| Zazen a întrebat:

Oare cat mai poate fi indobitocit poporul roman? la min.7.15 se exorcizeaza chiar si un bebelus. Traim totusi in sec.XXI,oare romanii au ramas chiar asa de in urma, caci nu numai ca se accepta aceste tampenii, chiar se incurajeaza si cu acordul conducerii tarii!? https://www.youtube.com/watch?v=txUbZyjo5aI

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Oamenii nu prea citesc Biblia. Desi cam fiecare crestin are cel putin o Biblie in casa. Preotul le-o fi zis sa-si cumpere o Biblie ca sa nu intre demoni in casa si ca nu-i musai s-o citeasca (doar imi dau cu parerea, dar presupun ca adevarul nu e departe de asta). Ei se bazeaza ca o citeste preotul si le-o explica si lor. Cum ai scris si tu, preotul ia ce vrea din Biblie.
Pe langa asta, jumate din populatia Romaniei traieste la sat, in secolul 20 cred ca erau si mai multi care locuiau la sat. La sat preotul e cea mai respectata persoana, trebuie' sa-i dai cat mai multi bani ca sa ajungi in rai, pentru ca asa se face de sute de ani.
Daca ar citi Biblia, si-ar da seama ca toate aceste traditii si ritualuri nu au legatura cu Dumnezeu.

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Pe mine mereu m-a speriat partea aceasta a Bisericii Ortodoxe (cu exorcizarile).
Partea cu inconjorul bisericii in coate, asteptarea la coada pentru moaste, respectul pe care il ofera icoanelor din biserica, mataniile... ma mira mai mult. Cred oamenii ca te ajuta la ceva aceste lucruri? Dupa cum se vede, majoritatea cred. Cand le spui ca nu e bine, ti se spune ca Biserica Ortodoxa este cea adevarata, ca este cea mai veche si asa se face de aproximativ 2000 de ani.

Răspuns utilizator avertizat