| navarre a întrebat:

Se poate asocia astfel ,,imaginea" lui Dumnezeu ?
Se mai poate acum in sec.XXI descrie astfel Dumnezeirea ?

http://www.youtube.com/watch?v=ASW6JXosY9Y

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

"Cit mi-ar fi placut sa fiu planta, chiar daca ar fi trebuit sa cresc linga un excrement"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asteptam raspunsuri din partea credinciosilor,dar vad ca nu apar.Voi incerca eu, un liber cugetator, sa-ti raspund pe scurt.Nu,nu se poate asocia imaginea lui D-zeul din NT cu imaginea redata de Isaia in VT. Daca avem in vedere ca imaginea respectiva reprezinta parerea unui om,care se considera,la timpul respectiv,ca este un prooroc si nu cuvantul lui D-zeu, asa cum gresit se considera de multi, concluzia pe care o putem trage este ca a fost un prooroc mincinos.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru navarre):

Da,"nu trebuie sa fii si logic",dar poti fii foarte bine logic,asa cum am citit unele postari pe acest sait.Dar mai stiu un lucru:atata timp cat,prin intrebarile puse, provoci cu buna stiinta pe cei crednciosi, nu trebuie sa reclami raspunsuri neadecvate sau cuvinte jignitoare.Cu alte cuvinte, sa-l lasam pe fiecare cu credinta lui, atata timp cat nu face prozelitism sau cauta sa dea explicatii ce contravin realitatilor actuale.Nu crezi ca este mai demn pentru noi?