| miticul a întrebat:

Oare cand si cu ce ocazie au luat legatura evanghelistii cu Dumnezeu, astfel ca Noul Testament sa fie considerat ca fiind inspirat de Dumnezeu?
Nu cumva evanghelistii au scris NT asa cum le cerea ucigasul de nazariteni pe nume Saul din Tarsus?
Credeti ca pot avea autoritate divina niste texte scrise la comanda unui ucigas ca falsul apostol Pavel?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ei au fost crescuti spiritual de Domnul Isus, de aceea cuvintele lor aveau putere.

| Ben00 a răspuns:

Zici de Pavel cel iubit de crestini? Dupa ce a fost iluminat de Dumnezeu a devenit blandul apostol Pavel. Atat de bland incat nici viperei care l-a muscat nu i-a zdrobit capul cu o piatra ci a zvarlit-o. Iar tu daca nu ai de unde sa musti repereaza la mine pentru o sugestie.

| baieru a răspuns (pentru EmaS):

Cine? Evanghelistii ca Luca sau Marcu care nu l-au vazut pe Isus niciodata?
Pai daca ar fi adevarat ce spui tu, am avea in Biblie 12 evanghelii ale adevaratilor apostoli si nu doar ale slugilor ucigasului de nazariteni pe nume Pavel!
Unde este Evanghelia lui Petru, ca doar lui i-a lasat Isus mostenirea sa duca mai departe cuvantul lui?
A papat-o cumva pisicu?

| baieru a răspuns (pentru Ben00):

O fi Pavel iubit de crestini ca si aia sunt ca el.
Doar ca Dumnezeu nu l-a iluminat pentru ca i-a incalcat porunca Nr. 1 aia cu sa nu ucizi, deci fiind ucigas a cazut in dizgratie. Iar Isus nu l-a vazut niciodata. Cat despre Iluminare, el a primit-o de la Christosul care se afla in Iad, unde era mare sef, si nu cred ca Dumnezeu era in Iad ca sa-l ilumineze de acolo!

| EmaS a răspuns (pentru baieru):

Ei au fost investiti cu putere de la Duhul Sfant.

| martzian a răspuns:

Ti-ai facut inca un cont? happy

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Ce tare, TPU corecteaza "mai" in "m-ai", desi este incorect! Vai vai vai...

| EmaS a răspuns (pentru martzian):

Ce mai conteaza unul in plus?

| baieru a răspuns (pentru EmaS):

Asa este si Luca recunoaste acest lucru in Luca 9:1
ia vezi:
"
Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii"

Important este sa intelegi ca DEMON =Duhul Sfant!
Sper ca ai inteles asta, nu?

| martzian a răspuns (pentru EmaS):

Iti spun sincer, daca ar functiona si la noi o forma de control pe internet, am avea mai putini dezaxati pe strazi. Pentru ca, luata din timp, deviatia asta se poate trata! Cineva ar trebui sa il demaste, sa anunte parintii si psihologul scolii! Una este sa ai opinii si sa le sustii si alta este sa o iei razna, asa cum face el. Trist...

| Ben00 a răspuns (pentru baieru):

As vrea eu sa fiu ca el. Insa ca tine, Doamne fereste!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Imi place, dar cu care parte gandesti? cine te indeamna sa scrii aici? DRACUL? nu te uiti ce ineptii scrii?