| Dorugar a întrebat:

Tinand cont de faptul ca Isus ne invata in Ioan cap. 8; 44; ca pe Diavol il recunoastem prin faptul ca este ucigas de oameni, oare biserica crestina care a ucis sute de milioane de oameni si s-a dovedit a fi cea mai bicisnica institutie din istoria umanitatii, poate fi considerata ca fiind "biserica lui Dumnezeu"?
Daca crestinismul este asa, oare cum ar trebui sa fie biserica celor care il au ca Dumnezeu pe Diavol? Sa fie cumva una a iubirii si a armoniei perfecte?

5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Multi au folosit umbrela protectoare a religiei ca sa isi atinga propiile lor interese. Oamenii care au fost cu adevarat credinciosi, si care nu s-au supus au fost considerati eretici si au fost omorati.Probabil ca si eu daca as fi trait in acele vremuri, as fi platit cu viata pentru credinta mea.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Ai mare drepate!
Asa de multi incat poti afirma fara sa gresesti ca religia a fost conceputa doar ca sa slujeasca anumitor INTERESE!

| anonim4565 a răspuns:

De acord cu emas si mcwallace

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar asa maa.da tu esti ateuuu? ei spune.ce coincidenta.

Răspuns utilizator avertizat