| Moisie a întrebat:

Cine credeti ca a dat oamenilor religia crestina?
a) Dumnezeu Creatorul Tatal ceresc.
b) Fiul Sau dulgherul si rabinul Isus din Nazareth
c) Falsul apostol ucigasul Saul din Tarsus, numit si Pavel
d) criminalul in serie Imparatul Constantin cel Mare
e) Sau Dracu? daca ar fi sa luam in considerare faptele diabolice comise de biserica crestina

Va rog raspunsuri serioase si cat de cat argumentate!

12 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Abcd. Desi mi-as dori mult sa am vreun obiect lucrat de mainile Domnului Iisus, sau vreun cort facut de Sf Ap Pavel, eu sunt foarte multumit ca am cuvintele lor.

| usuk a răspuns:

Am sa-ti raspund la intrebari luand exemple contrare:
1-daca el ar fi dat religia crestina atunci mai mult ca sigur cu totii am fi crezut in ea[va rog, nu ma luati cu acel "liber arbitru" bullshit pentru ca stiu ce spun]
2-slabe sanse, el apare in istorie dupa multi ani de la aparitia religiei crestine
3-foarte putin probabil
4-sanse foarte mari sa fie el deoarece, prin tentativele sale nereusite si violente de a oprii pe iudeii de la acea vreme, nu a facut decat sa starneasca si mai multe revolte, astfel incat, au devenit incontrolabili, ca urmare, a inventat o povestioara ce induce pacea si iubirea, teama de necunoscut (iadu'); astfel a reusit sa potoleasca multimile si sa manipuleze masele de oameni
5-sa...fim seriosi[irelevant, nea satanelu' nu exista]

| Moisie explică (pentru usuk):

Apreciez ca fiind aproximativ corect raspunsul tau, desi e tipic pentru un ateu.
As face urmatoarele observatii/completari:
-inceputul l-a facut Pavel apostolul ucigas si cel mai mare sarlatan al tuturor timpurilor care fiind foarte inteligent si bine pregatit, a inteles sa foloseasca in interesul lui personal oportunitatile oferite de clerul iudeu(el fiind rabin) si de ocupatia romana, (el fiind cetatean al Romei) si "si-a tras o biserica" proprie prin care traia ca un imparat in carca prostilor.
4 4 Constantin i-a linistit pe iudeii din SECTA Nazariteanului prin faptul ca le- a dat libertatea de a -si practica credinta.
In schimb Constantin cel Mare si-a dat seama ca Imperiul sau nu era sudat prin nimic, nici prin limba, nici prin religie, si nici prin alte valori comune. Asa ca s-a gandit sa foloseasca puterea de fanatizare pe care aceasta religie o avea asupra prostilor si sa faca pe baza ei un instrument politic prin care putea imblanzi (vezi smerenie) Manipula, vezi doctrina bisericii, a spiona (vezi SPOVADA) si a colecta bani si alte valori (vezi Posturile si zeciuiala)
5 Nu exista pentru ateii ca noi, dar pentru cine e crestin sadea, exista si Dumnezeu si exista si Satana, asta pina nu-i pui sa-ti explice cuvantul "A Exista" in lumina definitiei din DEX!

| Duhovnicul a răspuns (pentru Moisie):

Tu chiar vorbesti serios acum?

| Moisie explică (pentru Duhovnicul):

Eu vorbesc serios intotdeauna....hi hi hi!

| usuk a răspuns (pentru Moisie):

Multumesc mult pentru completare; in ceea ce privesc datele istorice nu sunt prea priceput(cine sau cine nu a fost primul)
oricum, punctul 4 constituie un argument EXTREM de bun
mersi inca o data(si sa tot fie)

| zurick a răspuns:

A)Da de unde Dumnezeu n-a adus niciodata vorba despre crestinism, nici macar n-a vorbit despre vreo religie(popor nu e acelasi lucru cu religie)
b)Nici Iisus n-a fost acela care a vorbit despre o religie numita crestina, nici macar nu-L interesa daca avea un nume sau nu.
c)Asta ar fi cea mai buna varianta de
aici.
d)Nici vorba.
e)Hai sa fim seriosi, intr-adevar crestinismul a facut destule, dar nu poti sa spui ca crestinismul a fost adus de Satana pentru ca biserica e compusa din oameni(oameni care aveau acea mentalitate ciudata pe care si aia de peste niste mii de ani o sa creada despre noi)

| Moisie explică (pentru zurick):

A ba... Dumnezeu a dat oamenilor prin Moise Legea sa, adica religia pe care s-o urmeze, dar cum crestinii nu au un Dumnezeu al lor, inseamna ca nu au avut nici cine sa le dea ceva, asa ca au FURAT scripturile religiei lui Moise.
B evident ca nici Isus nu a pomenit nimic de crestinism pentru ca avea alta religie, si anume religia pe care Moise a primit-o de la Dumnezeu!
C nici pe asta n-ai nimerit-o, Pavel nu a avut curajul sa faca o religie noua ci o SECTA noua facuta dupa modelul prin care si Isus si-a facut SECTA sa, amandoua apartinatoare religiei mozaice.
D) Iar n-ai stiut! Religia crestina a aparut la Conciliul de la Niceea, aqdica exact sub imparatul roman Constantin!
E Nu eu spun ca a adus-o Satana ci o spune si Marele Mahatma Gandhi, dar o spune si el avand in vedere faptele diabolice pe care aceasta biserica le-a comis prin "caramizile" ei care sunt oamenii care o formeaza

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Au fost multi, sa fim seriosi sa creezi o religie noua, si sa o inprastii peste tot inperiul roman, nu e treaba usoara. Cel mai important e Constantin cel mare. Nu ma intereseaza constantin ca si sfant, insa ca si inparat, am tot respectul pentru el. criminal zici? viata in perioada aia nu era usoara, sa ajungi inparat nu era treaba usoara, si trebuia sa lupti, asta inseamnan sati asasinezi propria familie. asa ca nu mai folosi apelativul criminal, Inparat e suficient

| Moisie explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Evident ca nu e usor sa dai o lege noua prin care sa declari ca de acum inainte, in imperiul Roman nu exista alta religie oficiala decat crestinismul varianta Niceea!
La fel de greu este sa iti pui armatele sa ucida pe toti eroii care nu vor sa se converteasca la o sarlatanie.
Fi linistit ...ca in problme de ucis propria familie, Constantin cel Mare este Mare Campion!

| Mămăligă59 a răspuns:

Imi zici si mie de ce esti asa frustrat?

| Moisie explică (pentru Mămăligă59):

Pentru ca in inconstienta voastra nu intelegi ca voi sunteti cei care distrug Romania din interior.
O tara nu poate progresa si face fata concurentei altor tari moderne si deschise catre stiinte si progres, avand tineri retrograzi care isi intorc fundu catre stiinte si imbratiseaza o credinta primitiva bazata pe minciuna si ignoranta care o face sa ramana in urma si sa se autodistruga!
Acum intelegi de ce imi pasa?