| Gutman a întrebat:

Oare ce suflet si caracter trebuie sa aiba un bigot crestin (adica un fanatic/a) care isi "daruieste" sufletul si viata unei religii care s-a dovedit a fi cea mai criminala institutie din istoria umanitatii, care a ucis in chinuri milioane de oameni, si care in loc sa inventeze lucruri care pot folosi oamenilor cum ar fi medicamentele, a inventat doar aparatele de tortura cele mai bicisnice, unde mai pui ca a distrus oamenii si civilizatii doar ca sa-si impuna prin crima si santaj o religie care nu vine de la niciun Dumnezeu?

44 răspunsuri:
| Gutman explică (pentru BlackSulphur):

Definitii ca cele pe care le ceri tu, nu se dau dupa "acceptiune"!
Ci doar pe baza de realitati clar dovedite de stiinte!
Pareri sau "acceptiuni" se dau doar la birt, si anume de catre aceia care sunt la nivelul tau de pricepere a realitatii, adica IOC!

| Gutman explică (pentru EmaS):

La care Dumnezeu te referi?
Intrebarea o pun din cauza ca STIU ca religia crestina nu porneste de la niciun Dumnezeu si mai cred ca nu este suficient sa furi Biblia altei religii ca sa-l poti fura si pe Dumnezeul din ceruri al acelei religii!
Asa ca de care Dumnezeu se pot despratii religiosii care nu au Dumnezeu?

| EmaS a răspuns:

Vorbim despre acelasi Dumnezeu a lui Avraam, Isaac si Iacov.

| Gutman explică (pentru EmaS):

Langa Dumnezeul veacului acesta?
De ce doar vei fi?
Nu esti deja acum?
Acum langa cine esti?
Langa Tatal Minciunii?
Dar iarasi imi cer scuze, nu vad nicio legatura intre raspunsul tau si comentariul meu legat de teoria revolutionara a celor doua feluri de "morti" si anume moarte trupeasca si moartea sufleteasca?
Nu cumva exista si o a treia forma a mortii?
Si aici ma refer la moartea ratiunii?
Ce se vorbeste despre acest tip de moarte la voi la pocaiti?

| Gutman explică (pentru EmaS):

Eu vad ca tu vorbesti de Dumnezeul religiei mozaice, adica a acelora care au facut LEGAMANTUL cu El!
Nu stiam ca si crestinii au facut legamant cu el!
Sau poate au facut si ei si eu nu stiu?

| EmaS a răspuns:

Sufletul unui crestin care pune in practica Cuvantul lui Dumnezeu este curat si imaculat ca un crin.

| Gutman explică (pentru EmaS):

Da dar ma pot apropia foarte mult de EL!
Adica putem ajunge in al 9/lea cer,( nu te gandi la orgasm ca se mai poate si altfel)

| Gutman explică (pentru EmaS):

Ce e aia pune in practica Cuvantul lui Dumnezeu?
Eu stiam ca "Cuvantul lui Dumnezeu" lui Dumnezeu este LEGEA!
Adica acea LEGE pe care crestinii o incalca cu totii!
Sau pentru yine Dumnezeu este agariciul de Ioan Luca sau Marcu, adica niste creaturi amarate si nu CREATORUL!
Pai daca pentru cei ca tine cuvantul lui Dumnezeu este vorba proasta a unor creaturi amarate, iar Legea Creatorului este ceva ce calcati in picioare...voi va puteti numi Oamenii lui Dumnezeu?
Chiar nu va e rusine sa mintiti in halul asta?

| EmaS a răspuns (pentru Gutman):

Ha! Ha! Ha!

| Gutman explică (pentru EmaS):

Hi! Hi HI!
Cine rade la urma rade mai bine!
La de am postat mai sus, nu esti capabila sa raspunzi?
Sau rasul asta manzeste are la baza faptul ca ai fost prinsa cu mitza in sac?

| EmaS a răspuns (pentru Gutman):

