| Gutman a întrebat:

Oare ce suflet si caracter trebuie sa aiba un bigot crestin (adica un fanatic/a) care isi "daruieste" sufletul si viata unei religii care s-a dovedit a fi cea mai criminala institutie din istoria umanitatii, care a ucis in chinuri milioane de oameni, si care in loc sa inventeze lucruri care pot folosi oamenilor cum ar fi medicamentele, a inventat doar aparatele de tortura cele mai bicisnice, unde mai pui ca a distrus oamenii si civilizatii doar ca sa-si impuna prin crima si santaj o religie care nu vine de la niciun Dumnezeu?

44 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Oare cat de negru este sufletul tau? Nimeni nu il mai poate curati, decat sangele lui Isus Hristos!

| Gutman explică (pentru EmaS):

Exista cumva un detergent cu acest nume?

Nu de alta dar eu stiam ca acest nume este chiar un motiv/pretext pentru milioane de crime impotriva celor care nu cred ca o creatura a ajuns CREATOR!

2 Pentru cultura ta generala, in afara de "iubire crestina" aducatoare de crime, exista si "ura sfanta"!
Si aceasta este si ura pe care a avut-o poporul rus impotriva hoardelor criminale de fascisti care le-au invadat tara si au ucis cca 20 de milioane de oameni, sau de exemplu URA constienta a unui ATEU, indreptata impotriva unei biserici care a ucis muuuuulte milioane de oameni nevinovati in chinurile cele mai groaznice, printre care si milioane de femei tinere si frumoase, pe motivul ca ar fi vrajitoare!
Si asta mi se pare o crima de neieratat, care motiveaza URA mea SFANTA impotriva unei organizatii criminale care a confiscat notiunea de sfant si moral si le-a lipit cu tupeu si nesimtire in dreptul celei mai bicisnice sarlatanii criminale din istoria umanitatii!
Dar cum voi nu aveti capacitatea de a constientiza pentru ca va lipseste CONSTIINTA, (aia care face diferenta intre om si animal) nu ma mir ca nu puteti intelege ce tot mereu va spun!
In concluzie..."negreala" sufletului meu este sfanta, tot asa cum "iubirea" unei institutii criminale este diabolica!

| Dandanache a răspuns:

Zilierul din Germany si-a schimbat contul (a nu stiu cata oara), dar naravul ba. Weißt du, was monoman ist?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Gutman):

Sangele lui Isus Hristos este singurul detergent care te poate spala de pacatul tau.,, De vor fi păcatele voastre cum e cārmāzul, se vor face albe ca zăpada; de vor fi roşii ca purpura, se vor face ca lāna." Isaia 1:18

| Gutman explică (pentru Dandanache):

Ja sicher, monoman... este orice credincios care are impresia ca isi daruieste viata lui Dumnezeu, desi religia sa nu are niciun Dumnezeu!

| Gutman explică (pentru miculprint):

Ja spune tu pe cine am jignit eu? si cu ce l-am jignit?
Sau pe astia, satanistii de teapa ta, se simt jigniti cand aud un ADEVAR care poate fi demonstrat ca adevar?
Nu crezi ca "problema/buba" ai fi chiar tu si toti cei ca tine?

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

De ce sange? Suna mai mult a ritual barbaric.

| Gutman explică (pentru EmaS):

Da milioanele de crime bestiale cu care si-a patat Christos fata si sufletul prin biserica sa crimanala, oare cine i le va spala?
Cumva Dracu, la care cei ca tine se roaga ca lui Dumnezeu?

| EmaS a răspuns (pentru Gutman):

Fiecare om este raspunzator pentru binele sau raul pe care l-a facut."Păziţi-vă de prooroci mincinoşi. Ei vin la voi îmbrăcaţi în haine de oi, dar pe dinlăuntru sînt nişte lupi răpitori. Îi veţi cunoaşte după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din mărăcini? Tot aşa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rău face roade rele. Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune. Orice pom, care nu face roade bune, este tăiat şi aruncat în foc. Aşa că după roadele lor îi veţi cunoaşte. Nu orişicine-Mi zice: „Doamne, Doamne!" va intra în Împărăţia cerurilor, ci celce face voia Tatălui Meu care este în ceruri. Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: „Doamne, Doamne! N'am proorocit noi în Numele Tău? N'am scos noi draci în Numele Tău? Şi n'am făcut noi multe minuni în Numele Tău?" Atunci le voi spune curat: „Niciodată nu v'am cunoscut; depărtaţi-vă dela Mine, voi toţi cari lucraţi fărădelege." De aceea, pe orişicine aude aceste cuvinte ale Mele, şi le face, îl voi asemăna cu un om cu judecată, care şi-a zidit casa pe stîncă. A dat ploaia, au venit şivoaele, au suflat vînturile şi au bătut în casa aceea, dar ea nu s-a prăbuşit, pentrucă avea temelia zidită pe stîncă. Însă ori şi cine aude aceste cuvinte ale Mele, şi nu le face, va fi asemănat cu un om nechibzuit, care şi-a zidit casa pe nisip. A dat ploaia, au venit şivoaiele, au suflat vînturile, şi au izbit în casa aceea: ea s-a prăbuşit, şi prăbuşirea i-a fost mare." (Matei 7:15-27)

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Omul prin neascultare de Dumnezeu a pacatuit si plata pacatului este moartea. Dumnezeu este sfant si drept.El in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea.Sangele reprezinta viata.Inainte,in dragostea Lui accepta sangele animalelor ca substitut in locul pacatosului. Apoi, vazand ca omul pacatuia din ce in ce mai mult, a trimis pe Fiul Sau ca sa plateasca pretul pentru pacatele noastre.El a facut totul pentru noi, noi alegem.

