| Steregoi a întrebat:

Oamenilor le este greu sa ii ajute pe altii in probleme si necazuri pentru ca omul nu a fost creat ca sa rezolve probleme ci pentru a se bucura de viata daruita omului de catre Dumnezeu. Ce puteti spune?

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns:

Fals.
Sunt destule versete care fac apropouri la faptul de a ne ajuta reciproc.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

Adam nu a fost creat ca sa rezolve probleme pentru ca problemele nu ar fi existat daca alegea sa cunoască doar binele si sa nu mănânce din pomul interzis.

| Csander a răspuns (pentru 6684464):

Omul crede dar nici nu stie in ce crede. Asa sunt majoritatea celor care "sunt religiosi". As putea pune pariu ca eu unul care nu sunt si nu am citit despre asa ceva niciodata, probabil stiu mai multe decat unul care se numeste "crestin" sau orice altceva.

| 6684464 a răspuns (pentru Csander):

"sau orice altceva". Nu cred ca stii mai multe decat cineva care spune despre el ca este prezbiter.
Si da, foarte multi oameni care au spus maca o data despre ei ca sunt crestini nu stiu mare lucru din BIblie si sunt si prosti... Asta e.

| Csander a răspuns (pentru 6684464):

A trebuit sa folosesc Google ca sa vad ce inseamna acel cuvant pentru ca nu stiam, dar tot legat de biserica crestina este si el.
O sa incerc sa evidentiez sarcasmul din cand in cand pe aici pentru ca probabil am o doza prea mare.
Era destul de evident ca nu stiu mai multe decat cineva care chiar e citit si stie cu ce se mananca credinta lui, eu voiam sa scot in evidenta total altceva, ceva pe care l-ai spus tu mai pe la sfarsitul frazei tale. happy

| 6684464 a răspuns (pentru Csander):

"faptul de a ne ajuta reciproc"? thinking

| 6684464 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu conteaza, si urmasii lui s-ar fi ajutat reciproc.

| Steregoi explică (pentru 6684464):

S-ar fi ajutat dar nu pentru rezolvarea unor probleme. S-ar fi ajutat sa puna o masa ca sa bea si sa manance, sa se distreze, sa adune cartofi.

In intrebare am vrut sa spun ca omului ii este greu sa rezolve probleme pentru ca nu a fost creat sa rezolve probleme. In intrebare nu am spus ca nu e bine ca omul sa rezolve probleme si sa ajute pe alti oameni in problemele lor. Omul rezolva probleme pe care si le-a cauzat el insusi incepand de la Eva si Adam. Asta nu il implica pe Dumnezeu. Dumnezeu nu exista dintotdeauna pentru a rezolva probleme pentru ca El a creat materia pentru a exista doar bine fara rau sau probleme.

Oamenii striga ca Dumnezeu nu ii ajuta si credinciosii se roaga ca Dumnezeu sa le rezolve problemele si majoritatea problemelor nu le sunt rezolvate de Dumnezeu si mor toti oamenii si ei nu inteleg ca Dumnezeu nu are nici i legatura cu pacatele omului si cu problemele lui. Ateii spun ca "Dumnezeu nu exista pentru ca nu rezolva probleme" dar ei nu inteleg si multi credinciosi nu inteleg nici ei si in timp ajung si ei necredinciosi neintelegand aceste lucruri legat de Dumnezeu.

Dumnezeu se indura sa rezolve probleme cand are El chef. Dumnezeu va rezolva toate problemele omului in timp insa cand are El chef si cand considera El si cum considera El ei nu cand vrea omul si cand se roaga omul credincios.

Dumnezeu lasa omul sa creada si sa faca ce vrea dandu-i libertate de alegere si omul cand alege rau si crede in minciuni si face rele nu are motiv sa astepte ca Dumnezeu sa-i rezolve omului problemele imediat pentru ca omul ajunge sa moara pana sa-i rezolve Dumnezeu vreo problema prin inviere si asta doar daca crede ca Dumnezeu exista. Dummezeu se indura de cine vrea El si iarta pe cine vrea El.

Degeaba ajuta omul daca Dumnezeu nu ajuta si nu are chef sa ajute si daca omul ajutat nu crede ca Dumnezeu exista si crede ca in cele din urma va muri vesnic necrezand ca exista Dumnezeu si omul ajutat tot va muri in cele din urma oricat de mult ar fi ajutat de catre om si oricat de credincios ar fi stiind ca va fi inviat de Dumnezeu in carne si oase dupa ce va muri!

Ateii se lauda ca ajuta pe alti oameni in problemele lor in timp ce Dumnezeu nu ajuta si se considera gresit mai buni decat Dumnezeu.

Dumnezeu are treaba doar cu binele si cu oamenii vii si nu are treaba cu raul cu problemele omului si cu oamenii morti rapusi de probleme.

Răspuns utilizator avertizat
| Csander a răspuns:

In primul rand esti tu sigur ca Dumnezeu ti-a dat tie viata?
Si-n al doilea rand, omul ajuta tot timpul, nu doar la probleme si necazuri. Ca tu ca individ dai dintr-una-n alta si astepti doar ajutor de la cei din jur, ajutor care nu apare, nu poti sa spui ca nimeni nu vrea sa ajute.

| Steregoi explică (pentru Csander):

Omul nu e menit si e incapabil sa ajute pe alt om in toate problemele sale si deci e menit sa imparta doar bucurii oamenii intre ei. Evident ca cei cu probleme sunt marginalizati. Cand un om ajuta pe alt om e meritul lui Dumnezeu insa Dumnezeu nu are nevoie de oameni ca sa vindece vreun om si sa invieze vreun om. Daca un om moare inainte sa decida spre viata lui vesnica Dumnezeu poate prevedea probabilitatea luarii acelei decizii si va actiona pe baza capacitatii Lui de a prevedea. Dumnezeu stie limitele.

| Csander a răspuns (pentru Steregoi):

"Cand un om ajuta pe alt om e meritul lui Dumnezeu", de aici m-am oprit si-am incetat sa mai citesc ceea ce ai scris pentru ca s-a zis totul in fraza asta. Esti bagat prea mult in religie, nu-i asa? Esti pe calea domnului.
Sunt total de acord sa crezi in ceva si vad super tare fapul ca religia te indruma spre multe chestii, chiar te poate ridica, dar totul pentru mine se termina in momentul cand eu ca individ imi dau seama ca doar cred intr-o minciuna.
Sunt 100% sigur ca ai incalcat mai mult de jumatate din porunci, dar e ok, Dumnezeu te iarta tot timpul pentru ca este bun, in schimb tu nu vrei sa fii bun facand ceva sa nu i iincalci acele promisiuni si mergi pe premiza faptului ca el te iarta daca te duci si te rogi prin biserica sau acasa, indiferent de ceea ce faci, asa ca de ce sa fii bun cand poti sa fii rau si iertat? Si am vorbit la un mod general spre sfarsitul comentariului meu, nu te atac deloc in afara de faza cu poruncile.
As spune-o la nesfarsit ca "Incercati sa ganditi pentru voi".

| Steregoi explică (pentru Csander):

Crezi ce vrei tu.