Mi se pare penibil sa repetam la nesfarsit aceleasi si aceleasi argumente. Asa este, cine rade la urma rade mai bine!

| Gutman explică (pentru EmaS):

Sa vezi ce o sa rad eu cand la Judecata va trebui sa explici ce motive ai avut sa faci lipsa mare pe Legea lui Dumnezeu, si de ce minti spunand ca cuvintele unor agarici sunt Cuvantul lui Dumnezeu?
Ce naiba, tu nu stii sa faci deosebirea intre niste creaturi amarate si CREATOTUL?
Poi daca nici sa faci diferenta asta simpla, nu te duce mintea, atunci cum poti avea pretentia sa fi urmata si ascultata?
Tu cum gandesti?

| EmaS a răspuns (pentru Gutman):

Criteriile judecatii divine nu sunt arbitrare: nimeni nu este favorizat sau dezavantajat.(1Petru1:17; Rom.2:11). Norma ne-a fost facuta cunoscut de catre Dumnezeu. Noi suntem judecati exclusiv dupa cele revelate in Biblie.,, Cuvantul, pe care L-am vorbit Eu, acela ii va judeca in ziua cea din urma.,,(Ioan12:48).
De aceea sa rezumam cele mai importante criterii din Scriptura:
1. Dupa dreptatea lui Dumnezeu:Noi putem fi siguri:,, Cel Atotputernic nu calca dreptatea.''(Iov 34:12).caci El este un judecator drept(2Tim.4:8).Aici nu exista suciri si denaturari pentru ca adevarul si dreptatea sunt aratate din plin.
2. Dupa masura incredintata noua:Nici un om nu este identic cu celalalt, si fiecaruia i s-au incredintat daruri diferite.
3. Dupa faptele noastrebig grinumnezeu cunoaste actiunile fiecaruia,''si El va rasplati fiecaruia potrivit faptelor lui''(Rom.2:6).
4.Dupa roada noastra:Tot ce facem in Numele lui Isus)Luca 19:13).Comportarea noastra, lucrarea noastra, faptele noastre, cuvintele.
5big grinupa dragostea noastrabig grinragostea este o roada deosebita, caci este cea mai mare(1Cor.13:13)Ea este implinirea Legii(Rom.13:10)Aici este vorba de ceea ce am facut din dragoste pentru Dumnezeu.
6big grinupa cuvintele noastre:cuvintele au un caracter hotarator asupra sortii noastre vesnice.,, Caci din cuvintele tale vei fi indreptatit, si din cuvintele tale vei fi condamnat''(Matei12:36,37).
Dupa responsabilitatea noastra(Mt.24:11-13; Efeseni 4:14; 2Tim.16-18)
Dupa pozitia noastra fata de Isus Hristos:Relatia noastra personala cu Fiul lui Dumnezeu este hotaratoare:,, Cine crede in Fiul are viata vesnica dar cine nu asculta de Fiul Meu nu va vedea viata, ci mania lui Dumnezeu ramane peste el.''
Modul de judecare se va face individual potrivit criteriilor de mai sus.Nu este trecut cu vederea nici un aspect din viata cuiva.Matei 7:13-14,, 13 Intraţi pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi sunt cei ce intră pe ea.
Luc 13.24;
14 Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viaţă, şi puţini sunt cei ce o află.,,
Asa ca nu te culca pe o ureche ca numai o confesiune sau o denominatiune fara trairea unei vieti autentice de copil de Dumnezeu nu iti aduce mantuirea. TREZITI-VA!

| Gutman explică (pentru EmaS):

Deci norma Judecatii de Apoi nu a fost facuta de Dumnezeu ci de nespalatul Petru?
FRoooarte interesant, deja atata "logica " crestina mi-a ajuns, asa ca nu are rost sa continui sa-ti citesc elucubratiile "logice" din care rezulta ca nu poti intelege diferenta intre Creator si o creatura analfabeta!
Iar daca iti lipseste acesta capacitate de a diferentia intre Creator si creatura, inseamna ca iti lipseste discernamantul sa faci analize corecte!