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Zilele astea mai stii si altceva in afara de moarte si amenintare?

| Gutman explică (pentru EmaS):

Noi aici nu vorbim de oameni, ci de BISERICA LUI CHRISTOS, cea care asa cum zici si tu, NU este formata din caramizi, ci din OAMENI!
Acei oameni carora Dracu le-a luat mintile si au devenit bestii criminale in numele lui Christos si pe baza Bibliei scrisa de oameni care aveau putere si stapanire peste Diavoli, vezi Luca 9:1

| Gutman explică (pentru EmaS):

Ce-i insiruirea asta de idei fara niciun sens?
Asta este glasolalie?
Adica vorba goala fara ratiune?
Vai...Dar este de-a dreptul inspaimantator ceea ce ne este dat sa vedem!

Asta inseamna sa fi credincios crestin?

Doamne feri, cred ca nici oamenii primitivi nu erau atat de ilogici si irationali incat sa scota pe gura asemenea monstruzitati verbale de origine extraterestra, ca pe pamant nu cred ca cineva poate gandi atat de aberat!
Acel OM pe nume ADAM a platit pe loc fapta sa, si anume prin alungarea din Paradis, asa ca nu avea de ce sa plateasca a doua oara. prin urmare toata poplologhia ta mincinoasa pute a... nonsens ...asta ca sa ma exprim elegant!

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Tu ai intrebat iar eu ti-am raspuns. Ce ai, febra?!

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Nu, doar ca m-am saturat sa tot aud de moarte si pedeapsa de la cineva care cica trebuie sa-si iubeasca aproapele neconditionat.

| Gutman explică (pentru EmaS):

Iata ce zice marele suflet al Indiei pe nume Mahatma Gandhi:

""Este convingerea mea cea mai ferma ca Europa si Crestinismul nu intrupeaza Duhul lui Dumnezeu ci duhul Satanei.
Iar Satana are cel mai mare succes atunci cand actioneaza in numele lui Dumnezeu si atunci cand pe buzele sale apare des numele lui Dumnezeu.
Si prin aceasta vreau sa spun ca Crestinismul este o hula la adresa lui Isus."

Citat din "Lumea spirituala a Indiei, vol 1, credinta si intelepciunea Hindusilor. Editat de Helmuth von Glasenap. Editura Holle, Darmstadt 1958

| EmaS a răspuns (pentru HueyFreeman):

Atunci nu mai pune intrebari.

| EmaS a răspuns (pentru Gutman):

Este doar o umila parere!

| Gutman explică (pentru HueyFreeman):

Tu nu stii ca Noul Testament este o forma avansata a bicisniciei fata de Vechiul Testament pentru ca in VT prin moarte se termina totul pentru ca acolo nu exista Iad. Iadul si chinurile dupa moarte fac parte din arsenalul crestin de intimidare si santaj, in care chinurile si suferinta continua si dupa moarte, deci creste implicit si nivelul de bicisnicie al credintei si al noii religii (de acum 2000 de ani)

| HueyFreeman a răspuns (pentru EmaS):

Am sa pun intrebari cat am sa traiesc.

| Gutman explică (pentru EmaS):

Daca ce a spus marele Mahatma este doar o "parere umila" atunci ce sunt vorbele tale aiurea?
Sa intelegem ca ce spui tu nu sunt nici macar pareri umile...ci doar vorbe goale nerumegate?

| Gutman explică (pentru EmaS):

Mai bine i-ai raspunde tu ceva mai rational!
Adica prezentand raspunsuri din REALITATE, si nu din inchipuirea ta de monoman!

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

Deoarece moartea sigur nu este o consecinta a faptului ca suntem organisme vii... Sigur trebuie sa fie din vina pacatului!
Sigur prin sangele varsat (la moarte) cureti moartea. Asa cum injunghierea unui om in acelasi loc de 2 ori omoara rana!

| EmaS a răspuns (pentru BlackSulphur):

Multi vad putini pricep. Aici este vorba despre moartea sufletului. Exista o moarte trupeasca si una sufleteasca.

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

Iar sufletu-i nemuritor/ infinit/ vesnic... Deci moartea sufletului inseamna ce in acceptia ta?

| EmaS a răspuns (pentru BlackSulphur):

Adica o vesnicie despartit de Dumnezeu.

| Gutman explică (pentru EmaS):

Da? Ma da cred ca stiinta va avea prin caeasta afirmatie a ta, o adevarata revelatie!
Nu de alta dar nu stiam ca la voi la pocaiti poti sa fi mort copt trupeste, adica semiputrezit... dar foarte viu sufleteste, tot asa cum poti fi mort sufleteste, adica sa nu mai sufli si rasufli de cateva saptamani, dar in acelasi timp sa fiu foarte viu trupeste ...asa cum spui tu in imensa ta inteligenta si clarviziune!
In orice caz trebuie sa recunosc ca imi pare rau ca nu sunt pocait si nu pot avea parte de asemenea "revelatii" ca tine si nici sa traiesc sufleteste intr-un corp mort, ca sa vin noaptea langa tine (ca stafie) sa-ti dovedesc ca exist si dupa moarte!

| EmaS a răspuns (pentru Gutman):

Eu voi fi langa Dumnezeu si nu poti sa intri acolo!

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

Wow, impresionant.